NE HALE GELDİK..!

Kiminle konuşsak gergin ve asabi, yüzlerden düşenler ise bin parça.. Herkes bir yerlere kaçma, dertlerinden, sorunlarından kurtulma çabasında.. Mutsuz insanlar, dertli insanlar, yaşadığından pişman insanlar ülkesine döndük.

Hayatımız tamamen siyaset olmuş, eniğinden cücüğüne kadar ülkeyi yönetmeye soyunmuş, mal mülk derdine düşmüş, kazanç için her şeyi mübah sayan insanlar ülkesine döndük.

Bir yolsuzluk, arsızlık oldu mu yapanın defteri dürülürdü.  Hiçbir şeyi önemsemez, ne yaparsak kar, ne götürürsek kazanç diyen vurdumduymaz insanlar ülkesine döndük.

Fakir fukara gözetilir, yardım etmek için yoksul aranırdı. Bir tas çorbayı bile göstere göstere veren, dilenciye sadaka, garibe harçlık verirken gözüne sokan görgüsüzler ülkesine döndük.

Büyüklerin yanında ayak ayak üstüne atılmazdı, sigara içmeyi bırak sakız bile çiğnenmezdi, kaba saba konuşmak bir yana, kimseye lan bile denilmezdi. Sokakta sigara içip savuran, erkek gibi küfür edip, kahkaha atan kadınların, televizyonlarda yarışma diye eşinin güzelliklerini övüp, edepsizlikler yapan adamların ülkesine döndük.

Kadınları baş tacı eden beyefendilikler vardı, dilim dilim doğrayan, öldürüp yol kenarına atan, satan, vuran, yok eden mahlukların ülkesine döndük.

Köpeği yakan, kedinin derisini yüzen, keçiye tecavüz eden, atı döverek öldüren, eşeği tren raylarına bağlayan sapık canilerin ülkesine döndük.

Ağızdan çıkan söz senetten değerliydi, delikanlı olan sözünden dönmezdi, akşam başka sabah başka konuşan, tükürdüğünü yere düşmeden yalayan döneklerin ülkesine döndük.

Allah korkusu vardı, cehennemde yanmaktan, sırat köprüsünde kalmaktan, mezarda çile çekmekten, yapılanların hesabını verememekten korkulurdu, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan, günahı sevabı tanımayan, dünyaya kazık çakmak isteyenlerin ülkesine döndük.

Nerden geldiğimizi bilir, nereye gideceğimizi kestirirdik, önümüz karanlık, yolumuz uçurum, bir saat sonra başımıza ne geleceğini bilmeden, kaygı ve korku içinde yaşayan paranoyaklar ülkesine döndük.

Severdik, sevilirdik, yıkılmaz arkadaşlıklar, unutulmaz dostluklar vardı, akrabayı tanımayan, arkadaşına selam vermeyen, dostunu görmeyen, komşusunu bilmeyen bencil yaşayıp bencil ölen, varlığıyla yokluğu farksız insan suretindeki hayaletler ülkesine döndük..

Biz büyüktük, hem de çok büyük, şimdi tarihe bakıp “ah” çekiyoruz, neden, niçin, nasıl, ne zaman biz bu hale geldik?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.