İNSANIN OLGUNU

Nasılki bir armudu olgunlaşmadan yerseniz ağzınızda bir burukluk oluşur, yutmaya kalksanız boğazınızda tıkanır, ya da üzümün koruğu, eriğin ekşisi, elmanın hamının ayrı bir tadı varsa, insanoğlu da öyledir.

Nesense olgulanlaşan her meyve tatlanır ve damakta şeker tadı bırakır. Ya olgunlaşmamışsa bu kez ya ısırdığınızı geri tükürürsünüz ya da güç bela yutar gidersiniz.

On üç ondört yaşındaki bir kızla yirminin üzerindeki, otuzundaki bir kadının olgunluğu da hiç bir zaman birbirine benzemez. Beyin olarak da fiziki yapı olarak da çok farklıdır. Hele hele evlilik çağına gelmiş ya da yakın yaştaki bir kızın yaşamın yükünü omuzlarında hissetmeye başladığı andan itibaren gerekli olgunluğa erişmediği, dalından erken koparıldığı gözönünde bulundurulursa, onunla birlikte yaşayan eşi ile aralarındaki uyumsuzluğu bir düşünün. Erkek için der aynı şey geçerlidir

insanın da meyve gibi dalında olgunlaşması gerekir. Ağaç nasıl ki belirli bir süre içinde topraktan aldığı vitamini, suyu gövdesinden geçirip, dallarındaki meyvelerine ulaştırıyorsa, doğan her neslin de aile içinde ve eğitim kurumlarından aldığı bilgi, beceri ve eğitimle olgunlaşması gerekir.

Taze olan, dalında duran her şey ilgi çeker. Ağız sulandırır. Onu oradan koparmak, ilk sahibi olmak mutluluk verir. Ama koparılanın da ne durumda olduğunu bilmek onu anlamak gerek. İstenilen tadı veremediği için eksiklik mi duymaktadır, gerçek tad ve olgunluğa eremeden dalından koptuğu için acı mı çekmektedir. Ve yalnızca onu koparanın zevkine hizmet etmek için var olduğunu bilmek nasıl bir duygudur..?

Ne koparılman elmayı bir daha dalına koymak mümkün ne de bir insanı geçmiş yıllara yeniden döndürmek. Meyveyi dalından koparmak, onu koparan ve beğenmeyip atan için fazla bir şey kaybettirmez. Ama insanı koparmak hem koparana hem de kopana çok şey kaybettirir. Bırakın meyve dalında, insan evinde olgunlaşsın....

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.