PARA HER ŞEY Mİ?

İnsanlar birbirlerine soruyor 'Piyangodan para çıksa ne yaparsın?', 'Allah sağlık, mutluluk versin, başka bir şey istemiyorum' yanıtı geliyor.

 

Kime sorsan böyle..

Ama bu cevap benim aklıma pek yatmıyor. Tamam, Allah, sağlık ve mutluluk versin de, bunu nasıl verecek. Bunun mutlaka bir dayanağı ve bağlantısı olmalı. Yani sağlık ve mutluluğun elde edilmesi için bunun gerekleri yerine getirilmeli. Kuru kuruya sağlık ve mutluluk olur mu? Paran yoksa karnını nasıl doyuracaksın, elbiseyi nasıl alacaksın? Evin kiraysa, kirasını nasıl vereceksin, elektrik, su, telefon parası, çocuğun defteri, kitabını kim alacak, harçlığını kim verecek? Evinin günlük ihtiyacını nereden ve nasıl karşılayacaksın? İhtiyaçlar karşılanmayınca, karnın tok, sırtın pek olmayınca, sağlık nereden gelecek? Sağlığı olmayanın mutluğu olur mu?

Mutluluk, ihtiyaçların karşılanması sonucu yaşanan fiziki ve buna bağlı ruhsal haz alma duygusu değil mi?

O zaman zincirin ilk halkası ile son halkası birbirine bağlı olmalı. Para, ihtiyaçların giderilmesi, sağlık ve en sonunda mutluluk...

O zaman insanlar neden 'Para istiyorum' diyemiyor?

Çünkü o zaman 'paracı' diyecekler. Paracı olan insana aç gözlü yakıştırması yapılacak, gözü doymaz denecek, paragöz denecek. Paradan başka bir şey düşünmüyor denecek.

İşte insanlar bu yakıştırmalara hedef olmamak için 'Allah'tan ne istersin?' sorusuna her zaman 'Sağlık ve mutluluk' diye cevap veriyor.

Aslında insanlar korkak. İçlerini dışa vurmaktan korkuyorlar. Paragöz olmasalar, paraya önem vermeseler, parayı yalnızca ihtiyaçlarını gidermek için, insan gibi yaşamak için bir araç olarak görseler bile bunu anlatmaktan, bunun böyle olduğunu söylemekten çekiniyorlar.

Çünkü para satın alma aracı, para sahip olma gücü, imkan yaratma, diğerlerine güç bakımından fark atma nedeni. Yani koltuk demek, makam demek, imaj demek, kudret demek, iyi yemekler yemek, güzel kıyafetler giymek, lüks arabalar, evlere sahip olmak demek. Yani standardı yüksek yaşamak, sağlık ve mutluluğu sağlayacak imkanlara kavuşmak demek. Demek ki insanlar 'sağlık ve mutluluk istiyorum' derken, bunun parayla sağlanacağını biliyor. Bu nedenle sağ kulağını sol eliyle gösterip, kendini riske atmıyor.

İstanbul‘da yaşayan bir insan 'Amerika'yı görmek istiyorum' derken, bunun aslında parayla olacağının farkında. 'Bir kaç milyarım olsa da oraya gitsem' yerine, bunu dolaylı söylüyor. Çok kullanılan bir kelime olduğu için artık tiksinti uyandıran bu kelimeyi kimse kullanmak istemiyor. Zaten anlayan anlıyor. Çünkü para eşittir sağlık, sağlık eşittir mutluluktur....

Sağlık ve mutluluk manavdaki domates, salatalık gibi bir şey olmadığı için, kimsenin kimseye 'Al sana sağlık' diyemeyeceği, 'Hadi mutlu ol' deyip, sihirli çubuk dokunduramayacağı için de 'Al sana para' demek bunun en kestirme yolu. Ama insanoğlu uyanık bir mahlukat. Bunu böyle demez. 'Allah sağlık ve mutluluk versin yeter' der. Sağlık ve mutluluğun nasıl geleceğini, hangi yolla elde edileceğini bildiği için.... Ağzını paraya bulaştırmıyor...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.