II. ABDÜLHAMİD HAN'A SAYGI

İBB, Sultan II. Abdülhamid Han'a saygı için Çemberlitaş'ta bulunan türbesinin önünden geçen tramvay hattındaki rayları yeniledi

II. ABDÜLHAMİD HAN'A SAYGI

İBB, Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı'nın türbe önündeki kısmının alt yapısı; gürültü ve titreşimi minimum seviyeye indirecek malzemeler kullanılarak yeniden inşa etti.

Araçlar bölgeden geçerken makinistlerin korna çalmak zorunda kalmaması için de ray hattının kenarlarına ışıklı yaya uyarı sistemini kurdu.

Belediyeden yapılan açıklamada, Hicaz Demiryollarının Medine bölümün inşası sırasında Sultan II. Abdülhamid'in İslam peygamberi Hz. Muhammed'in manevi şahsına hürmeten gürültü ve titreşimin önüne geçilecek çalışmalar yapılmasını istediği hatırlatılarak, "Bundan yola çıkılarak benzer bir saygıyı Sultan'ın kendisine gösterme adına Çemberlitaş bölgesinde bulunan kabrinin önünden geçen trenlerimizin çıkaracağı gürültü ve titreşimi en aza indirmeyi amaçlayan proje tamamlanmıştır." denildi. - Makinistler korna kullanmayacak Bölgedeki demir yolunun altyapısının gürültüyü minimum seviyeye indirecek malzemeler kullanılarak tamamen yenilendiği, makinistin korna kullanmasına gerek kalmaması amacıyla ray hattının kenarlarına ışıklı yaya uyarı sistemi kurulduğu vurgulanan açıklamada, "Abdülhamid Han türbesine gelen titreşimi minimum seviyeye indirmek için bölgedeki ray bağlantı elemanlarının daha az titreşim değerlerine sahip bağlantı elemanlarıyla değişimi yapılmıştır. Bu kapsamda birinci yolda 145 metre, ikinci yolda 161 metre hat revizyon çalışması yapılmıştır. Ayrıca türbe önünde toplam 150 metre ray değişimi yapılmıştır. Bölgede ayrıca her iki yolda üstyapı ile beraber Elektrik ve Elektronik birimlerinin kablo altyapıları tamamen yenilenmiştir." İfadeleri kullandı. - Işıklı yaya uyarı sistemi kuruldu Divanyolu Caddesi üzerindeki Türbedar Sokak ile Bab-ı Ali Caddesi arasında kalan 75 metrelik ray hattının bu bölümüne boylu boyunca zemine gömülü kırmızı renkli power led üniteleri döşenerek tramvay kavşak sinyalizasyonuna entegrasyon sağlandığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi: "Bu sayede tren geçişleri sırasında led ışıklı uyarı sistemi devreye girecek ve yayaları tren kornası olmaksızın görsel olarak uyaracaktır. Bu uyarı sistem tarafından, yavaş hareket etmek durumunda olan yaşlı, engelli, bebek arabalı vatandaşlarımızın dahi geçişini tamamlamasına fırsat verecek kadar erken yapılmaktadır. Ayrıca kırmızı renkte yanan power ledler ile dalgın ya da müzik dinleyerek yürümekte olan vatandaşlarımızın da tren geçişi sırasında dikkati çekilmektedir.


Kaynak: istanbulajansi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER