DEMOKRASİ

Yapılanlar doğru da olsa yanlış da olsa hiç düşünmeden yalnızca yalakalık olsun diye ya da kelle korkusundan “Padişahım sen çok yaşa” diyen yağdanlıkların ortalıkta vıcık vıcık dolaştığı, imparatorluktan, cumhuriyet yönetimine geçmiş bir ülkede demokrasiyi hala anlamış ve anlamını kavramış değiliz.

Her olayda, her fırsatta kendimize demokratik davranıp, hakkımızın teslim edilmesini isteriz de, nedense bunu başkalarına çok görürüz.

Sosyal ve hukukun üstünlüğüne inanmış toplumların yaşadığı devletlerde, demokratik kuralların tamamen yerleşmesi ve kök salması, toplumu oluşturan bazı kurum ve kuruluşlardaki uygulamalardan geçer. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri olarak nitelenen dernekler, cemiyetler ve odalardaki uygulamalar ve alınan kararların hayata geçirilmesi bu açıdan çok önem taşır. Demokrasinin toplumsal yaşamdaki ilk basamağı burada kendini gösterir. Bu çatı altında demokratik davranamayanlar, ülke yönetiminde hiç davranamazlar.

Eğer bir cemiyet, bir dernek, bir oda başkanı olarak, bir yönetici olarak demokratik olamıyorsanız, demokratik usullerle alınan kararlara uyum sağlama ve uymada eksik kalıyorsanız, sizin içinizde mutlaka genetik olarak despotluk var demektir.

Demokrasi, öncelikle belli meslek gruplarını, belli amaçlara yönelik kişileri bir araya getiren partiler, cemiyetler ve sivil toplum kuruluşları içinde yeşermelidir. Buradan basamak basamak yükselip, ülke yönetimine ağırlığını koymalıdır. Bu nedenle öncelikle sivil toplum kuruluşlarının yönetim kadrosunda yer alanlar olmak üzere tüm gruplaşmaların olduğu yerlerde demokrasi ilk basamaktan uygulanmalıdır. Demokratik kurallar işletilmeli, çoğunluk kadar azınlığın da kararına saygı gösterilmeli ama çoğunluğun aldığı karar uygulanmalıdır. Demokrasi bunu emreder.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.