ÖLENE KADAR MI?

İnsanoğlunun gözü açtır, ne mala doyar ne mülkü, ne paraya ne de makama..! Bir versen iki ister, iki versen üçe hayır demez. İsteklerine boyun eğip, hırsına gem vuramayanlardan çoğu ömürleri boyunca hep para ve koltuk peşinde koşar, dur durak bilmez, bu konuda kendilerini uyaran “dur artık” diyenlere de düşman olur.

Yolunun nereye gittiğini, malını kim için biriktirdiğini, nefsinin kendini nereye götürdüğünü bilmeden çıktığı yolda habire koşar da koşar ve bir gün o yolun sonunda tek başına olduğunu anlar ama iş işten geçmiş olur..

Çevremize bir bakalım, kimler yok ki böyle davranan... Ailemizde, işyerimizde, yaşadığımız mahallede, şehirde, ülkede ve dünyada, “herşey benim olacak” deyip de, hiç bir şeyi alamadan gidenler..

Ve bunun böyle olduğunu bilip, sonunun da aynen kendinden öncekilerin akıbetine varacağını görüp de yolundan dönmeyenlere söylenecek söz yoktur elbette..! Demekki Allah onların o yolda yürümesini istiyor ki, başka kullarına o davranışlarıyla örnek olsun.

İnsanoğlu ne mala doyar ne makama, ama bu dünyada her ikisi de gelip geçicidir. Önemli olan bu dünyadan göçüp gidildiğinde geride ne bırakıldığıdır, iyi bir insanlık mı yoksa başka şeyler mi?

Biz insanlar hepsini biliriz, iyiyi de kötüyü de, güzeli de çirkini de, azı da çoğu da ama nedense bazen şeytana uyar, bize çazip gösterilen yalana ve yanlışa saparız. Ve doyumsuz davranışlarla insan olduğumuzu unutur, insanlığın gözünde değersizleşiriz.

Bir kurumu ya da şirketi isterseniz elli yıl yönetin, bir makama, bir koltuğa isterseniz ömrünüzün yarısını verin, bir derneğin yönetiminde onlarca yıl kalın, eninde sonunda gideceksiniz, eninde sonunda yerinizi başkaları alacak, bu kaçınılmaz bir sondur.

Dünyanın kanunu, her canlının kaderi budur. Allah böyle istemiş, Allah böyle karar vermiş, Allah böyle yaratmış ve yaşatmış..

Eğer biz inanç sahibiysek, eğer biz gerçekten yaradana inanıyorsak, paranın, mevkinin, makamın ve koltuğun esiri olmaz, insana yarar sağlayan görevlerimizi en iyi şekilde yaptıktan sonra eyvallah deriz. Bunu demesini de bilmeliyiz..!

Çünkü birgün gelecek istesek de istemesek de bu dünyaya eyvallah diyeceğiz. O gün gelmeden bu dünyanın yükünden arınmasını bilmek gerek, yoksa sırtımızda bir kamburla gideriz ki taşıması çok ağır olur..!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.