Küçükçekmece`de Al-i Aba

Küçükçekmece`de Al-i Aba

Küçükçekmece Belediyesi İslam alemi için büyük önem arz eden Muharrem ayını “Al-i Aba Aşkına” adlı özel bir programla taçlandırdı

 Âlemlere rahmet Hz. Peygamberin (S.A.V ) yüce sahabesiyle Medine’ye hicret günlerinin başlangıcı olmasının yanı sıra, Hz. Muhammed Mustafa’nın torunu ve efendisi Hz. Hüseyin’in aile efradıyla Kerbela’ da şehit edilmesinin matem günleri olan Muharrem ayı, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde Al-i Aba Aşkına adlı özel etkinlikle yad edildi.

 
 
Programa Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Başkan Yardımcısı Hüseyin İpek, Enver Şengül, Mustafa Kuzugüden ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 
‘Hediyeleşin, sadaka verin’
 
 
Yaptığı açılış konuşmasında Muharrem ayının önemine dikkat çeken Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İpek, Hz. Muhammed’in Muharrem ayı ile ilgili Hadis-i Şeriflerinden örnekler verdi. İpek, “Peygamber Efendimiz, Ramazan ayından sonra en çok Muharrem ayında oruç tutmuştur. Ümmetine de hediyeleşmeyi, sadaka vermeyi ve oruç tutmayı öğütlemiştir. Bu mübarek ayın tüm İslam aleminde hayırlara vesile olmasını temenni ederim.” diye konuştu.
 
 
Duygu yüklü anların yaşandığı programda katılımcılar, ilahi, mersiye ve anlatımlarla adeta tarih yolculuğuna çıktı. TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Muzaffer Ertürk’ün solistliğinde, 10 kişilik saz ekibinin icra ettiği mersiye, ilahi ve deyişlerle Ehl-i Beyt, Kerbela Hadisesi ve Asr-ı Saadet dile getirildi. Program akışı içerisinde Semah gösterilerinin yanı sıra Zeynebiye Sinezen Ekibi’nin gösterileri de ilgiyle izlendi.
 
 
 
Etkinliğin gerçekleştirildiği salonda, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) kol kanat gerdiği Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan’ın isimlerinden oluşan özel dekor dikkat çekerken, program sonunda Başkan Aziz Yeniay vatandaşlara aşure ikram etti. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.