Köylülerden Beledi̇yeye Taş Ocağı Tepki̇si̇: "musluklarımızdan Su Akmıyor, Hi̇çbi̇r Hi̇zmet Yokken Doğamız Yok Edi̇li̇yor"

Köylülerden Beledi̇yeye Taş Ocağı Tepki̇si̇: "musluklarımızdan Su Akmıyor, Hi̇çbi̇r Hi̇zmet Yokken Doğamız Yok Edi̇li̇yor"

Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Bekdemir köyünde AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen taş ocağı ve mıcır tesisine karşı köylülerin tepkisi sürüyor. Koparana dahi ceza verilmesi gereken salep bitkisinin bulunduğu ormanlık alanda kapasite artırımına giden Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ raporu verildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir'in köylerine hizmetinin...

Berkay VAROL

Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Bekdemir köyünde AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen taş ocağı ve mıcır tesisine karşı köylülerin tepkisi sürüyor. Koparana dahi ceza verilmesi gereken salep bitkisinin bulunduğu ormanlık alanda kapasite artırımına giden Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ raporu verildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir'in köylerine hizmetinin olmadığını söyleyen Özcan Lafçı, "Musluklarımızdan su akmıyor, altyapımız yok. Bu şekilde hiçbir hizmet yokken gelip de bizim burada yaşam alanımızı, doğamızı yok etmesine köylü olarak tepki gösteriyoruz" diye konuştu. 

Kavak'ın Bekdemir köyünde, Samsun Büyükşehir Belediyesi, taş ocağı ve mıcır tesisi için Ağustos 2020’de çalışmalara başladı. Köylülerin iddiasına göre, belediye ÇED raporu almadı. Bekdemirli köylüleri, belediyeye çalışmalarla ilgili itiraz dilekçelerini sunduklarında “çalışmalara yasal süreçler tamamlanınca başlanacağı” ve “2001 yılında hazırlanan ÇED raporunun yeniden ele alınarak yapılacak ek etütlerle yenileneceği” cevabını aldılar.

Geçimlerini tarım ve hayvanlıkla sağlayan köylülerin tek talepleri, belediyenin bölgede çalışmalarını sonlandırarak ayrılması. Diğer yandan ise köylüler, bölgede ruhsatı sahibi hem Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin hem de özel bir şirketinin faaliyetlerinin durdurulduğunu söylediler. 

TAŞ OCAĞI AÇILACAK ORMANLIK ALANDA SALEP VAR

Öte yandan köylüler, taş ocağı ve mıcır tesisi için kapasite artırımına gidilen bölgede, kesimi yasak olan salep bitkisinin bulunduğunu da açıkladılar.  

"GEREKLİİZİNLER ALINMIYOR"

Belediyenin yaptığıçalışmaların hukuka aykırı olduğunu söyleyen köylülerin avukatı Hatice Sönmez Güneş, hukuki süreci başlatacaklarınışöyle anlattı:

“Üç köyü etkileyen ortamda taş ocakları kuruluyor. Bu taş ocaklarıyla ilgili köyler, ormanlar heba ediliyor. Maalesef, Samsun Büyükşehir Belediyesi olsun, şirketler olsun bu usulsüz olan çalışmalara göz yumuyorlar. Gerekli izinler alınmıyor. Samsun Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ raporu maalesef alındı. Bununla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacak, idare mahkemesine iptal davası açılacaktır.”

"OLUMLU KARARI BEKLİYORUZ"

Avukat Güneş, belediye tarafından hazırlanan kapasite artırımı proje sunum dosyasının usulsüz olduğu ve doğru anlatılmasını ifade ederek, “Köy halkı olarak biz dava açtık. Bu davamız şu anda Samsun 3. İdare Mahkemesi’nde görülüyor. En kısa zamanda idare mahkemesindeki hakimlerimizden bütün köy halkımızı da etkileyecek olumlu bir karar bekliyoruz” dedi.

"3 KÖYÜN YOK OLMASI SÖZ KONUSU, BUNA DUR DEMEK LAZIM"

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma yürüttüğü alanda ruhsat faaliyetlerinin durdurulduğunu bilgisini paylaşan Güneş, “Faaliyetleri durdurulan alanlarda maalesef çalışmalar yapılıyor. Hukuka aykırı bir çalışma söz konusu. Samsun Büyükşehir Belediyesi, burada gerekli izinleri almadan çalışmalar yürütüyor. Hayvanları otlattığımız mera alanlarının bulunduğu halde buralarda önlemler alınmıyor. Dinamitler patlatılıyor. Bu patlatılan dinamitlerle insanlar hem korku içerisinde hem can güvenliği yok. Burada 3 köyün yok olması söz konusu, buna ‘dur’ demek lazım” diye konuştu.

"MUSLUKLARIMIZDAN SU AKMIYOR, ALTYAPIMIZ YOK..."

Dağardı Kültür ve Yardımlaşma Derneği BaşkanıÖzcan Lafçı, belediyenin yetkisiz, ruhsatsız, ÇED raporu olmaksızın çalışmalara başladığını ifade ederek “Şu anda valilik tarafından ‘ÇED raporu gerekli değildir’ raporu verildiğini duydum. Şunu söylemek istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bekdemir mahallesi Dağardı sokakta bugüne kadar bir gram çivisinin olmadığını biliyoruz. Suyumuz yok, çevre bölgelerden bidonlarla su taşıyoruz. Musluklarımızdan su akmıyor, altyapımız yok. Bu şekilde hiçbir hizmet yokken gelip de bizim burada yaşam alanımızı, doğamızı yok etmesine köylü olarak tepki gösteriyoruz” diyerek çalışmaların bir an önce durdurulmasını istedi.

"43 YAŞINDAYIM, 43 SENEDİR SUYU ELİMLE TAŞIYORUM"

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin köylerine ‘kanunsuz’ bir şekilde geldiğini söyleyen köy sakinlerinden Yakup Lafçı da projeye tepkisin şu sözlerle dile getirdi:

 “Hiçbir kayıt, dayanağı yok. Ruhsat diyorlar, bilmem ne diyorlar. Ruhsatı olan bir kişi şuraya tabelasını koyar, ruhsat alanını, ruhsat ismini, ruhsat tarihini, bitişini hepsini yazar, tel örgüsünü çeker, emniyetini alır. Ben de bu şekilde burada konuşma yapamam o zaman. Ama belediyenin şu anda şuraya ait hiçbir izni yok. Kime hizmet ediyor? Bana hizmet etmiyor. Ben 43 yaşındayım, 43 senedir suyu elimle taşıyorum. Telefonumla gidiyorum, 500 metre ilerde konuşuyorum. Eşeklerle, atlarla ulaşımımı sağlıyorum. Dağda, bayırda kalıyorum, haber veremiyorum.”

"BİZ BU ÇİLEYİÇEKMEK ZORUNDA MIYIZ?"

Belediyenin çalışma yaptığı alanda açıklama yapan Dağardı Kültür ve Yardımlaşma Derneği BaşkanıÖzcan Lafçı, “Şu anda köyümüze geldik, arabalarla köyümüze bile ulaşamıyoruz. Köyümüze hiçbir hizmet yapmadığı gibi bizim köyümüze gidiş gelişlerimize de engelliyor. Buyurun, bir saattir yolun açılmasını bekliyoruz. Biz bu çileyi çekmek zorunda mıyız? Şu rezalete bakın” dedi.

Görüntü Dökümü: 

Video 1) 

-Köylülerin avukatı Hatice Sönmez Güneş 

-Dağardı Kültür ve Yardımlaşma Derneği BaşkanıÖzcan Lafçı 

-Köy sakinlerinden Yakup Lafçı 

-Dağardı Kültür ve Yardımlaşma Derneği BaşkanıÖzcan Lafçı 

 Video 2) 

-Taş ocağı ve mıcır tesisi, kesilen ve işaretlenen ağaçlar ile köyden genel görüntüler 

 

Kaynak: ANKA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.