Neden bu insanlar Şile'de boğuluyor ?

İstanbul'un Şile ilçesinde 2 gencin boğulmasından sonra denize girmek yasaklandı. Peki bu insanlar özellikle Şile'de niye boğuluyor.

Neden bu insanlar Şile'de boğuluyor ?

Şile neden tehlikeli sorusuna yanıt "Rip akınıtsı" peki nedir bu rip akınıtsı ? Rip halk diliyle "kum kayması " olarak tabir ediliyor. Uzmanlar rip (kum kayması) akınıtısına  kapılanların açığa doğru yüzerek suyun üstünde kalmaya çalışmaları tavsiye ediyor. 

Denizden gelen sinsi tehlike ‘çeken akıntı’, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor. Profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olan rip akıntısı, Türkiye’de özellikle Karadeniz sahillerinde yüzücüleri tehdit ediyor. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artıyor. 

Rip Akıntıya Kapılırsak Neler Yapmalıyız ?
Çeken akıntıya kapılmanız halinde öncelikle sakin olun.Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler. Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz.Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.


‘Halk Biliçlenmeli"

Cankurtaran olmayan Karadeniz sahillerinde  daha çok dikkat edilmesi gerekiyor.  Deniz içerisinde elini kaldıran birini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin.
Kişiyi sakin olması konusunda uyararak derhal cankurtaran çağırın. Cankurtaran yoksa, can simidi, halat vb. deniz malzemeleri atarak yardım edebilirsiniz.


 


 

Haber Kaynağı: İstanbul Ses

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER