Kağıthane'de Yeni Oluşumlar Siyaseti Şekillendirebilir mi?

23 Haziran seçim sonuçları Türkiye'deki siyaseti yeniden şekillendirmeye başladı.

23 Haziran seçim sonuçlarının yarattığı hareketlilik iktidar kadar muhalefet alanını da  kaplamış durumda. Soru şu: İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu başarılı olacak mı?

Ben Başkan Ekrem İmamoğlu'nun başarılı olmasını 3 temel şarta bağlıyorum;

1. Siyasi genel destek

2. İstanbul İl başkanlığı ile ortak hareket

3. İlçe başkanları ile  uyum içinde çalışmak

Bunlar uyum içinde olabilir mi?

Olur niçin olmasın? 

Tabi ki ufak tefek sıkıntılar yaşayacağız.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde siyaset yapmak kolay değildir, güç zehirlenmesine kapılanlar, ben güçlüyüm imajı vermek isteyenler, var olma mücadelesi içinde olanlar kısacası önümüzdeki günler çok şeye gebe kalacaktır.

Büyükşehir belediye başkanımız Ekrem İmamoğlu tam destek verirse,  İl başkanımız İstanbul Kongremize tek aday olarak bile çıkabilir.

İstanbul'u şekillendiren, en güçlü benim görüntüsü veren İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek  bu süreç de tek başına kalabilir mi? Zamanla bu sorunun cevabını alacağız.

Çünkü ilçeler İl başkanlığına uyumlu çalışma arkadaşlarının üzerinde duracaktır,  bunların uyumsuzluğu Büyükşehir'e yansıyacaktır ve en küçük risk göze alınmayacaktır.

Gelelim Kağıthane'ye

Bir ilçe başkanı, bir ilçenin kaderi ile nasıl oynadığını hep birlikte yaşadık. Alınacak bir yerel seçimi kendi elimiz ile teslim ettik. Ben neden oldu,  nasıl oldu bu konulara girmeyeceğim fakat şu cümlemi belirtmeden geçmeyeceğim;  sadece eski ilçe başkanının meclise gelip grup odası kapısında "İYİ PARTİ GRUBU" yazısını okuyup gözlerinde o hüznü, o acıyı yaşayacak mı görmek isterdim. Ben o acıyı her meclis toplantısında yaşıyorum.

Gelelim köşe yazımızın başlığına "Kağıthane'de Yeni Oluşumlar Siyaseti Şekillendirebilir mi "

Kağıthane'de birden fazla güçlü dinamikler  vardır ve  Kağıthane'yi kimler şekillendiriyor?

Serdar Kurşun, Kemal Öner, Ali Yavuz, Hikmet Yıldız, Bülent Karakaş, Cabbar Kement, Zeynel Öztürk, Ayhan Sakar, Kemal Taştan, Mehmet Ali Yüksel, Saniye Yurdakul, Kemal Beşli, Hüseyin Baki

Peki bunların en güçlü olanı kimdir?

Bence Serdar Kurşun ve Kemal Öner'dir...

 Özellikle Kemal Öner bir önceki yapmış olduğu hatayı asla tekrarlamayacaktır.

Peki bu tabloya bakınca kim ön plana çıkıyor?

İlçe kongresine 2.5 aday ortaya çıkar!  ve 2 aday olarak kongre salonuna girilir.

Her ne kadar ben ilçe başkanı adayı değilim dese de,  ben eski ilçe başkanının isminin ön plana çıkacağına inanıyorum;  Çünkü kendi İlçesinde başarılı olmayan hiç bir kimse İstanbul'da siyaset yapamaz yok olur gider. Geçmişte bunun  birçok örneği var.

Eski ilçe başkanı çok zeki bir kişiliği var .

hep oyunu ben kurayım,

her şeyi ben bilirim

Gibi özelliği var.

Birilerini öne atarak yada kullanarak mutlaka siyaset yapacaktır veya pazarlık yaparak bir gruba destek verecektir.

Gelelim adaylara kim adaylaşır?

Birinci aday, her ne kadar bizim adayımız şu an yok "Oturup konuşacağız" deseler de Ben Ender Aktaş'ın aday çıkmasını bekliyorum. Bizim CHP'de hep konuşulur  platform kuracağız, adayı platform da belirleyeceğiz. Halbuki platform kurulmadan önce  aday bellidir ve  hep de böyle olmuştur.

İkinci aday ise;  burası çok karışık, hesap kitap işi kısaca açıklayayım...

 İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek gücünü korursa, ekibe yeni katılan Çetin Soysal ile birlikte iyi bir ekipleşme organizasyonu yapabilirler. Her ne kadar o ekibin adayı Bülent Karakaş gözükse de,  ben bir önceki dönem meclis üyesi Şafak Kır olarak bekliyorum. Ama şöyle bir yapılanma yapabilirler,  Şafak Kır'a  önümüzdeki dönem belediye başkan adayımız sensin diye etkilerlerse ve ikna ederlerse aday Bülent Karakaş olacaktır.

Peki Mehmet Ali Yüksel ve azda olsa ekibi bu işin neresinde olacak derseniz; bence  pazarlık yaparak Ender Aktaş ve ekibine destek vermek zorunda kalacaktır. Çetin Soysal ve Gökhan Zeybek'in olduğu oluşumun kapısından bile geçemeyecek diye düşünüyorum.

Şimdi diyeceksin ki; mevcut ilçe başkanı Cihan İlim Yeşildağ'a ne olacaktır?

Daha zaman var mevcut ilçe başkanı kendi kaderini kendisi tayin edecektir...

İki adayı açıkladın peki buçuk aday  nerede diye dikkatli okuyanlar soracaktır;  Siyaset yapanlar çok iyi bilir özellikle Kağıthane'de ben belediye başkanı adayı olayım,  meclis üyeliğine tav olurum,  ben İlçe başkanı adayı olayım yöneticiliğe tav olurum taktiği mutlaka olacaktır.

Bunları yaşamadık mi tabi ki yaşadık ve artık yersen...

Peki Kağıthane'de bu turtamı

Tutar Kardeşim

Birilerinin peşine takılıp siyaset yapanlar olduğu sürece

ve amaç sadece kongre kazanmak ise

Bu taktik her zaman tutar Kardeşim

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.