Evlilik Terapisi Ne Demektir?

Evlilik Terapisi Ne Demektir?

Evlilik iki insanın hayatlarını birleştirerek bir çatı altında yaşamasına deniliyor.

Uzman psikolog Müge SEREZ e sorduk. 

Evlilik iki insanın hayatlarını birleştirerek bir çatı altında yaşamasına deniliyor. Peki insan evlilik kararını almadan önce nasıl hareket etmeli, evlilikler kendiliğinden olup bitiyor mu? Kısacası evlilik kararı almadan önce bir destek almak gerekiyor mu? Tüm bu konularla ilgili ayrıntılı bilgilerin yer alacağı haberimizi sonuna kadar okumanızı öneriyorum.

Öncelikli olarak evlilik terapisi nedir?

2-006.jpg

Müge SEREZ : Evlilik terapisi, çift terapisi ya da ilişki terapisi bunlar birbirine benzeyen kavramlardır ve hepsinin amacı da ilişkilerin desteklenmesini sağlamaktır. Evlilik çok önemli ve ciddiyet gerektiren bir süreç dolayısıyla bu süreç içerisinde alınan kararın sizin hayatınızın geri kalan bölümünü etkilememesi gerekiyor. Eşinizle yaşayacağınız iletişim problemlerinin yaşamınızı olumsuz yönde etkiliyor olması da aldığınız kararın aslında ne kadar yanlış olduğunu zaman içerisinde size gösterecektir.

İlginizi Çekebilir : Çakra nedir?

Evlilik terapisi evliliğin sarsıldığı süre içerisinde de alınması gereken bir destektir. Eşinizle yaşadığınız sorunlar ve sonrasında gerçekleşecek olan depresyon, kaygı ve ruhsal rahatsızlıklarda bu terapi sayesinde kontrolünde sizden çıkmamasını sağlamış olacaktır. Örneğin bunu bir örnekle açıklayacak olursak aile üyelerinden bir tanesi alkol bağımlısı olabilir ya da farklı bir madde bağımlısı haline gelebilir. Bu durum beraberinde birçok sorunu da getireceğinden dolayı

1-004.jpg

Evlilik Terapisi Neyi Amaçlar

Evlilik terapisinin amacı eşlerin birbirlerini anlayabilmelerini sağlamaktır. Yani iletişim kurabilmeyi esas alır. İnsanlar tartışabilirler ancak bu tartışmalar sağlıklı bir şekilde ilerlemeli ve kavgaya dönüşmemeleridir. Sağlıklı bir ilişki beraberinde mutlu bir evliliği de beraberinde getirecektir. Sağlıklı evlilik demek hiç tartışmasız bir evlilik demek değildir. Günümüz koşullarında kadınlar ve erkekler sürekli koşturmaca içerisinde olan hayatları nedeniyle birbirlerine vakit ayıramıyorlar. Hatta birbirlerine vakit ayırmayı bırak kendisine bile vakit ayıramıyor. Dolayısıyla bunun vermiş olduğu gerginlik beraberinde yaşamlarını ve evliklerini de olumsuz şekilde etkiliyor.

İlginizi Çekebilir : bağımlılık Problemleri

Evliliklerde problemler çok farklı olabilir. Bazı sorunlar vardır ki dışarıdan bakıldığında psikolojik olarak görülebilir. Lakin bunun altında kuvvetle muhtemel evlilikte yaşanılan sorunlar olabilir. Eşlerden birisinin bu durumu kabul etmede zorluk çektiği anlarda ise diğer bir eşinde bir destekle eşini ikna edip evlilik terapisi alması en doğrusudur.

Daha fazlası İçin : https://mugeserez.com/

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum