1. HABERLER

  2. Erdoğan: İran'a Sahip Çıkacağız!
Erdoğan: İran'a Sahip Çıkacağız!

Erdoğan: İran'a Sahip Çıkacağız!

Başbakan Erdoğan Türk Arap İşbirliği Forumu açılışında,Türkiye'nin İran'a sahip çıkacağını, dış politikada eksen kayması diye bir sorunun olmadığını, Arapları'nda Filistin için inisiyatif alması gerektiğini söyledi.

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yaptırım kararı almasıyla ilgili olarak, ''Biz 'hayır' dememiş olsaydık, kendimizi inkar etmiş olurduk, imzalarımızı inkar etmiş olurduk, bu onursuz bir davranış olurdu.

Biz bu onursuzluğu kabul edemezdik. Böyle bir yanlışa ortak olmak istemeyiz. Çünkü tarih bizi affetmez. Gelecek kuşaklar nesiller bizi affetmez.

Onun için 'Biz duruşumuzu omurgalı sergilemek durumundayız' dedik ve bu adımı attık. Bugün de meselenin diplomatik yollarla çözülmesini sağlıyoruz, bu çabalarımız devam edecek ve çıkan sonuca kimsenin başka anlamlar yüklememesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum'' dedi.

Erdoğan şöyle konuştu:

Türkiye'nin barış projeleri Yurtta sulh Cihanda sulh ilkesi olduğu için hayata geçirildi. Çevremizdeki komşularla birarada olmamız çeşitli yorumlara neden oluyor. Türkiye'nin eksini mi kayıyor deniyor. Yıllardır Türkiye'nin Araplarla ilişlkilerini engellemeye çalışıyorlar... Bizim şevkimizi kırmaya çalışanlara aldırmıyoruz. Gizli ajandaların farkındayız.. AB konusunda Türkiye'nin oyalandığını biliyoruz.

Küresel meselelerde tavrımızı ortaya koyuyoruz. En son İran konusunda Brezilya ile inisiyatif aldık. BM dün bir karar aldı. Biz meselenin diplomasi ile kabulünü sağladık. Bugün de olumsuz oy verdik. Biz Tahran anlaşmasının adımlarını atarken üyelerin hepsi ile müzakereleri yaparak bu işe girdik. Bizim buradaki hedefimiz her şeyi masada çözmek. Dünya bunun örneklerini gördü. Bedelini ödedi. Afganistan'da bedel ödüyoruz. Irak'ta yüzbinlerce dul kadın var sorumlusu kim? Bunlara susacak mıyız?

Filistin'de yıllardır beklenti içerisindeyiz. Peki çözümsüz mü? Çözüm var ama birilerinin çıkarları konuşuluyor. Biz yapılanı diplomasi zaferi olarak görüyoruz. İran için neden acele ediyorsunuz? İran eğer yapmazsa taahhütleri yapın ama İran bir çok şeyi kabul ettiç Ama işin önünü yaptırımlarla kestiniz. Biz bu mücadeleyi İran için Brezilya ile sürdüreceğiz. Tahran anlaşmasını sürdüreceğiz. Diplomasi önemli ve biz bunu başarmalıyız... Dün atılan imzaların tek nedeni biz Tahran'da bu anlaşmayı yaptık. Arkasında durmak zorundayız. Hayır deseydik imzaları inkar etmiş olurduk. Brezilya ile birlikte ortak adım attık. Lübnan çekimser oy ortaya koydu. 2 hayır bir çekimser... Böyle bir yanlışa ortak olmak istemeyiz. Tarih bizi affetmez. Biz duruşumuzu omurgalı sergilemek durumundayız...

İktidara geldiğimizde Türkiye ile Suriye arasındaki sorunların incir çekirdeğini doldurmadığını gördük. İki ülke kardeşlik sergiliyor. işbirliği içerisinde. İki ülke birbiri ile kucaklaşıyor. Lübnan ile Ürdün ile de gidip geliyorlar...

Ülkeler arasındaki yapay setleri kaldırıyoruz. Hiçbir halk intikam duygusundan gelir sağlamaz...

Sadece yardım yüklü gemilere karşı susacak mıyız? İnsanlık dışı muamele konusunda gözümüzü yumacak mıyız? Yaralıları bizzat gördüm... Uluslararası sularda saldırıp yakalayıp beynine silahlar sıkıldı. Filistin'deki drama karşı sessiz mi kalacağız. Bu hukuksuzluğa tepkisiz mi kalacağız. Yıllarca uluslararası toplum bunlara göz yumdular... Gazze böyleyken bölgeye barış ve istikrar gelmez. Bize hangi tür iftiralar ataralarsa atsınlar biz yolumuzdan dönemeyeceğiz. Artık arap ülkelerinden daha fazla inisiyatif almalarını bekliyoruz. Gün ihtilafları çoğaltma değil ittifakları güçlendirme günüdür.

Ne ben ne hükümetin ne de Türkiye bölgede rol kapma peşinde değiliz. Biz bu yaşananların bölgeye acı verdiğine inanıp gayret sarfediyoruz. Bizler ve sizler dünyada üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü savunmadığımız sürece kan gözyaşı dünyaya egemen olacak...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.