1. HABERLER

  2. Kılıçdaroğlu Sipere Haber Ajanssız Gitti
Kılıçdaroğlu Sipere Haber Ajanssız Gitti

Kılıçdaroğlu Sipere Haber Ajanssız Gitti

Yandaş-candaş tartışmalarına yenisi eklendi. Kemal Kılıçdaroğlu Gediktepe'ye niyet edip Gürvil Karakolu'nun siperini ziyaretinde ne devlete ne de özele ait haber ajansları çağrıldı.Sadece parti medyası vardı

A+A-

 Kemal Kılıçdaroğlu 2 Temmuz’da (dün) Gediktepe’ye niyet edip Gürvil Karakolunu ziyareti sırasında bu zamana kadar ender rastlanan yöntemi tercih etti.

Ziyaretinde ne devlete ait Anadolu Ajansı ne de özele ait Cihan ve İHA ya da ANKA gibi haber ajanslarından hiçbirini yanına aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Önder Sav’ın siperi ve karakolları ziyereti esnasında parti bünyesinden bir kameraman ile fotoğrafçı götürmeleri dikkat çekti.

CHP basın birimi, dün öğle saatlerinde yazılı açıklama ile Kılıçdaroğlu’nun ziyaretine ilişkin genel bilgileri, akşam saatlerinde ise daha ayrıntılı bilgileri duyurdu.

Kendi parti içi medyasını sipere götüren ve sonrasında parti kanalıyla servis edilen görüntülerin gerekçesi açıklanmadı. Genelkurmay’dan da neden devlet ya da özel haber ajanslarının alınmadığı

ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Genelkurmay kendi bünyesindeki basım birimi de fotoğraf ve görüntüleri ayrıca servis etti.

Kendi medyası dışında hiçbir ajansı istemediği iddia edilen ve özgürlükleri savunan bir parti olduğunu iddia eden CHP’nin, Anayasal bir hak olan “haber alma özgürlüğü”nü kısıtlanması ise kamuoyunun hayret uyandırdı ve tepki çekti.

Özellikle grup toplantılarında medyaya baskı yapıldığı iddiasını gündeme getiren ve medyanın özgürlüğünün kısıtlandığını öne süren Kılıçdaroğlu, medyada bazı kurumları ile yandaş olmakla itham ediyordu.

Başbakan da yandaş yakıştırmaya candaş cevabı vermişti. Siyasi literatüre yeni bir terim eklemesi beklenen bu davranışın “Partizan medya…” anılması muhtemel gözüküyor…

ÇÖMELME TARTIŞMALARI NASIL ÇIKMIŞTI?

Başbakan Erdoğan Gediktepe’de gerçekleştirilen hain saldırı sonrası sınırda sıfır noktasında olayın gerçekleştiği yerde keşifte bulunmaya gitti.

Erdoğan sınırda görev yapan askerlerle buluşmuş ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan saldırı ile ilgili brifing almıştı.

Erdoğan’ın siperdeki resimleri servis edildiğinde muhalafet yeni bir tartışmanın fişeğini ateşledi. Başbakan Erdoğan’ın sıfır noktasında siperde çömelere durması, muhalafetçe acizlik olarak algılanmış ve ‘Kendi sınırları içerisinde ayakta duramayan bir Başbakan ve terör karşısında aciz bir tablo’ yorumları ile Anamuhalefet Partisi CHP ve MHP’nin eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

GEDİKTEPE’YE NİYET GÜRVİL KARAKOLUNA KISMET

Sonrasında siperde çömelen Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu, Genelkurmay ile irtibata geçerek o siperlere gitmeyi istedi. Genelkurmay ile gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra 2 Temmuz (dün) sipere gidildi.

Kılıçdaroğlu, güvenlik gerekçesi ile Gediktepe yerine 6 şehidin verildiği Pervari ve Bağlıca’da sınırın sıfır noktasındaki karakol ve siperlerde incelemelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Sekreteri Önder Sav’a, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel ile parti görevlisi bir kameraman ve fotoğrafçı eşlik etti.

Grup dün(2 Tewmmuz) sabah 09.00’da Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan askeri bir uçakla Siirt’e hareket etti.

ÇÖMELME KRİZİ ÖNLENDİ

Bütün ayrıntıları gizlenen ziyaret sırasında Gediktepe yerine yine Şırnak’taki Gürvil Karakolu’nun tercih edilmesiyle, Erdoğan ile Genelkurmay ve CHP arasında sıkıntı yaratabilecek olası bir “çömelme” krizi önlendi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Sarıyaprak Karakolu’na geçti. PKK saldırısında şehit olan 3 askerin silah arkadaşlarına başsağlığı diledi.

Daha sonra helikopterlerle Şırnak’a geçerek sınırın sıfır noktasındaki Gürvil Karakolu’nda incelemelerde bulunan Kılıçdaroğlu, öğle yemeğini askerlerle birlikte yedi.

Yemek sonrası Çukurca’ya geçen Kılıçdaroğlu askeri yetkililerden brifing aldı. Kılıçdaroğlu, siperleri gezerek incelemelerde bulunurken, nöbetteki askerlerle görüştü.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Zap vadisi üzerinden helikopterle Van’a, oradan da akşam saatlerinde Ankara’ya döndü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.