1. HABERLER

  2. GOP'tan Pakistan'a yardım eli
GOP'tan Pakistan'a yardım eli

GOP'tan Pakistan'a yardım eli

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin, dost ve kardeş ülke Pakistan'a yönelik olarak başlattığı kampanyanın ilk adımı olan 200 milyar liralık malzemelik yardım konvoyu yola çıktı.

A+A-

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, “Yapılan yardımlarla kardeş ülkemize yeniden nefes aldırıp bir nebze olsun felaketin izlerini unutturabiliyorsak ne mutlu bizlere’’dedi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin dost ve kardeş ülke Pakistan'da meydana gelen sel felaketine yönelik olarak başlattığı kampanyanın ilk adımı olan 200 milyar liralık malzemeden oluşan 4 tırlık yardım konvoyu yola çıktı. İçlerinde gıdadan çocuk bezine, battaniyeden hijyen malzemelerine kadar bir çok malzeme taşıyan TIR’ların ilçeden geçişi sırasında duygulu sahneler yaşandı.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, yardım konvoyunun yola çıkması nedeniyle yayınladığı mesajda şunları söyledi. Türkiye ile Pakistan arasında Türk Kurtuluş Savaşı’nda başlayan dostluk ilişkilerinin günümüze kadar bir çok alanda geliştirildiğini belirten Dr. Erhan Erol, “İki ülkede yaşayan halkların birbirleri ile  yakın ilişkileri ülkelerin kuruluşlarından öncesine dayanmaktadır. 1920'lerde, Hindistan sınırlarında yaşayan Pakistan Müslümanları Türk Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu halkına hem maddi hem de manevi yönden yardımlarda bulunurken, dayanışmanın en güzel ve canlı örneklerini sergilediler. Hepimizin bildiği gibi Türkiye’nin istiklal savaşı mücadelesinde milli şairleri Muhammet İkbal’in çağrısına uyarak Pakistanlı kadınların  küpe ve bileziklerini dahi göndermeleri zihinlerimizde unutulmamak üzere yer etmişlerdir.

1947'de Pakistan'ın bağımsızlığından sonra ikili ilişkilerin resmi olarak başlaması  ve günümüze kadar iki ülke arasında askeri ve ekonomik alanda birçok anlaşma imzalanması dünya tarihinde örnek alınacak bir dostluğun sadece basit yansımalarıdır. Asıl bizlere gurur veren her iki ülkenin zor zamanlarında gösterdikleri dayanışmadır. Bu yardım yaklaşık bin 600 kişinin öldüğü ve milyonların evsiz kaldığı Kardeş Ülke Pakistan’a yapılacak desteğin sadece ilk adımını oluşturmaktadır. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği kampanyamız tüm hızıyla sürmektedir. Toplanan tüm yardımlarımız kısa bir süreç sonra tekrar Pakistan’a ulaştırılacaktır. Yapılan yardımlarla kardeş ülkemize yeniden nefes aldırıp bir nebze olsun  felaketin izlerini unutturabiliyorsak ne mutlu bizlere” dedi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi yetkilileri kampanyadaki hedeflerinin 500 milyarlık yardımın Pakistan’a ulaştırılması olduğunu, bunun ilk adımı olan 200 milyarlık paketin, belediye tarafından karşılandığını belirttiler. İkinci adım olan 300 milyarlık yardımında hayırsever vatandaşların yardımlarıyla oluşturuldukta sonra  Pakistan’a gönderileceğini vurgulayarak, tarihinin en yıkıcı sel felaketiyle karşı karşıya kalan Pakistan için başlatılan yardım kampanyasına katkı yapmak isteyen vatandaşların  444 0 467 numaralı Çağrı Merkezi’ni arayabileceklerini belirttiler.       

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.