Kredi Kartınıza Sahip Çıkın !

Kredi Kartınıza Sahip Çıkın !

E-ticaret siteleri, tüketiciyi mağdur eden kredi kartı dolandırıcılarına savaş açtı. Yazılıma yatırım yapıp güvenliği artıran siteler, tüketicileri de dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 Tüketiciyi kandırarak kredi kartı bilgilerini alıp, ardından sahte kimliklerle internet sitelerinden alışveriş yapan dolandırıcıların sayısı her geçen gün artıyor.Sabah'ın haberine göre buna savaş açan e-ticaret siteleri de, yazılımdan emniyet güçleriyle işbirliğine kadar birçok güvenlik tedbirini devreye aldı. Sitelerin en büyük sıkıntısını piyasada dolaşan "e-alışveriş güvenli değil" söylentileri oluşturuyor. n11.com'un Güven Yönetim Merkezi Müdürü Emre Berk, "Dolandırıcılar tüketicilere telefon açıyor. Çeşitli bahanelerle onların kredi kartı bilgilerini alıyor. Sonra da o kartla bizim gibi internet sitelerinden alışveriş yapıyor. Tüketici mağdur oluyor" dedi.

BU NOKTALARA DİKKAT!

 Emre Berk, bu gibi durumlarda tüketicilerin yapması gerekenleri şöyle sıraladı: "Bu tarz bir olayla karşılaşıldığında mutlaka ilgili bankayla iletişime geçilmeli. Aynı zamanda ilgili e-ticaret sitesine başvurulmalı. E-ticaret sitesinin güvenli olup olmadığı incelenmeli. Örneğin bir sitenin mutlaka künyesi olması gerekir. Yoksa, o siteden uzak durulmalı. Bankalar, kredi kartından alışveriş yapıldığına dair belli bir ücret karşılığında SMS hizmeti veriyor. Bu alınabilir. Telefonla kart bilgileri istendiği takdirde bunlar kimseye verilmemeli." 

MARKA DEDEKTİFİ İŞBAŞINDA

Emre Berk, online alışverişin en sıkıntılı konularından birinin de sahte ürünler olduğunu söyledi. Açık pazar konseptinde faaliyet gösteren n11.com'un bu konuda oldukça titiz çalıştığını belirten Berk, dünyanın en ünlü "marka dedektifliği" şirketi React Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı. Berk, "React Türkiye, sitemizi sürekli denetliyor, sahte ürün takibi yapıyor. Şüpheli gördüğümüz satıcıyla hemen iletişime geçiyoruz. Suçluysa satışı durduruyoruz" diye konuştu. Haberin Nabzı Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.