Devrim gibi uygulama !

Devrim gibi uygulama !

İki yıl içerisinde tüm taksilerde kredi kartına geçmesi planlanıyor. İlk pilot uygulama bir ay içinde başlayacağı öğrenildi.

İSTAKSİ projesi kapsamında tüm taksilerde ödeme şekli olarak kredi kartına geçmesi hedefleniyor.
 
İstanbul'daki tüm taksilerde iki yıl içinde kredi kartıyla ödeme hizmetinin başlatılmasında son aşamaya gelindi.
 
18 bin taksici için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSPARK’ın dört yıldır üzerinde çalıştığı kreedi kartı uygulamasına başlanıyor. İlk pilot uygulama bir ay içinde başlayacağı öğrenildi.
 
Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göre beş taksiyle başlayacak uygulama, Şubat 2015’de resmi hale getirilecek. Proje kapsamında şehirdeki 18 bin taksinin iki yıl içinde ödeme şekli olarak kredi kartına geçmesi hedefleniyor.
 
Tüm taksitlere kredi kartıyla ödeme
 
İki yıl içinde de İstanbul’daki 18 bin taksinin hepsine kredi kartıyla binmek mümkün olabilecek. Taksilerdeki ödeme sistemlerinde temassız kart, mobil ödeme, giyilebilir teknolojilerden ödeme, Apple Pay gibi yeni teknolojiler de kullanılabiliyor olacak. Altyapı her türlü ödemeye uygun şekilde tasarlandı. Sarı taksilerdeki mobil POS cihazları, kart takıldığında slip ve faturayı hızlıca tek seferde verecek şekilde tasarlandı.
 
Taksilere panik putonu
 
Dünyanın pek çok ülkesinde bu sistem kullanılıyor. ABD’nin New York, Chicago, Las Vegas eyaletleri, İngiltere Londra, Polonya Varşova’nın da aralarında bulunduğu 92 şehirde taksilerde kullanılan sistem, İstanbul taksilerine de gelecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSPARK’ın projesinde pek çok ülkedeki projelerde elde edilen deneyim son teknolojiyle birleştirilerek İstanbul taksilerine getirilecek.
 
Panik butonu açıklanmıştı
 
İSTAKSİ yetkilileri ayrıca bundan sonra taksilere panik butonu da geleceğini ifade ettiler. Yetkililer, “ Her araçta hem yolcu hem de taksici bölümünde yer alacak iki ayrı panik butonu, güvenlik sisteminin esasını oluşturacak. İstenmeyen bir durum anında, taksici ya da yolcu kendi panik butonlarını faaliyete alabilecekler. Böylece taksici esnafımızın en büyük sorunu olan taksicilere yönelik saldırılar, gasp ve hırsızlıklar büyük oranda azalacak. En son teknolojik donanıma sahip olacak bu sistemle, her taksi 3G sistemi ile internete bağlanabilecek. Bu sistem zaman içinde en yenilikçi cep telefonu ve tablet uygulamalarına açık olacak” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.