Flört araştırması: Liselilerin yüzde 40'ının ilişkisi var

Türkiye'de 'gençler arasında flört şiddeti'ne ilişkin bir araştırmaya katılan lise öğrencilerinin yüzde 56'sının flört şiddetini deneyimledikleri ortaya çıktı.

Flört araştırması: Liselilerin yüzde 40'ının ilişkisi var

euronews  Devrim Hacisalihoglu   haberine göre, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin (CŞMD) araştırması, liseli gençlerin yüzde 40,3’ünün daha önce duygusal bir ilişkisi olduğunu da gösterdi.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin (CŞMD), “Ne Var Ne Yok?! Eğitici Eğitimi Projesi” kapsamında okul psikolojik danışmanları, çalıştıkları liselerde flört şiddetini önlemeye yönelik araştırma yürüttü.

Araştırmanın sonuçları gençlerin yüzde 38,7’sinin şimdiye kadar duygusal bir ilişkisi yaşamadığı, yüzde 40,3’ünün daha önce duygusal bir ilişkisi olduğu ancak devam etmediği, yüzde yüzde 22.4’ünün ise halen süren bir ilişkisinin olduğunu ortaya çıkardı.

Gençlerin yüzde 56'sı flört şiddetini deneyimledi

Çalışmada flört şiddeti, "duygusal ya da sözel, fiziksel, cinsel, psikolojik, sanal ve ısrarlı takip (stalking) gibi biçimlerde gerçekleşebilen duygusal, romantik ya da cinsel bir beraberlik başlamadan önce, beraberlik içerisinde ya da beraberlik bittikten sonra partnerlerden birinin diğeri –ya da birbiri- üzerinde güç ve kontrol kazanmaya çalıştığı, zarar verici davranış biçimleri" olarak tanımlandı.

Buna göre gençlerin yüzde 56'sı flört şiddetini deneyimlediklerini, yüzde 71.2'si flört şiddetine tanıklık ettiklerini söyledi.

Ankete katılan gençlerin flört şiddetinin önlenmesine yönelik bazı önerileri de şu şekilde sıralandı:

* Engellediğiniz bir kişiyi veya istemediğiniz bir kişiyi sanal ve gerçek hayattan çıkarmak, yakınlaşmamak ve hatta göz teması bile kurmamak güzel sağlam bir adım olabilir.

* Öncelikle zaten karşımızdaki insanla düşüncelerimiz uyuşmuyorsa en baştan bir beraberlik içine girmemek.

* Toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü yapılan şiddettin farkında olmayan bireyler buna müsaade ederler.

* İlişkinin bitmesi.

* Duygusal arkadaşlıklar bitirilmekten korkulmamalı, nokta koymayı bilmeliyiz.

* İlişkiyi sağlam kurmak.

* Genç kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek.

* Doğruyu söylemek gerekirse bir önerim yok ben de yapıyorum.

* Daha çok önlem almak.

* Polise söylemek.

* Birçok insan flört şiddetini tam olarak bilmiyor ve tanımlayamıyor. Bu tarz etkinlikler yapılarak bilinç attırılabilir.

* Cezaların arttırılması.

* Kanunlar ya da yasalar daha sıkı olabilir.

* Hayır demek.

* Farkındalık yaratmak ve bunu yaşayanlara destek olmak.

* Kişilere yalnız ve güçsüz olmadıklarını hissettirmeliyiz.

* Farkındalık sahibi olmak ve istemediği şeyleri başkası kırılmasın diye yapmamak.

* Kişi hayır demenin hakkı olduğunu bilmeli.

* Kararlı durmak.

* Birbirimize saygılı olmak.

Ne Var Ne Yok?! Eğitici Eğitimi Projesi kapsamındaki araştırmada gençlerin medyada ve sosyal medyada çocuklara, gençlere, kadınlara ve hayvanlara yönelen artan şiddet haberleri sonucu, yasaların yetersizliği, uygulanmayışı ve denetim eksikliğinin şiddetin nedenleri arasında olduğunu kavradıkları da tespit edildi.

Kaynak: euronews  Devrim Hacisalihoglu 

Ek Kaynak Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER