KİPTAŞ, GÜNGÖREN'DE YERİNDE DÖNÜŞÜM İÇİN TEMEL ATACAK

KİPTAŞ, GÜNGÖREN'DE YERİNDE DÖNÜŞÜM İÇİN TEMEL ATACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden KİPTAŞ, bir yandan ‘yerinde dönüşüm’ uygulamalarını hayata geçirirken bir yandan da dar gelirli vatandaşlar için sosyal konut üretiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden KİPTAŞ, bir yandan ‘yerinde dönüşüm’ uygulamalarını hayata geçirirken bir yandan da dar gelirli vatandaşlar için sosyal konut üretiyor. Güngören’deki yerinde dönüşüm projesinin temeli, yarın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katılacağı törenle atılacak. İmamoğlu, KİPTAŞ'ın Silivri'de ürettiği bin 400 sosyal konutu da 25 Aralık'ta hak sahiplerine teslim edecek.

İBB'den yapılan açıklamada; KİPTAŞ'ın İstanbul’un en büyük problemleri arasında bulunan, deprem ve dar gelirli ailelere uygun konut stoku sorununu çözmek için kolları sıvadığı belirtildi. Açıklamada, KİPTAŞ'ın önce Güngören’de yerinde dönüşüm için start vereceği, ardından da dar gelirli aileler için ürettiği Silivri 4. Etap Konutları’nın hak sahiplerini belirleyeceği bildirildi.

İBB'den yapılan açıklamaya göre; KİPTAŞ, Güngören’de 2017’de riskli yapı ilan edilerek yıkılan 136 konutluk Doğakent Sitesi sakinlerinin konut sorununu çözdü. 5 yıldır yerinde dönüşüm kapsamında hiçbir firma ile anlaşamayan site sakinleri, KİPTAŞ ile anlaştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla Güngören’de yapılacak yerinde dönüşüm projesinin temeli yarın atılacak.

KİPTAŞ’ın hazırladığı projede, 150 konut, 14 ticari birim olmak üzere toplam 164 bağımsız birim bulunuyor. 136 konut hak sahiplerine verilirken geri kalan konutlar aynı projenin finansmanı için kullanılacak.

Böylece ilk 2'sini Eyüpsultan ve Bağcılar'da hayata geçiren KİPTAŞ'ın yeni yönetimi, 3'üncü yerinden dönüşüm projesini uygulama aşamasına getirmiş oldu. Yeni yönetim, toplamda 8 proje geliştirdi. Bunların 4 tanesi sosyal konut, bir tanesi kaynak geliştirme, 3 tanesi de yerinde dönüşüm oldu.

SİLİVRİ 4. ETAP PROJESİ'NE 40 BİN KİŞİ BAŞVURDU

KİPTAŞ’ın dar ve orta gelirli ailelere yönelik ürettiği sosyal konut projelerinden Silivri 4. Etap Konutları hak sahiplerini buluyor. KİPTAŞ’ın 2020 yılında temelini attığı ve bin 446 bağımsız birimden oluşan Silivri 4. Etap Konutları'nın hak sahipleri kura ile belirlenecek. Noter huzurunda yapılacak olan kura çekilişine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılacak. Çekiliş, 25 Aralık saat 12:00’de Küçükçekmece Belediyesi Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yapılacak.

KİPTAŞ’ın Silivri projesi, 3 haftalık ön başvuru süresi sonunda 40 bin 392 başvuru ile ilçedeki en yüksek başvuru rekorunu kırdı.

KONUTLAR TAMAMLANMA AŞAMASINDA

Silivri 4. Etap Konutları 32 bloktan oluşuyor. Projede her biri kapanmaz balkona sahip 474 adet 2+1 açık mutfak, 702 adet 2+1 kapalı mutfak, 220 adet 3+1 olmak üzere toplam bin 394 konut bulunuyor. Aynı zamanda cadde üstü 50 dükkân ve bir de kreş barındırıyor.

PROJE ULUSLARARASI TASARIM ÖDÜLÜ ALDI

International Design Awards (Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2020 kapsamında ‘mimari’ kategorisinde Türkiye’den ödül alan tek proje, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları oldu.

Projede, sosyal donatı alanları yeşil alanlarla birleştirilerek mahalle dokusu güçlendirildi. Arazide eğimin en az olduğu yer, peyzaj yapılarak projeyi besleyen yeşil bir vadiye dönüştürüldü.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.