Ekrem İmamoğlu’nun başarısının ardındaki gerçekler..!

İnsanlar, onda gençliğin verdiği zindeliği gördü.. Samimiyeti, sıcaklığı, çağdaş aile görüntüsü, konuşması ve toplumu birleştirici tavırlarıyla dikkat çekti..

Daha birkaç ay öncesine kadar sadece İstanbul’un 39 ilçe belediye başkanından biri olup, Beylikdüzü dışında pek fazla tanınmayan Ekrem İmamoğlu bugün Türkiye’nin hatta dünyanın tanıdığı bir siyasetçi konumuna geldi.

Kişisel olarak bu onun şansı olabilir, kaderinde böyle bir atılım yazılıdır. Ama bu başarı kesinlikle tesadüf değil. Onun ikinci kez başkanlık koltuğuna oturmasını sağlayan gerçekleri görmek lazım

Çalıştı, çabaladı, rakiplerinin ondan kat kat daha fazla olan imkanlarının karşısında ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandı. Helal olsun. Ona yapılacak en güzel davranış tebrik etmektir, kutlamaktır. Zaten ilk kutlayan da rakibi Binali Yıldırım oldu, “Başarılar dilerim” dedi.

Ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tebrik etti. Hem yazılı hem de sözlü olarak..

23 Haziran seçiminde yalnızca İstanbul’da yaşayanlar değil, tüm Türkiye bir demokrasi örneği verdi. Türk toplumu, demokrasiye, Cumhuriyete, Atatürk’e ve Türkiye’ye sahip çıktı. Seçmen 15 milyonluk koskoca kenti yönetmesini istediği kişiyi yine kendi belirledi, kendi gücünün farkında olup, bunu açıkça sergiledi. Büyük Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü bir kez daha yerini buldu.

Ekrem İmamoğlu’nun ikinci kez seçimi kazanması için başta Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ve İyi Parti yönetci ve üyeleri olmak üzere, ülkenin hemen her yerinden binlerce kişi gönüllü olarak kendiliğinden gelişen bu seferberliğe katıldı, “çorbada benim de tuzum olsun” diyerek, kilometrelerce uzaktan oy vermek için İstanbul’a geldi. Bu bir Kuvayi Milliye” ruhudur. Bu vatan sevgisinin, millet bütünlüğünün, ulus olma bilincinin en açık göstergesidir. İstanbul’da yapılan 23 Haziran yenileme seçimine yalnıca bir belediye başkanlığı seçimi olarak bakmamak gerekir. Bu seçim göstermiştir ki Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan her insan geçmişte olduğu gibi bugün de ülkesinin geleceği için elini taşın altına koymasını bilmiş, yarın da böyle davranacağının işaretini vermiştir. Yani “söz konusu vatansa gerisi teferruattır” demiştir...

Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı başarıya bu gözle bakmak, elde edilen zaferin perde arkasını iyi görmek gerekir. İnsanlarımız kavga, kargaşa, kaos istememektedir.. Vatan toprakları üzerinde güven içinde, barış içinde, kardeşçe yaşamak, huzur ve refahın ülke genelinde herkesi sarmasını, ekonomik imkan ve değerlerin belli bir kesim tarafından değil, herkes tarafından adil olarak paylaşılıp, kullanılmasını beklemektedir. İşte bu yüzdendir ki enflasyonun giderek tırmandığı, TL’nin döviz karşısında değer kaybettiği, her şeye devamlı zam yapılırken, genç işsizliğin milyonları bulduğu ülkemizde demokrasiden taviz vermeden, yönetim sorununu her zaman sandıkta çözmesini bilen ve başaran insanlarımızın 23 Haziran’da verdiği mesaj çok yönlü olarak iyi okunmalıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türk Milletini arkasına alarak kurmuştur. Bu millete önderlik, liderlik ederek, onunla bütünleşerek devrimlerini yaşama geçirmiştir. Bizim için en uygun yönetim şekli cumhuriyettir, demokrasidir, laikliktir. Bu hiçbir zaman unutulmamalı, bu yoldan sapılmamalıdır.

Ekrem İmamoğlu’na 4 milyon’un üzerinde oy kazandıran İstanbul seçmeninin yanısıra, Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan milyonlarca insanımızın da, onunla gönül birliği etmesinin nedeni bu ortak düşünce ve duyguda birleşmiş olmasıdır. Bu nedenledir ki demoklrasiye gönül vermiş insanlarımız İmamoğlu kazanınca, başkanlık koltuğuna sanki kendisi oturacakmış gibi sevinmiş, davul zurnayla halay çekmiştir. Yoksa İstanbul’dan kilometrelerce ötede yaşayan, belki de bu şehre hiç gelmemiş birinin İmamoğlu’nun kazanmasında ne menfaati varki bu kadar mutlu oluyor.

 İmamoğlu bir semboldür. Cumhuriyet aşığı, demokrasi, laiklik yanlısı, yaşamın her alanında hak, hukuk, adalet isteyen insanların sesidir. İyi duyulması ve anlaşılması gerekir..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.