1. HABERLER

  2. Cumhuriyet Halk Partisi Muhtarlara Kulak Verdi
Cumhuriyet Halk Partisi Muhtarlara Kulak Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Muhtarlara Kulak Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul’daki mahalle muhtarlarını bir araya getirip sorunlarını dinledi.

A+A-
Beşiktaş Mustafa Kemal Merkezi’ndeki toplantıya CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran, Erdoğan Toprak, Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ve İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin katıldı.
 
“Muhtarları Dinliyoruz” toplantısının açılışında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şubat ayında Ankara’da Türkiye Muhtarlar Federasyonu’nun da aralarında bulunduğu bir grupla bir araya geldiklerini söyledi. Bu toplantıda muhtarların sorunlarını saptayıp çözümlerine ilişkin bir dizi çalışma yaptıklarını açıklayan Umut Oran muhtarların hak ettikleri yeri sağlıklı bir yapılanma içinde alacaklarını söyledi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
CHP olarak 6 aydır proje açıklıyoruz. CHP 12 Haziran seçimlerine en iyi hazırlanan partidir. İstanbul’un pek çok sorunu var ve bu sorunları en iyi sizler bilirsiniz. Sizlere soruyorum, bu iktidar bu zamana kadar İstanbul’un hangi sorununu çözdü ki, kanal projesi açıklıyor, hatta iki tane yeni şehir kurma projesi açıklıyor? Şundan emin olabilirsiniz, muhtarların sorunlarına en hazırlıklı partiyiz. Çünkü halkın, 12 Haziran’da Kemal Kılıçdaroğlu’nu başbakanlığa getireceğine eminiz”     
 
CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi de muhtarların sorunlarının Türkiye’nin sorunları olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
 
“Bu seçime yeni ve özgürlükçü bir anayasayı tarif ederek giriyoruz. Ülkenin bu yeni anayasaya ihtiyacı var. Esas olan bireyin özgürlükleridir. Yeni anayasaya derken, bireyin hak ve özgürlüklerini güvence altına alacak, merkezi otoritenin gücünü denetleyecek bir anayasadan bahsediyoruz. Mevcut anayasada, merkezi yönetim dışında, yerel yönetimlere de yer verirken, maalesef mahalle muhtarlıkları yer almamaktadır. Bu önemli bir eksikliktir. Bugün mahalle muhtarlıklarının kamu tüzel kişilikleri yoktur, personeli de yoktur. Bütün kamu tüzel kişiliklerinin bir bütçesi varken mahalle muhtarlıklarının bir bütçesi yoktur. Muhtarlarımızın özlük hakları yoktur. Bugün merkezi otoritenin yaptığı düzenlemelerde bazı yetkileri muhtarlıklardan alıp, merkezi kurumlara devredilmesi, muhtarlıkların itibarını da zedelemiştir. CHP programında muhtarların giderlerini karşılayacak bütçeyi Özel İdare bütçesine koyacağız. Bunun sözünü size buradan veriyorum.  
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da muhtarların sokağın sesi olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:
 
“Halkın sorunlarını en iyi siz biliyorsunuz. Biz bu sorunları sizden dinleyerek çözümlerini üretip yine halka sunacağız. Biz toplumda ayrışmayı değil bütünleşmeyi destekliyoruz. Muhtarlarımız da bu bütünleşmenin bir parçasıdır.”
 
CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ise bugün muhtarları dinleyip seçimlerin ardından onlara tıkayan bir parti olmayacaklarını söyleyerek şu sözü verdi:
“Ben size söz veriyorum ki; seçimlerden sonra her ay gelip sizleri, sizlerin sorunlarını dinleyip çözümleri yine birlikte arayacağız. Diğer arkadaşlarımın da gelip bölgemdeki her ilçenin her mahallesindeki muhtara kulak verip, çözümü de birlikte arayacağız. Bu toplantılara sizlerin de mutlaka geleceğinize söz vermenizi istiyorum.”
 
CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin de ev sahipliği yaptığı toplantıda bir konuşma yaptı. Muhtarların bugün ciddi bir ücret problemi yaşadığını söyleyen Şahin şunları söyledi:
“Muhtarlarımız bugün, sosyal güvenlik primlerini kendi ceplerinden ödemek zorunda kalıyor. Ancak üzerindeki sorumluluğa rağmen kendi bölgeleriyle ilgili alınacak kararlarda ve uygulamalarda söz hakkı bulunmuyor. Personel, fiziki mekân gibi sorunları yaşıyor. Ama inanın, bu sorunların çözümünü de biliyoruz. CHP iktidarında, köyümüzün, mahallemizin gözü kulağı muhtarlarımızı, dertleriyle, sorunlarıyla baş başa bırakmayacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.