1. HABERLER

  2. Erdoğan'a Göre PKK, ETÖ Bağlantılı Canlı izle
Erdoğan'a Göre PKK, ETÖ Bağlantılı Canlı izle

Erdoğan'a Göre PKK, ETÖ Bağlantılı Canlı izle

Ak Parti Grubunda konuşan Başbakan Erdoğan, Obama ile ilgili görüşmelerinin içeriği ile ilgili önemli bilgiler veren Erdoğan, bazı gazetelerde yer alan haberlere sert tepki gösterdi. Erdoğan ilk kez ETÖ, PKK bağlantısındab bahsetti.

A+A-

 G-20 zirvesinde önemli temaslarımız oldu. Dünya liderleriyle geniş bir şekilde görüşme imkanım oldu. İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısı ile ilgili düşüncelerimizi muhatamlarımıza aktardık.

Teröre verilen finasal desteği liderlere ayrı ayrı aktardım.

Sayın Obama ile uzunca bir görüşmem oldu. İsrail konusu, gemi saldırısı, Ortadoğu'daki gelişmeler, İran konusu ile ilgili düşüncelerimizi ilettik.

Liderlere terör konusunda kınamadan öte adımların atılmasını istedim.

Terör konusunda daha ileri adımlar atılması konusunda taleplerimi ilettim. İstihbarat paylaşımının ötesine geçilmesi gerektiğini vurguladım. ABD ile model ortaklık dönemine girmiş bulunmaktayız. Müttefikler arasında yöntem ve uslüp farkı olabilir. Bunu kopuş olarak lanse etmemek gerekir. Ak Parti ve Obama hükümeti bu ilişkilere büyük önem vermektedir.

Türkiye'de medya bizim görüşmelerimiz farklı bir şekilde verdi. Bu tür haberler teröre yataklık yapar. Başka bir şey yapmaz. Yapılmayan şeyler, konuşulmayan şeyler yazlılyor. Grup adı vermeyeceğim. Bu bizim görüşmelerimizle hiç alakası yok. Belli bir grup Ak Parti'yi nasıl yıpratrız telaşı içinde. Ama bu haberler ülkeye hizmet etmez zarar verir.

Doğruları söylemek gerilimse evet ben gerilimden yanayım.

Eksen kayması gibi bir şey söz konusu olamaz.

G-20 zirvesi ekonomimiz açısından önemli sonuçları olmuştur. Biz bütçe açığımızı mali politilkalarla makul seviyeye çektik. 2010 yılında G-20 ülkeleri arasında en düşük bütçe açığı Türkiye'nindir.

Borç konusunda Türkiye çok avantajlı durumada... Bir çok G-20 ülkesi bütçe açıklarını kontrol edemedi. Ancak Türkiye -5,5 ile dikkat çekici bir performans sergiledi. Kamu borcu oranını yüzde 45,5'a indirdik.

Büyümede dğnyanın ilgisi Türkiye'nin üzerinde... Türkiye küresel mali krizin etkilerini en asgari düzeye endirerek krizden en hızlı çıkan ülke oldu. Yarın açıklanacak büyüme rakamları ile yeni bir rekora imza atacağız. Mali sektör krizde bile yüzde 8,5 büyümüştğr. Türkiye ekonomisiyle dünyaya örnek bir ülke olmuştur. Krizde ne fona devrettik, ne fon aktardık. Bu konuda türkiye tek ülkedir. Dünya Türkiye'yi gıpta ile izliyor. İleri mi gidiyoruz? Geriye mi gidiyoruz? Eksiklerimiz tabiki var ama nereden nereye gekldik. Buradan artık dönüş yok.

TERÖR OLAYLARI VE AÇILIM

Son yaşanan terör olayları ile milli birlik ve beraberlik konusuda yoğun olarak tartışılmaya başlandı. Açılımın kapandığı yönünde haksız bir yaklaşım var. Terörle mücadele milli birlik ve beraberlik şarttır. Yegane sorumluluk hükümetye ve güvenlik güçlerine ait değildir. Herkese sorumluluk düşer. Buradan menfaat devşirilmesi doğru değildir. Daha şemdinliden 11 şehidin cenazesi kaldırılmadan Ankara'dan siyasi açıklamalar yapılması, OHAL istenmesi veya erken seçim istenmesi fırsatçılıktır.

Böyle zamanlarda milli birlik ve beraberliği daha da güçlendirmek gerekirken partime nasıl fırsat sağlarım anlayışına girenlerimiz milletimiz görüyor. Üslubumuzu eleştirenler kendi ve arkadaşlarının üslubunua baksınlar. Akıl ve ahlak yoksunu diyenler kendi grup konuşmalarına baksın.

Terör taşeronluğu sözüğmüzden rahatsız olanlar var. Taşeron polemiği PKK'yı temize çıkamaya kadar götürüldü. Terör örgütünün yurt içindeki çetelerle işbirliği içinde olduğunu Ergenekon iddianamesi ortaya koyuyor.

Ak Parti buralarla çetelerle gelmedi. Çetelere rağmen geldi. Ak Parti buralara manşetlerle gelmedi. Manşetlere rağmen geldi. Biz bu günlere birlik ve bütünlük ve kardeşlik ruhuyla geldik. Bu toprakların mayasında uhuvvet, kardeşlik var.

DEMOKRATİK AÇILIM ZİHNİYET DEVRİMİ

Milletin menfaatlerini çiğneyecek kadar sağduyularını yitirenler bilsin ki millet herşeyi biliyor. Başını kuma gömenler açılımı da, çözümü de bilmezler. Yıllarca bu ülkenin sorunları görmezden gelindi. Bugün hala milli birlik ve beraberlik projesini bir paket olarak görenler var. Paket açılınca sorunun çözüleceğini düşünenler meselenin derinliğini bilmiyorlar.

Demokratik açılım bir zihniyet devrimidir. Zihniyet değişmeden uygulama değişmez. Açılımın içi boş ise niye kıyamet koparıyorsunuz? Demokratik açılımla statikosu baskıcı zihniyet tarih oluyor. Onun için eleştiriyorlar.

Yasama yürütme ve yargının attığı çok önemli... Nerede kimler var? Neler oluyor? Millet çok iyi biliyor. DTP'nin kapatılmasına karşı çıktık. parti kapatmalara başından beri karşıyız. DTP kapatılmak için her şeyi yaptı. Partilerin kapatmayı engelleyen yasayı getirdik destek vermediler. Habur'dan girenlerin hükümet mi tutukladı? KCK yapılanmasını hükümet mi yaptı? Belediyeleri örgütün arka bahçesi yapanların kabahati yok mu?

Hükümet olarak bu kirli oyunu bozmayı sürdüreceğiz. Kimse destek vermese de halkımızın desteği ile bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Millitimizin selameti, ülkemizin birlik ve beraberliği için yolumuza devam edeceğiz. Milletimiz eşsiz basireti ile her şeyi görüyor. Millet bugün OHAL'e karşı çıkıyor. Bu az şey mi? Her türlü sabotaja karşı sözümüzü yere düşürmeyeceğiz.

OHAL'i biz kaldırdık. Çevik kuvveti, Çekiç gücü biz çıkarmadık mı? Türkiye bugün yıllarca konuşulmayanları konuşuyor. Köylerin boşaltılması faili meçhuller tek tek çıkarılıyor. Çeteler birer birer ortaya çıkarılıyor. Bu az şey mi? Tek başına bunlar bile bu ülkede kardeşliğimizin karşısındaki engellerin kaldırılması adına önemli adımlardır. Devlet milletini kucaklıyor.Devlet ilk kez tüm etnik unsurları tek tek muhatap alıyor.

AYRINTILAR GELECEK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.