Dünyanın en büyük kazağı İstanbul`da

Dünyanın en büyük kazağı İstanbul`da

Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği (BATİAD), dünyanın en büyük kazağını üretti.

 Türkiye’de enerji tasarrufuna dikkat çekmek için ev ve iş yerlerinde kazak giyerek bir yılda 2 milyar dolar tasarruf sağlanabileceğine dikkat çeken iş adamları dünyanın en büyük kazağını üretti. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren kazak, Bayrampaşa Belediyesi’nin binasına asıldı. Kazağın tanıtımına katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, en büyük kazağın aynısını giydi.


Kanada’da uzun süredir kutlanan ‘Kazak Giyme Günü’ her yılın 9 Şubat' tarihinde Türkiye’de de kutlanmaya başlandı. Kazak giyerek, ısınmak için daha az yakıt harcanacağını ifade eden Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği (BATİAD), bu amaca dikkat çekmek amacıyla dünyanın en büyük kazağını üretti.

Bir ayda tamamlanan kazağın imalatı için 45 kişi mesai harcadı. 45 metre genişliğinde, 18 metre enindeki kazak vinç yardımıyla Bayrampaşa Belediyesi’nin binasına asıldı. İngiltere’den gelen Guinness hakemi kazağın ölçümünü yaparak dünya rekorunu onayladı.

Dünyanın en büyük kazağının tanıtım lansmanına AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kazağın üretim sürecinde emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Bağış, dünyanın en büyük kazağının motifleriyle yapılmış kazağı Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner ile birlikte giydi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.