Fatih’te Dostluk Sergisi

Fatih’te Dostluk Sergisi

Fatih Belediyesi’nin kardeş şehri Wiesbaden’li ressam ve sanatçılardan oluşan ‘Grup 50’ Fatih’te resim sergisi açtı.

Fetih Belediyesi’nin iç avlusunda açılan serginin açılış törenine Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Almanya’dan gelen sanatçıların yanı sıra belediye çalışanları ve sanatseverler katıldı.
Serginin açılışı öncesi yapılan törende ‘Grubu 50’ adına Tom Sommerlatte bir konuşma yaptı. Sommerlatte; Grup 50’nin bir şehir grubu olduğunu belirterek. ‘Bizler Wiesbaden’de aynı şehirde yaşayan insanlarız. Grup 50’de aynı şehirde yaşayan insanların 1950 yılında kurduğu 64 yıllık bir mazisi olan 20 üyeli bir gruptur. 14 üyesinin eseri burada sergilenmektedir.
Biz bu sergiyi birçok ülke ve şehirde sanatseverlerin beğenisine sunduk. Şimdi de kardeş şehrimiz Fatih’te olmaktan ve burada Türk sanatseverlerle bir araya gelmekten çok mutluyuz. Burada temel hedefimiz Almanlarla Türklerin yakından tanımasına katkıda bulunmak’ diye konuştu.


Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’de Türkler ile Almanların yüz yılı aşkın bir dostluğunun olduğunu belirterek; geçen hafta da Türk ve Almanların ortak icra ettikleri bir konser düzenlediklerinin altını çizdi. Başkan Demir, Almanya’nın Wiesbaden kendi ile 2011 yılında imzaladıkları protokolle kardeş şehir olduklarını aradan geçen 3 yılda karşılıklı ziyaretlerin ve kültür alışverişinin yoğun bir şekilde yaşandığına dikkat çekti.
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, kardeş şehir Wiesbaden’in sanatçıları ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek; ‘Siz değerli sanatçıları ve değerli eserlerinizi burada görmekten büyük onur duyuyoruz. Sanat, siyaset ve diplomasinin gücünün yetmediği noktalarda toplumları bir arya getirir. Sanat; fiziksel sınırların aşamadığı durumlarda ortak kültürel bir nokta oluşturur. Biz de kardeş şehrimizle önümüzdeki zaman dönemde pek çok güzel işe imza atmayı istiyoruz’ diye konuştu.
Yapılan konuşmalar ardından Başkan Demir ve Tom Sommerlatte birlikte sergiyi gezdi. Sergi; 7 Kasım’a kadar Fatih Belediyesi’nin iç avlusunda sanatseverlerle buluşacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.