1. HABERLER

  2. Hükümet Sadece Eksen Kayması Değil, Merkez Kayması Yaşıyor“
Hükümet Sadece Eksen Kayması Değil, Merkez Kayması Yaşıyor“

Hükümet Sadece Eksen Kayması Değil, Merkez Kayması Yaşıyor“

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu.

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu. Konuşmasına ‘eksen kayması’ tartışmalarına değinen Bahçeli, “Hükümetin uluslar arası ilişkilerde yıllardır yaşadığı kayma yalnızca eksen değil aslında merkez kaymasıdır ve bu merkez Başkent Ankara’dan yıllar önce uzaklaşmış, Erivan, Erbil, Brüksel ve Washington eksenine çoktan bağlanmıştır” diye konuştu. Son dönemda artan terör olaylarını ele alan MHP lideri, hükümetin açılım politikaları ile bölücülüğe çanak tuttuğunu ve kardeşliği zedelediğini savundu. Bahçeli terörün sorumlularının bir fotoğraf karesinde gösterirken, “İmralı canisi, küresel katiller, açılımın Başbakanı ve AKP zihniyetinin Mesut Abi’si ile Celal Amcası, aile fotoğrafında yerlerini bir bir alacaklardır” dedi.

“HÜKÜMET SADECE EKSEN KAYMASI DEĞİL, MERKEZ KAYMASI YAŞIYOR”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu. BM Güvenlik Konseyi’nde, İran’a yaptırım uygulanmasına yönelik yapılan oylamada Türkiye’nin ‘hayır oyu kullanması sonrasında başlayan Türkiye’nin ‘eksen kayması’ tartışmalarına Devlet Bahçeli’de girdi. Bahçeli, oylamada verilen ‘hayır’ oyunun kendi içinde tutarlı olduğunu belirtirken, şöyle devam etti:

“Başbakan Erdoğan’ın verdiği hayır kararı değil, bu kararın gerekçelerini bir suçluluk duygusu içinde oylamanın yapılacağı gece, diğer ülke yöneticilerini arayarak ikna ve izaha çalışmış olmasıdır. Başta AKP zihniyetinin temsilcileri olan hükümet ve Başbakan olmak üzere işbirlikçi medya mensupları tam bir suçluluk telaşına kapılarak “batılı değerlere bağlı olduklarını” ispatının peşine düşmüşlerdir. Hükümetin uluslar arası ilişkilerde yıllardır yaşadığı kayma yalnızca eksen değil aslında merkez kaymasıdır ve bu merkez Başkent Ankara’dan yıllar önce uzaklaşmış, Erivan, Erbil, Brüksel ve Washington eksenine çoktan bağlanmıştır.”

“TERÖRÜN SORUMLUSU, AÇILIMIN BAŞBAKANI İLE MESUT ABİSİ VE CELAL AMCASIDIR”

Son günlerde artan terör olaylarının nedeni olarak, AKP’nin politikalarını gösteren Bahçeli şunları söyledi:

“Bir yandan bu kayıplarımız sürerken, diğer yandan adına demokratik açılım diyerek maskelediği “yıkım projesi”ne mutlaka devam edeceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, PKK ve hamisi peşmerge reisleri ile pazarlıklar kızışmıştır. İmralı Canisi’nin, hükümetle PKK arasındaki görüşmelerden çekildiğini açıklamasıyla kabaran eylemlerde terörü dizginlemesi için bu katilden hükümetin ricacı olmasını istemesi beklenmektedir. Bunun gerçekleşmesi ile birlikte kanlı terörün aktörleri yine aynı karede buluşacak, İmralı canisi, küresel katiller, açılımın Başbakanı ve AKP zihniyetinin Mesut Abi’si ile Celal Amcası, aile fotoğrafında yerlerini bir bir alacaklardır. Geçen haftaki buluşma bunun ilk aşamasıdır.”

“TERÖRÜ BÖLGE ÜLKELERİ VE KÜRESEL GÜÇLER DESTEKLİYOR”

PKK’nın bölge ülkeleri ve küresel güçler tarafından desteklendiğini söyleyen MHP Lideri, terörist grupların eğitim aldığı Irak’ın kuzeyindeki bölgenin Mesud Barzani ve ABD’nin kontrolünde olduğunu belirterek, hükümetin bu konuda bir tedbir almadığını ve teröristlerin insafa gelmesini beklediğini ileri sürdü. Bahçeli, “PKK kadroları da kendilerine göz yumulacak küresel emellerle işbirliğine girişmişler, bazen İsrail’in, bazen Suriye’nin, bazen Kıbrıs Rum Kesimi’nin, Yunanistan’ın, Avrupa’nın ve Amerika’nın himayesi ile varlıklarını sürdürmeyi başarmışlardır” diye konuştu.

“HÜKÜMET BÖLÜCÜLÜĞE ÇANAK TUTTU, KARDEŞLİĞİ ZEDELEDİ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında, terör olaylarının artmasını Türkiye’nin kalkınma hamlelerini engellemeye yönelik olarak nitelendirmesini eleştiren Bahçeli, Erdoğan’ın bu yöndeki açıklamalarını ‘ucuz politikacı baheneleri’ olarak adlandırdı. Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın bu iddiasını kanıtlaması gerektiğini savunurken, “Başbakan’ın terörün kaynağını ve tırmanışının nedenini başka yerlerde aramasına gerek yoktur. Bizzat Başbakan

Erdoğan ve hükümetleri bölücülüğe çanak tutmuş, bölünmeyi körüklemiş ve kardeşliği incitmişlerdir” dedi.

“BAŞBAKANA SÖYLENEN BU SÖZLERİN HESABINI BİZ SORACAĞIZ”

Başbakan Erdoğan’ın teröre karşı sessiz kaldığını ve bundan cesaret alan terör yanlılarının da ‘Meclisi basarız, Erdoğan'ı asarız’, ‘Kana kan, seninleyiz Öcalan’ söylemlerinde bulunduklarını kaydeden Bahçeli, “Milliyetçi Hareket olarak, siyasi fikirlerine ne kadar karşı olursak olalım, bu ülkenin Başbakan’ına bu sözleri söyleyenlerin hakkından gelmek, muhatapları sussa bile bizim boynumuzun borcu olsun” diye konuştu.

“IRAK’TAKİ KATLİAMIN SORUMLULARI, KÜRESEL GÜÇLERLE ÇEKTİRDİĞİN FOTOĞRAFLARDA SAKLI”

Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Arap İşbirbirliği Formunda yaptığı konuşmada Irak’taki katliamın sorumlularının bulunması gerektiği yönündeki açıklamalarını eleştiren Bahçeli, şöyle konuştu:

“Başbakan, Irak’taki zulmün sorumlularının kim olduğuna dair cevabı arıyorsa, bizim ona tavsiyemiz küresel güçlerle beraber çektirdiği aile fotoğraflarından birine kanlı albümlerinden çıkartıp bakmasıdır. Bu fotoğraf karelerinde mutlaka kendisini de görecek ve deliğe süpürmeyin diye yalvaran arkadaşlarını da, ilişkilerimiz mükemmel diyen hükümet üyelerini de, hedeflerimiz aynı diyen danışmanlarını da tanıyacaktır.”

KIRGIZİSTAN’DA YAŞANAN OLAYLAR

Kırgızistan’da yaşanan olaylara değinen Devlet Bahçeli, hükümetin orada yaşayan Türklere yardım eli uzatması gerektiğini söylerken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gezisini yarıda keserek, Orta Asya’daki Türk devletlerinin liderleriyle acilen bir araya gelerek çözüm için görüşmeleri yapması gerektiğini savundu.

“BAŞBAKAN KONYA’DAN HAMAS’A SAHİP ÇIKIYOR DA, ÇİFTÇİLERİMİZE BİR KEZ OLSUN SAHİP ÇIKACAK ERDEMİ GÖSTEREMİYOR”

Çiftçilerin zor durumda olduğunu söyleyen Bahçeli, hükümetin kırsal kesimin sorunlarını görmezden geldiğini savundu. Bahçeli şunları söyledi:

 

“Başbakan Erdoğan, Allah selamet versin Gazze’nin kaderini Konya’yla bir görüyor da, Türk çiftçisinin kaderinin ne olacağını hiç aklına getirmiyor. Bir kez olsun onları rahatlatacak ve refaha kavuşturacak hamleleri hayata geçirmiyor. Yine Konya’dan Hamas’a sahip çıkıyor da, çiftçilerimize bir kez olsun sahip çıkacak erdemi ve sorumlu davranışı gösteremiyor. Hamasetle yol alıyor, Türkiye’nin altını oymakla uğraşıyor, Türkiye’nin yörüngesini oynatıyor; ama köylümüzü, hayvan üreticimizi, çiftçimizi dikkate almıyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.