DOSTLUK VE BARIŞ RALLİSİ İSTANBUL'DA

İBB’nin katkı ve destekleriyle, toplumlararası iletişim ve kültürlerarası paylaşımı arttırmak amacıyla gerçekleştirilen Europa Orient Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi'nin İstanbul ayağına Sultanahmet Meydanı'nda start verilecek.

DOSTLUK VE BARIŞ RALLİSİ İSTANBUL'DA

Dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden biri olan ve bu yıl üçtü ikilik bölümü ülkemizde geçecek olan Europa Orient Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi'nin 13'üncüsü Fransa'nın Strasburg kentinden verilen startla başladı.

11 ülkeden 20 yaş üzeri 125 aracın katıldığı rallinin İstanbul ayağı 13 Mayıs'ta Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenecek start programı ile başlayacak. Yarışçılar organizasyon için 11 – 14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da olacaklar. Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımına da katkı sağlayacak organizasyonda yarışa katılan pilotlara ödevler verilerek İstanbul’un tarihi mekanlarını ziyaret etmeleri ve bu ziyaretleri belgelemeleri isteniyor. İstanbul  Büyükşehir Belediyesi'nin de desteklediği organizasyonda yarışçılar İstanbul`a girmeye başladıkları andan itibaren verilen ödevleri tamamlayarak Sultanahmet Meydanı‘nda toplanacaklar.

Bu yıl Çanakkale Troya 2018 UNESCO yılı olması nedeniyle Çanakkale'den yarışa başlayan katılımcılar Edirne, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ'ı geçtikten sonra İstanbul'a gelecekler. Daha sonra Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu,  Ankara, Çankırı, Çorum, Kayseri, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Adana ve Mersin'in ardından yarışın üçüncü etabına başlayacaklar. Mayıs ayı boyunca sürecek rallide, yol üzerinde çok sayıda etkinlik ve sosyal proje yapılacak ve bu organizasyonlarda hediyeler dağıtılacak. Europa Orient Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi'ne katılan sporcular, rallinin sonunda kullandıkları araçları bir ülkedeki yardım kuruluşlarına bağışlayacak.

Yarış Takvimi

5 Mayıs Strasbug'tan Start
9-10 Mayıs Çanakkale 
11 Mayıs sabah İstanbul'a hareket
11-12-13-14 Mayıs İstanbul 
14-15  Mayıs Zonguldak 
15-16 Mayıs Çorum Boğazkale 
16-17 Mayıs Ankara
17-18 Mayıs Nevşehir Kapadokya
18-19 Mayıs Niğde
19-20 Mayıs Adana 
21 Mayıs Adana'dan Telaviv'e ucuş
29 Mayıs Ürdün Amman'dan dönüş

 

 


Kaynak: istanbulajansi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER