1. HABERLER

  2. Hamzaçebi: Bu Ödül Erdoğan'a Neden Verildi?
Hamzaçebi: Bu Ödül Erdoğan'a Neden Verildi?

Hamzaçebi: Bu Ödül Erdoğan'a Neden Verildi?

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan’a, Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından fahri doktora ödülü verilmesine, “Bayram değil, seyran değil. Bu ödül, Sayın Başbakan’a niye verildi” diye tepki gösterdi.

A+A-

 CHP’li Hamzaçebi, “Sayın Başbakan, Trabzon ziyaretinde Akyazı Projesi’ni de Trabzonlulara tekrar vaadetti. AKP’nin hızla oy kaybettiği, 2011 seçimlerin yaklaştığı bir süreçte Sayın Başbakan yeniden bu projeye sarıldı. Şimdi bu projeyi iki yılda bitireceklerini söylüyor. Sayın Başbakan, bu projeyle Trabzon’da bir seçim daha almayı umuyor. AKP’yi ve Sayın Başbakan’ı ne Akyazı Projesi ne de fahri doktora kurtarmaya yetmeyecektir” dedi.

ÜNİVERSİTELERİN GÖREVİ MİZANSEN HAZIRLAMAK DEĞİL

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, yaptığı yazılı açıklamayla, Başbakan’a Trabzon ziyaretinde Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından uluslararası fahri doktora ödülü verilmesini eleştirdi. “Bayram değil, seyran değil. Bu ödül, Sayın Başbakan’a niye verildi” diye soran Hamzaçebi, şöyle dedi:

“KTÜ bilimsel araştırma kapasitesini artırma yönünde bir proje hazırlamıştır da böyle bir projeye destek sağlamak için mi ‘temel hak ve hürriyetler’, ‘kamu yönetiminde reform’, ‘uluslararası işbirliği yönündeki çalışmalarıyla bölge ve dünya barışına yaptığı katkı’ kavramları popülizme kurban edilerek Sayın Başbakan’a ödül verilmiştir. Üniversiteler bilim yaparlar. KTÜ’nün, TOKİ gibi siyasi bir iktidarın politik amaçlarına alet edilen bir kurum haline getirilmek istenmesi son derece üzücüdür. Başbakanları Trabzon halkı önünde başarılı kılmak için, mizansenler hazırlamak üniversitelerin görevi değildir. Rektör de dahil hiç kimse KTÜ’nün kurumsal yapısı üzerinden kişisel yarar sağlayamaz.”

“BAŞBAKAN’I NE AKYAZI NE FAHRİ DOKTORA KURTARAMAZ”

“Sayın Başbakan’ın anılan konularda bu ödülü hak etmek için yaptığı kamuoyu tarafından bilinmeyen, ancak Sayın Rektör’ün bildiği hangi icraatları olmuştur” diye soran CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, şöyle devam etti: “Sayın Başbakan, Trabzon ziyaretinde Akyazı Projesi’ni de Trabzonlulara tekrar vaadetti. AKP’nin hızla oy kaybettiği, 2011 seçimlerin yaklaştığı bir süreçte Sayın Başbakan yeniden bu projeye sarıldı. Şimdi bu projeyi iki yılda bitireceklerini söylüyor. Sayın Başbakan, bu projeyle Trabzon’da bir seçim daha almayı umuyor. AKP’yi ve Sayın Başbakan’ı ne Akyazı Projesi ne de fahri doktora kurtarmaya yetmeyecektir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.