DENEYAP ATÖLYELERİ AÇILIYOR

Yerli ve milli teknoloji hamlesi için geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştiren DeneYap Atölyeleri yeni öğrencilerini kabul etmeye hazırlanıyor.

DENEYAP ATÖLYELERİ AÇILIYOR

Atölyelerde şu anda 430 olan kursiyer mevcudu, bu dönem başlayacak olanlarla birlikte 1500 kişiye ulaşacak. Bu yıl kabul edilecek öğrencilerin belirlenmesi için açılan ve 40 bin kişinin başvurduğu sınavın sonuçları da açıklandı. Ancak adaylar uygulamaya dayalı bir sınavdan daha geçecekler ve başarılı olanlar bu yaz 36 aylık eğitime başlayacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı işbirliğinde 2017 yılı Temmuz ayında açılan DeneYap Teknoloji Atölyeleri, eğitimlerine devam ederken yeni kursiyerlerin belirlenmesi için sınav yapıldı.

DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ İÇİN 40 BİN BAŞVURU

Dördüncü, beşinci, sekizinci, dokuzuncu ve lise hazırlık sınıflarının kabul edildiği sınav için 40 bin kişi başvuru yaptı. Başvurusu uygun bulanan 27 bin kişi, soruları matematik, fen bilgisi, algoritma ve genel kültürden oluşan yazılı sınava girdi. Çoktan seçmeli olarak düzenlenen sınavın sonucunda başarılı olan 2 bin kişi bir sonraki adıma geçmeye hak kazandı.

ATÖLYELERDE ÖĞRENCİ SAYISI 430'DAN 1500'E ÇIKIYOR

İlk sınavda başarılı olan öğrenciler ikinci adım olarak ürün tasarımı, fikir geliştirme ve takım becerilerine dayalı ikinci bir sınavdan daha geçecekler. 23 Haziran'da İBB Avrasya Gösteri Merkezi'nde düzenlenecek olan sınavda öğrenciler T3 Vakfı'nın uzmanlarından oluşacak jüri karşısında çıkarak kendilerine verilen zaman dilimi içinde ürettikleri projelerin sunumunu yapacaklar. Burada başarılı olan 1000'in üzerinde öğrenci ise artık DeneYap Teknoloji Atölyeleri'nin yeni dönemdeki yeni öğrencileri olacak. Şu anda eğitimlerine devam eden 430 öğrenciyle birlikte atölyelerin toplam öğrencisi ise 1500'e yükselecek.

36 AY SÜREN ÜCRETSİZ TEKNOLOJİ EĞİTİMLERİ

Deneyap Teknoloji Atölyeleri'nde eğitim süreci 18'er aylık  iki aşamadan oluşuyor. İlk 18 ay içinde öğrenciler teoriyi ve pratiği birlikte öğrendikleri robotik ve kodlama, elektronik ve programlama, siber güvenlik, nesnelerin interneti, üretim ve tasarım, havacılık ve uzay, yapay zeka, mobil uygulama, nanoteknoloji ve enerji teknolojileri eğitimleri alıyorlar.  Bu dönemde öğrencilerden kendilerini keşfetmeleri ve ilgi alanlarını belirlemeleri; proje bazlı ve sorgulama temelli aldıkları eğitimleri takım olarak ürettikleri projelerle güçlendirmeleri bekleniyor. Öğrenciler ikinci 18 aylık dilimde, yani takım ve yarışma koçluğu aşamasında ise  ilgi ve becerilerini dikkate alarak seçtikleri alanda derin öğrenme ve yarışmalara hazırlık aşamasına geçiyorlar.

İBB 7 ATÖLYE DAHA AÇIYOR

Öğrenciler atölyelere güz ve bahar dönemlerinde hafta sonu bir gün gelerek haftalık 4,5 saat önceden belirlenen eğitimleri alıyorlar. Kursiyerler yaz döneminde ise atölyelere hafta içi 2 gün gelerek, haftalık 16 saat eğitim alıyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan ve daha önce BELNET (Bilgi Erişim ve İnternet Merkezleri) olarak hizmet veren merkezlerin dönüştürülmesi yoluyla ilk kez 10 Temmuz 2017'de hizmete başlayan atölyeler yaklaşık bir yıl boyunca Bakırköy, Fatih ve Üsküdar'da gençlerin yerli ve milli teknolojinin üretimi konusunda aldıkları eğitimlere ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediyesi bu yaz Esenyurt, Güngören, Sarıyer, Pendik, Tuzla, Ümraniye ve Beyoğlu ilçelerinde yeni şubeler açarak DeneYap Teknoloji Atölyeleri'nin sayısını 10'a çıkartacak.

 


Kaynak: istanbulajansi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER