FETHİN 565'İNCİ YIL DÖNÜMÜ

İBB Başkanı Uysal ''Tarihin gördüğü en büyük devlet adamlarından biri olan Fatih, o günden bu yana irade, erdem ve cesaretiyle ilham kaynağımız oldu'' dedi.

FETHİN 565'İNCİ YIL DÖNÜMÜ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, geleneksel iftar programını, bu yıl da İstanbul'un fetih yıldönümünde yaptıklarını söyledi.

Mübarek bir ramazan akşamında Fethin 565'inci yıldönümünü kutladıklarını dile getiren Uysal, şöyle konuştu:

"Bulunduğumuz yer, fethe sahne olan, o tarihi ana şahitlik eden Haliç. Karadan yürütülen gemileri gören Haliç.Tarihin akışı burada değişti. Bir çağ kapandı, yeni bir çağ başladı. Güzel komutan, Fatih Sultan Mehmed Han dünya sahnesine çıktı. Tarihin gördüğü en büyük devlet adamlarından biri olan Fatih, o günden bu yana irade, erdem ve cesaretiyle ilham kaynağımız oldu. Nesiller ona benzemek için Fatih adını aldılar. 'Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur, buyurmuştur' Peygamber Efendimiz. Bu bizim, en büyük övüncümüz. Çünkü biz onların torunlarıyız. Allah ordumuzu, devletimizi muhafaza etsin."

Fethin anlamını anlatan Uysal, "Sadece kalın surları geçmek, kaleleri zaptetmek değil, gönülleri kazanmak, adaleti hakim kılmaktır. Fetih, iyiliği sürekli hale getirmektir. Fetih, zulme son verilen tarihtir. Fetih, hiçbir zaman eskimeyen yenidir. Fetih, Allah’tan başkasına boyun eğmemek ve her yerde O’nun adını yüceltmektir. Bunun için bizim medeniyetimizde, mağrur galipler yoktur. İnsanların aklına, kalbine ve ruhuna seslenen bir medeniyet böyle bir fetihle yükseldi." diye konuştu.

"Sayın Cumhurbaşkanım, Müjdelenmiş bu şehrin her noktasında imzanız var, neredeyse. Unutulan Fetih ruhu, sizin sayenizde yeniden dirildi." diyen Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul, yeni Türkiye idealine güç ve kuvvet veren en önemli unsurlardan biri oldu. Biz sizin İstanbul sevdanızı kendimize rehber edindik. Bu heyecan ve sorumlulukla hizmetlerimize devam ediyoruz. Bugün burada, tarihin kırılma anını bir kez daha hatırlıyoruz. Aynı zamanda dünya mazlumlarına dua ediyoruz. İnşallah 'Güçlü Meclis, Güçlü Hükümet, Güçlü Türkiye', mazlumlara kucak açmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle Ramazan ayınızı tekrar tebrik ediyorum. Şimdiden ramazan bayramınızın hayırlara vesile olmasını diliyor, İstanbul’un fethin 565’inci yılının kutlu olmasını temenni ediyorum."


Kaynak: istanbulajansi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER