KÂĞITHANE SON ÜÇ YILDA %70 DEĞER KAZANDI

KÂĞITHANE SON ÜÇ YILDA %70 DEĞER KAZANDI

Dünyanın sayılı şehirlerinden İstanbul’un konum olarak tam ortasında yer alan Kağıthane bu avantajını; son yıllarda gerçekleştirdiği planlı kentsel dönüşüm çalışmaları ve altyapı yatırımlarıyla fırsata dönüştürerek en çok değerlenen ilçeler arasında yer a

Ulusal ve uluslararası gayrimenkul araştırma ve satış şirketleri tarafından 2016 yılının konut ve ofis satış endeksi verileri açıklanarak İstanbul’da en çok değerlenen ilçeler belirlendi. İlk olarak sahibinden.com 2016 yılı Emlak Endeksi verilerine göre Kağıthane, İstanbul’da geçtiğimiz yıl satılık konut metrekare fiyatı en çok artan ilk 5 ilçesinden biri oldu. Ocak 2016-Ocak 2017 arası dönemde Kağıthane’de konut fiyatları %22,68 artış gösterdi. Aynı endekse göre Kağıthane’de konut satış fiyatları son 2 yılda %32,41 ve son 3 yılda %70,24 artarken bu durumun nedenleri arasında ilçenin planlı kalkınması, konumu, ulaşım kolaylığı, sosyo kültürel yapısının etkili olduğu belirtiliyor. Elbette ki bu durumdan en çok faydalanan da Kağıthaneliler oldu.

Kağıthane İş Dünyasının Yakın Takibinde

İstanbul’un değeri hızla yükselen ilçesi Kağıthane iş dünyasının da dikkatini çekti. Kentsel dönüşüm süreciyle birlikte çok sayıda markalı konut projesinin hayata geçirildiği Kağıthane bölgesi, A+ ofislerin de tercihi oldu. Maslak, Levent gibi prestijli iş alanlarına alternatif olarak yükselişe geçen Kağıthane’de ofis sayısı ve buna bağlı talep de gün geçtikçe artıyor. Uluslararası Gayrimenkul Sektörü Bilgi Servisi REIDIN’in Ofis Kira Fiyatları verilerine göre Ocak 2015 ile Aralık 2016 tarihleri arasında Kağıthane’de üst fiyat segment kiralık ofis fiyatlarında yüzde 29 artış olurken; aynı dönemde alt fiyat segment kiralık ofis fiyatlarında ise yüzde 32 artış görüldü. Aynı araştırma şirketinin İstanbul Geneli Taşınma Hareketliliği 2016 raporuna göre de Kağıthane 2016 ikinci çeyrekte %7’lik bir taşınma oranıyla Avrupa Yakası’nda en çok tercih edilen ilçe olarak gösterilmişti.

Ticari Gayrimenkulde Şampiyon Kağıthane

Kağıthane’nin hızlı yükselişine bir diğer örnek de Hürriyet Emlak verilerinden geldi. Verilere göre Kağıthane, 2016 Kasım-Aralık arası son 1 aylık dönemde ticari gayrimenkul satış fiyatlarının en fazla yükseldiği ilçe oldu. Kağıthane'de bir ayda metrekare ortalama fiyat tam yüzde 9,5 oranında artarak 5.167 TL'ye ulaştı. İlçedeki bir yıllık artış ortalaması ise %24 olarak gösterildi. Kağıthane'de kiralık ticari gayrimenkullerin ortalama metrekare fiyatı ise son bir yılda yüzde 12 artarak 19 TL'ye ulaştığı bilgisi verildi.

Kağıthane Daha da Çok Değerlenecek

İlçede kentsel dönüşüm oranının %60’lara vardığını belirten Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç yeni altyapı, üstyapı ve ulaşım projelerinin hayata geçmesiyle Kâğıthane’nin daha da çok değerleneceğini söyledi. Kâğıthane’nin yatırımcılar için bir fırsat olduğuna değinen Başkan Kılıç; ‘’ Burası adeta bir hazine. Göreve geldiğimiz 2004 yılında ilk olarak şehir planlarını hazır hale getirdik. Şehrin merkezindeki sanayi alanlarını şehrin dışına taşıyarak buraları yaşam alanlarına dönüştürdük. Riskli yapıların yenilenmesi sürecinde konut sahiplerine gerekli kolaylıkları sağladık. Ada bazlı dönüşüme teşvik edici uygulamalar geliştirdik. Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilçemizde çok önemli yatırımları mevcut. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, çok yakında hizmete açılacak. Hattın faaliyete geçmesiyle birlikte metroyla Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5 dakika, Kağıthane-Üsküdar 26 dakika, Kağıthane- Ümraniye 39,5 dakika, Kağıthane-Beşiktaş 10 dakikaya iniyor. Kağıthane-Dolmabahçe Tüneliyle araçla Beşiktaş’a 5 dakikada ulaşılabiliyor. Üçüncü Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne metro ve bağlantı yollarıyla Kağıthane’den rahatlıkla ulaşmak mümkün. Tarihi Demiryolu ve Kağıthane Deresi Projeleri ile ilçe birkaç yıl içinde turizm atağına geçecek. Aynı zamanda burası İstanbul’un havası en temiz ve en çok parkı bulunan ilçesi. Türk Telekom Arena Stadı Kağıthane’ye hareketlilik getirdi. Çok yakında Şişli Etfal Hastanesi de Kağıthane’ye taşınıyor. Yani burası sağlık ve sporun da merkezi konumunda. Cendere Vadisi’ne yapılacak yeni eğitim, iş ve yaşam alanlarının ilçeye kazandıracakları olağanüstü boyutlarda. Veriler bize gösteriyor ki; yaşam alanı olarak Kağıthane’yi tercih edenler kazandı ve kazanacak. Kağıthane her anlamda İstanbul’un merkezi oldu.’’ dedi.


Kaynak: istanbulses/ Kağıthane

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.