1. HABERLER

  2. Kemerburgaz’da neler oluyor?
Kemerburgaz’da neler oluyor?

Kemerburgaz’da neler oluyor?

CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Hamidiye Suları’na ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-
Hamidiye Suları’na ait su kaynaklarına çok yakın mesafede tehlikeli kimyasal atık bertaraf tesisinin faaliyetine göz yumulduğunu kaydeden Berhan Şimşek, “Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’na başkan seçilen Sayın Kadir Topbaş, kendi yönettiği şehirde olan bitenlerden haberdar mı?” diye sordu. Şimşek, basın toplantısında 14 aylık çalışmayla oluşturulan dosyayı ve belgeleri de basınla paylaştı.
 
AKP’nin İstanbul’da uyguladığı politikalar sonucunda İstanbul’un çevre ve insan sağlığı açısından yaşanmaz hale geldiğini belirten CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek; “Sayın Kadir Topbaş bize, ‘belgeli konuşun’ diyordu, işte bugün bütün belgeleriyle Kemerburgaz’da yaşananları gözler önüne seriyoruz” dedi.  
İstanbul’un akciğerleri sayılan Kemerburgaz’da doğa ve çevrenin hızla öldüğünü, bölgedeki insanların büyük bir tehdit altında yaşadığını ifade eden Şimşek; “Kemerburgaz’da bir tesis var. Önce belli bir isimle faaliyete başlıyor. Faaliyet konusu ise; yenilenebilir biyokütlelerin ve katı atıkların gazlaştırılması ve sürdürülebilir enerji üretimi. Bu tesisin kurulduğu alan, kapatılan İstanbul Avrupa Yakası vahşi çöp depolama alanı. Yine bu tesis, bu alanda katı atıklardan enerji üretmek için kurulan bir tesis” diye konuştu.
ESKİ BELGEYLE YENİ FAALİYET
Daha sonra bu tesisi kuran firmanın Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan mevcut tesisin hemen yanı başında 49 yıllığına bir arazi kiraladığını kaydeden Berhan Şimşek; “Bu arazide de aynı belgelerle aynı faaliyet konusuymuş gibi göstererek, unvan değişikliği yoluyla ve başka bir isimle bu kez tehlikeli kimyasal atık bertaraf tesisi kuruyor. Üç yıl önce kurulan bu tesiste tehlikeli maddeler içeren sondaj çamurları, tarımsal kimyasal madde atıkları, tehlikeli boya maddeleri, zararlı silikon içeren atıklar, tehlikeli katı atıklar, asitli katranları gibi tehlikeli pek çok tehlikeli kimyasal maddeyi yakıyorlar” diye konuştu.
 
“RAPORLAR DEĞİŞTİRİLDİ”
Tesisin ÇED raporu bulunmadığını, önceki firma ve faaliyet konusu adına alınmış “ÇED gerekli değildir” belgesini kullandığını belirten Şimşek; “10 Eylül 2008 ve 11 Eylül 2008 tarihlerinde bu tehlikeli kimyasal atık bertaraf tesisinde çıkan yangın raporunda yer alan “kimyasal atık deposunda bulunan varillerin bir kısmının gömülmüş olduğu ve duman çıktığı görüldü” ifadesi ne hikmetse 10 ay sonra düzenlenen ek yangın raporunda ‘yanan plastik kimyasal variller beton zemin üzerinde görülmüştür’ şeklinde değiştiriliyor” dedi.
 
“HESAP SORULMASI ENGELLENİYOR”
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hasan Fazıl Afacan’ın bu konuları yazılı soru önergesiyle 14 ay boyunca İBB’ye sorduğunu hatırlatan Şimşek; “Yangın raporları değiştiriliyor, önce ÇED gerekli değildir belgesi var denen tesis için daha sonra ÇED Raporu bulunmamaktadır, yatını veriliyor. İki duyarlı muhtarın yaptığı suç duyuruları işleme konulmuyor, dönemin valisi ile bugünün İçişleri Bakanı Beşir Atalay sorumluların hesap vermesini engelliyor. Tesis bir ara mühürleniyor, mühürler kırılıyor, sonra tekrar mühürleniyor. Buna rağmen bu tesis bugün bile harıl harıl çalışıyor” diye konuştu.


TESİS HAMİDİYE SULARI’NIN YANI BAŞINDA
Bu duruma İBB dahil bu konuyla ilgili tüm kurumların seyirci kaldığını kaydeden Berhan Şimşek; “Söz konusu tesis, 108 yıllık tarihi Hamidiye Suları’nın kaynak ve dolum tesislerinin burnunun dibindedir. Tehlikeli kimyasal atıkların bertaraf edildiği bu tesis, Hamidiye’nin 9 No’lu su kaynağına 50 metre, su dolum tesislerine 200 metre, Kemerburgaz yerleşim bölgesine yalnızca 1 kilometre mesafede bulunuyor” dedi.
 
SIZINTI VAR MI YOK MU?
17 Haziran 2009 tarihinde İBB’ye ait Hamidiye AŞ’nin İSKİ’ye yazdığı yazıda; “Tehlikeli atık kimyasal bertaraf tesisine 50 metre uzaklıktaki su kaynağından alınan su örneklerinde bu kaynaktaki sularda aşırı fenol kokusu olduğu, daha çok çöp kokusuna benzediği eğer bu tesislerden toprağa bir sızıntı var ise yağmur suları ile birlikte kaynağa ulaşmış olabileceği”nin ifade edildiğini hatırlatan Şimşek, “Bu tesisin kurulmasına kimler göz yummuştur” diye sordu.
İSTANBULLU KİMYASALLI SU MU İÇTİ?
Berhan Şimşek; “ÇED belgesi olması gereken böyle bir tehlikeli kimyasal atık bertaraf tesisinin, ÇED belgesiz çalışmasında kimlerin ihmali vardır? İki duyarlı vatandaşımızın yaptığı suç duyuruları neden işleme konulmamıştır? 10 ay sonra değiştirilen itfaiye raporlarının sorumluları kimlerdir? Bu raporlar hangi amaçla 10 ay sonra değiştirilmiştir? Tesisin faaliyete geçtiği günden bu yana 9 No’lu kaynaktan su alınmış, dolum tesisine aktarılmış ve dolumun ardından bu sular İstanbul halkına satılmış mıdır? Satılmışsa ne kadar süreyle ve ne miktarda satılmıştır? Bu tesisten bir sızıntıya karşı Hamidiye’nin aldığı bir önlem var mıdır?” diye sordu.

“TOPBAŞ İSTANBUL’DAN HABERSİZ”
CHP’nin yaptığı çalışmalar sonunda tehlikeli kimyasal atık bertaraf etme tesisinin bulunduğu alanın 12 Ekim 2010’da İBB Meclisi’nin oybirliği ile aldığı kararla “orman alanı” olarak tescillendiğini hatırlatan Berhan Şimşek; “Bu karara rağmen bu tesis bugün bile çalışmaktadır. Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın Başkanlığı’na seçilen Sayın Kadir Topbaş, kendi yönettiği şehirde olan biten bu durumdan haberdar mıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum