1. HABERLER

  2. Kurtulmuş'tan AKP+SP Ortaklığına Yanıt
Kurtulmuş'tan AKP+SP Ortaklığına Yanıt

Kurtulmuş'tan AKP+SP Ortaklığına Yanıt

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, parti liderlerinin görüşememeleriyle ilgili olaral bir şehit evinde buluşmayı teklif ederken olası AK Parti+Saadet ittifakına ise cevap verdi.

A+A-

 Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Eğer randevulaşacak bir yer bulamıyorlarsa iktidar ve ana muhalefet partisi genel başkanlarına teklifim; gelin Şırnak'ta bir şehit evinde buluşalım'' dedi.

Kurtulmuş, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, terörün ülkenin en önemli gündem maddesi olduğunu, bunun 12 Eylül öncesinde yaşanan dönemi anımsattığını belirterek, buna rağmen iktidar ve muhalefet partilerinin konuyu ''polemik'' haline getirerek tartıştıklarını söyledi.

İktidar ve muhalefet partileri arasında ''çömelme'' polemiği yaşandığına işaret eden Kurtulmuş, ''Ne gariptir ki gencecik evlatlarımızın toprağa düştüğü, şehitlerin acısının ailelerinin yüreğini yaktığı bir dönemde dahi Türkiye'deki iktidar ve muhalefet partileri, Yeşilçam jönleri gibi nasıl poz verilecek, çömelerek mi, ayakta mı poz verelim, hangi pozu verirsek milletten daha iyi oy alırız tartışmasını yapıyorlar'' diye konuştu.

''Millet bu çömelme polemiğiyle ilgili söz söyleyen iktidar ve ana muhalefet partisinin sözcülerine, liderlerine endişeyle, kaygıyla, gülerek bakıyor'' diyen Kurtulmuş, bunun yerine kanın nasıl durdurulacağının tartışılması gerektiğini belirtti.

''KAMERA TARTIŞMASINI ARATMIYOR''

TBMM'de anayasa değişikliği ve ''demokratik açılım'' konuları görüşülürken akılda kalan tek şeyin ''silleler, tokatlar ve hakaretler'' olduğunu ileri süren Kurtulmuş, şimdi de iktidar ve muhalefet partileri arasında ''randevulaşma tartışmasının'' yaşandığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında da geçmişte ''görüşmede kamera olup olmaması'' yönünde bir tartışma yaşandığını anımsatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yine, 'sen mi geleceksin, ben mi geleceğim', 'nerede buluşacağız' tartışması içindeler. Bu randevulaşma polemiği maalesef kamera tartışmasını aratmıyor. Eğer randevulaşacak bir yer bulamıyorlarsa iktidar ve ana muhalefet partisi genel başkanlarına teklifim; gelin Şırnak'ta bir şehit evinde buluşalım. Niçin Şırnak'ta? Çünkü Şırnak yıllardır bir taraftan terör örgütünün, bir taraftan da derin çetelerin baskısı altında ezilmiş, en çok da bu ezikliği hissetmiş illerimizin başında geliyor. Şırnak'ta 1984-2008 yılları arasında 335 şehit verildi, terörün en ağır faturasını ödeyen illerden biridir.''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Ticaret Bakanı Binyamin Ben-Eliezer arasında gizli bir görüşme yaşandığını, bunun nedenini anlayamadıklarını belirten Kurtulmuş, ''Bu, siyasi olarak bir skandaldır'' dedi.

''Mavi Marmara'' gemisinin uğradığı saldırıdan sonra İsrail'in Türkiye tarafından öne sürülen hiçbir şartı yerine getirmediğini dile getiren Kurtulmuş, ''Davos'taki 'one minute' çıkışından sonra bu hükümetin kaçıncı U dönüşüdür?'' diye konuştu.

SEÇİM İTTİFAKI İDDİASI

Kurtulmuş, bir gazetecinin, iktidar ve ana muhalefete Şırnak'ta görüşmeleri yönündeki çağrısıyla ilgili sorusu üzerine, ''Buradan bir teklif olarak bütün siyasetçilere söylüyorum. Bana derlerse ki 'arkadaş biz görüşeceğiz, görüşemiyoruz, al bu arabayı şoförlük yap, Şırnak'a beraber gidelim, orada konuşalım, ona da varım'' karşılığını verdi.

Kendilerinden beklenecek destek ve katkıyı sunmaya hazır olduklarını belirten Kurtulmuş, ''Eğer bizim çağıracağımız yere gelirlerse, eyvallah onu da organize ederiz'' dedi.

Numan Kurtulmuş, ''AK Parti ile seçimlerde ittifak yapacağınız söyleniyor. Böyle bir şey var mı?''sorusu üzerine de, seçim ittifakının yanında, CHP başta gelmek üzere çeşitli partilerle koalisyon ortaklığı yapacakları yönündeki iddiaların da ortaya atıldığına dikkati çekti.

Seçim ittifakı ve koalisyon hesapları yapmadıklarını dile getiren Kurtulmuş, ''Saadet Partisi lideri olarak şunu açık söylüyorum, bizim partimizin işi seçim ittifakları, koalisyon hesapları yapmak değil, bundan sonraki muktedir siyasi merkezi inşa etmektir'' dedi.

Bu tartışmaların Saadet Partisi'nin ''kilit parti olduğunu'' ortaya koyduğu yönündeki görüşünü aktaran Kurtulmuş, ''Ama hiçbir partiyle koalisyon veya seçim ittifakı gibi bir konu ne partimizin ilgili kurullarında, ne de herhangi bir şekilde partimizin koridorlarında konuşuldu. Ne böyle bir görüşme oldu, ne de böyle bir konuşmadan bizim haberimiz vardır'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.