Kabataş’a İnebolu Levhası

Yaklaşık 2 ay önce(15 Aralık 2020) falandı. Ziyaretime İstanbul İnebolu Dernekler Federasyonu Başkanı CHP Maltepe Belediye Meclis Üyesi Veli Çelik geldi.

İstanbul Kabataş’ta İnebolu Sokağı’nda ki duvardan üzerinde Şerife Bacı ve İstiklal Madalyası resmi bulunan İnebolu tanıtım levhasını sökmüşler, Beyoğlu Belediyesini aradım, kendilerinin söktüğünü ve yenisini takacaklarını belirttiklerini söyledi. Levhanın takipçisiyim. Takmazlarsa haberini yapabilir miyiz, dedi.

Tarih; 26 Ocak 2021 İnebolu Belediyesi sosyal medya hesabında İnebolu tanıtım levhasının törenle yerine takılacağı İçin İstanbul’da ki hemşerilerimize törene katılma daveti reklamı var.

Tarih: 29 Ocak 2021  flaş  flaş  flaş…

Kabataş ta Beyoğlu Belediyesinin düzenlediği törende İnebolu ve Beyoğlu Belediyesi Başkanlarının ellerinde matkaplarla çok büyük uğraşılarının ardından İnebolu tanıtım levhası yerine asıldı.

Fotoğraflar fotoğraflar fotoğraflar…

Ruhumuzu okşadılar. Artık oaradan geçerken bir kez daha bakarım o levhaya…

Ancak Beyoğlu Belediyesi Başkanı İnebolu’ya gelse ve hadi bakalım Şerife Bacı Anıtınızı da bir ziyaret edelim derse, PTT nin arkasında ki alanda gördüklerinden kaynaklı ne düşünür bilemiyorum.

Çünkü yaklaşık 7 ay önce PTT nin arkasındaki Şehit Şerife Bacı Anıtı’nın durumunun içler acısı olduğunu, tanıtım levhasının solduğunu ve okunamadığını, top arabasının lastiğinin patlak olduğunu, mermer ve mozaiklerin üzerindeki yazılarda ne yazıldığının anlaşılmadığını haberleştirmiştim. Ancak aradan 7 ay geçti, hiçbir şey değişmedi ve hiçbir şey düzeltilmedi.

Üstelik alanda ki bayrak direği günlerdir bayraksız ve boş duruyor.

Önümüzdeki günlerde (18-22 Şubat 2021) yine Şehit Şerife Bacıya ithafen İstiklal Yolu yürüyüşü yapılacak. Yürüyüşün koordinatörü yürüyüşe katılmak için ilçe dışından gelenleri Şehit Şerife Bacı Anıtı’nın bulunduğu parkı ziyaret etmek isterse yine tarihimize duyulan saygı ortaya çıkacak.

Yaz boyunca ilçe dışından gelen birçok ziyaretçi, çocukları ile birlikte bu olumsuz durumların ortasında orada fotoğraf çektirdi, bari yürüyüşe katılanlar bu olumsuzlukları görmesin.

İnebolu Belediyesini bir an önce Şehit Şerife Bacı Anıtının bulunduğu alanda çalışma yapmaya davet ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.