BAKAN KOCA: MUTANT VİRÜSLER YAYILIM HIZINI ARTIRDI

BAKAN KOCA: MUTANT VİRÜSLER YAYILIM HIZINI ARTIRDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutant virüslerin yayılım hızının arttığına dikkat çekerek, Türkiye'deki dağılımını paylaştı: "Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 İngiltere...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutant virüslerin yayılım hızının arttığına dikkat çekerek, Türkiye'deki dağılımını paylaştı: "Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 İngiltere mutantı, 9 ilimizde toplam 61 Güney Afrika mutantı, 1 ilimizde 2 California-NewYork mutantı ve 1 adet de Brezilya mutantı tespit edilmiştir."

Sağlık Bakanı Koca, salgına ilişkin son gelişmelerin değerlendirildiği Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Türkiye'de alınan önlemlere rağmen mutant virüslerin arttığını belirten Koca, "Mutant virüsle enfekte olduğu tespit edilen kişileri daha sıkı izolasyon kurallarına tabi tutuyoruz" dedi. 

Türkiye'de 10 milyonun üzerinde yurttaşın aşılandığını belirten Koca, aşı tedarikine göre performansın dönemsel yavaşlasa da artarak devam edeceğini bildirdi. 

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

YAYILIM HIZLI BİR SEYİR İZLİYOR: Salgın öncesi ve salgınla mücadele sürecinde aldığımız tüm tedbirlere rağmen, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yayılım hızlı bir seyir izlemektedir. Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır. Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok vaka maalesef çok hasta potansiyelini barındırıyor. Hızlı yayılan mutantlar görece daha hafif seyretse de çok bulaştıkları için korumamız gereken bünyelere de daha hızlı ulaşıyor.

MUTASYONA UĞRAMIŞ VAKALAR SIKI TAKİP İLE YAKALANIYOR:Ülkemizde mutasyona uğramış Koronavirüs vakaları sıkı takip ile yakalanmaktadır. Alınan tüm tedbirlere rağmen maalesef gün geçtikçe mutant virüsler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Mutant virüsle enfekte olduğu tespit edilen kişileri daha sıkı izolasyon kurallarına tabi tutuyoruz.

MUTANT SAYILAR: Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 İngiltere mutantı, 9 ilimizde toplam 61 Güney Afrika mutantı, 1 ilimizde 2 California-New York mutantı ve 1 adet de Brezilya mutantı tespit edilmiştir. Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı halen tedbirden ve aşıdan başka silahımız yok. Bu silahlarımızın yetersiz olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor. Ancak her ikisinin de zorlukları var. Aşı için küresel bir tedarik güçlüğü, tedbir için de bir yılın verdiği yorgunluk var. Hep birlikte el ele bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum.

DAHA HASSAS DAVRANMAMIZ GEREKİYOR: 1 Mart itibariyle ‘yerinde karar’ adını verdiğimiz kontrollü ve kademeli normalleşme dönemine geçtik. Salgınla sadece Sağlık Bakanlığı değil, tüm unsurlarıyla devletimiz ve halkımız birlikte mücadele etmektedir. Son hafta verileri, ülke genelinde tedbirli yaşam konusunda daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor.

NORMALLEŞME SÜRECİ: Kontrollü normalleşme süreci, insanımıza hem özlediği hayat dinamizmine yeniden kavuşma, hem de bu dinamizm içinde virüse alan bırakmayacak aktif bir mücadele imkanı sunuyor. Bizim için riskli olanın virüsün kendisi değil, kasten veya ihmalle virüsün yayılmasına neden olan davranışlarımız olduğunu akıldan çıkarmamalıyız. Aksi halde virüsün zaaflarımızı fırsata çevirerek hayatımıza hakim olmasınıönleyemeyiz.

10 MİLYONUN ÜZERİNDE AŞI: Aşı tedariki ve uygulama performansımız konusunda, küresel koşulların tüm engellerine rağmen aşıüretme kapasitesi erken devreye girmişülkelerle rekabet eder durumdayız. 10 milyonun üzerinde aşılama gerçekleştirmiş durumdayız. Aşı tedarikine paralel olarak bu performansımız bazı dönemler yavaşlasa da artarak devam edecektir.

YARIN BİR AKSİLİK OLMAZSA KONUŞMA YAPACAĞIM: Zor günleri geride bırakmak için ihtiyacımız olan tek şey, millet olarak birlikte mücadelenin tüm gereklerini üstün bir sorumluluk duygusuyla sahiplenmektir. Unutmayalım! İnanç, azim ve kararlılık olduğu sürece kırmızı, maviye en yakın renktir. Yarın bir aksilik olmazsa bir konuşma yapmak üzere huzurlarınızda olacağımı bildirmek isterim.

Kaynak: ANKA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.