İBB'DEN ÖĞRENCİLERE ÖNEMLİ HİZMET

İBB öğrencilerin doğru mesleği seçebilmeleri amacıyla düzenlediği Doğru Meslek ve Tercih Konferanslarını tamamladı.

İBB'DEN ÖĞRENCİLERE ÖNEMLİ HİZMET

 

 Dört farklı konferans salonunda yapılan konferanslara bu dönem 34 liseden 2500 öğrenci katıldı.

16 Mayıs'ta başlayan Doğru Meslek ve Tercih Konferansları gençlerin gelecek kaygısı gütmeden kendilerini geliştirmeleri, kendilerini tanımaları ve kendilerine güvenmeleri noktasında bilgilerin verildiği programlardan oluştu.

34 LİSEDEN 2500 GENÇ KATILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından önceki yıllarda liselerde düzenlenen konferanslar bu dönemde İBB'ye ait konferans salonlarında gerçekleştirildi. Anadolu ve Avrupa Yakası'nda 34 liseden üniversite sınavına hazırlanan 2500'ün üzerinde gencin katıldığı konferanslarda ilk olarak İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç sınav sistemi hakkında bilgiler verdi.

"ÜNİVERSİTENİN İTİBARI EĞİTİM KALİTESİNDEN ÖNCE GELİYOR"

1974 yılından buyana Türkiye'de üniversiteye giriş sınavında yapılan değişikliklere dikkat çeken Kılanç gençlerin tercih aşamasında en çok, seçecekleri üniversitenin itibarına dikkat ettiklerini vurguladı. Eğitim kalitesinin tercih kriterleri arasında üçüncü sırada geldiğini ifade eden Kılanç diploması ile barışık, mesleki yeterliliğe sahip, İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dile hakim, bilişim yetkinliği ve iletişim becerisi yüksek; yerel, ulusal, küresel gelişmelerin ve sorunların farkında olan, yenilikçi, yaratıcı ve eleştirel düşünebilen mezunların diğerlerinden önde olacağına işaret etti.

 

 

 

DOĞRU TERCİHİN EN BÜYÜK KAZANCI MUTLU BİR HAYAT

Doğru meslek seçiminin insanın hayatını ve mutluluğunu etkileyen en önemli konu olduğunu ifade eden Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanlığı Rehberlik Uzmanı Nazik Kösegil ise birçok kişinin seçmiş olduğu mesleğin getireceği hayat biçimini bilmediği veya incelemediği için başarısız, verimsiz ve mutsuz olduğunu belirtti. Meslek seçiminden önce kişinin kendisini, meslek gruplarını ve eğitim alacağı okulu tanıması gerektiğini söyleyen Kösegil "Hayatınız boyunca çalışarak geçireceğiniz ve göstereceğiniz performans yapacağınız doğru tercihle  birleştiğinde kazanacağınız en büyük şey  mutlu bir hayat olacaktır" dedi.

KONFERANSLARA 4 YILDA 15 BİN GENÇ KATILDI

Konferanslar İBB Cem Karaca Kültür Merkezi'nde düzenlenen son programla tamamlandı. Günün sonunda salonu dolduran lise son sınıf öğrencileri sınavlar ve tercihler hakkında merak ettiklerini akademisyenlere sorma fırsatı buldu. İlk kez 2015 yılında başlayan Doğru Meslek ve Tercih Konferansları bu dönemle birlikte 15 bin kişi katıldı.

 


Kaynak: istanbulajansi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER