HER ŞEY BOŞ BU DÜNYADA..!

Hep aynı kısır döngü.. Değişen bir şey yok hayatımızda. Ölen ölüyor kalan yaşamın yükünü çekmeye devam ediyor.

İnsanların büyük bölümü ömürlerini bir maaş karşılığı kiraya vermişler. Geçinmek için, varlıklarını sürdürebilmek için, iş bulup çalışmak, çalışmanın karşılığı belli miktarda para almak, o parayla da yeme, içme, giyim barınma gibi zorunlu ihtiyaçlarını gidermek.. Tabiki yeterse..!

Sonra artırılan ya da borç veya kredi alınarak tatile çıkmak.. Sanki bir yıl biriktirilen bütün yükler bir çırpıda omuzlardan atılacakmış gibi, kovadan boşalan su gibi akmak, çuvaldan dökülen patates gibi yerlere dökülmek.. Veya yollarda telef olmak ya da yorgun argın dönüp yeniden yeni bir yılın yükünü sırtlamak...

“Tatil koymuşlar yorgunluğun adını” derdi bir tanıdık, doğru söylüyordu. Yolculuk bir dert, birkaç gün içinde gezip görülmek istenilen yerlere gidip aceleyle dolaşmak, denize girmek, yemek içmek, aynı şeyleri kısa sürede defalarca tekrarlayarak, doping yapıyorum diye tüm vücudu yormak ve mortiş olmak..

İşte bizimkisi bu.. Yani hayatımız başlamadan bitmiş haberimiz yok. Allah bize bir ömür vermiş ve aracılar vasıtasıyla dünyaya göndermiş. “Git yaşa, insan gibi, adam gibi, kul gibi yaşa, nasıl olsa er ya da geç bana döneceksin, yani toprak olacaksın” demiş.

Biz ne yapıyoruz, bir avuç toprak için kavga, bir damla su için kavga, üç kuruş para için kavga, yaşamak için değil yaşamamak için, yaşamı zehir etmek için kavga...

Biz sanki dünyayı yeniden yaratacakmış gibi, güneşi tersinden doğduracak, geceyle gündüze yer değiştirtecek, sonsuz bir ömür, sınırsız bir gençlik sürecekmiş gibi bir edayla başlıyoruz güne.. Hepsi boş... Biliyoruz ama yine de yapıyoruz.. Bile bile boşa ömür çürütüyoruz.. Çünkü bizim beynimizi böyle kodlamış kodlayan... Elden bir şey gelmez..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.