1. HABERLER

  2. RİZELİ BAŞKANIN SAÇILIMI
RİZELİ BAŞKANIN SAÇILIMI

RİZELİ BAŞKANIN SAÇILIMI

Rize'nin AK Parti'li Belediye Başkanı Bakırcı "G.Doğu'da ikinci eş yaygın. Bu bölgelerden evlilik ve hısımlıkları artırarak, devletin de teşvikiyle sorunların aza ineceğine ve çözüleceğine inanıyorum” dedi. BDP'liler çok öfkeli.

A+A-

 BDP Grup Başkanvekili Gültan Kışanak, AKP Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın, “Güneydoğu'da ikinci eş yaygın. Bu bizim kültürümüzde vardır. Bu bölgelerden evlilik ve hısımlıkları artırarak, devletin de teşvikiyle sorunların aza ineceğine ve çözüleceğine inanıyorum” sözlerine ağır bir dille karşılık verdi. Kışanak, Bakırcı’nın, suç işlediğini savunarak, “Irkçı, ayırımcı, cinsiyetli, çağdışı, Kürtleri ve kadınlarını aşağılayan bir söylem. AKP hemen bu kişiyi ihraç etmeli, Savcılar harekete geçmeli, İçişleri Bakanı gereğini yapmalı. Yoksa gereğini biz yaparsak, altından kalkamazlar” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Gültan Kışanak, AKP Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın, “Güneydoğu'da ikinci eş yaygın. Bu bizim kültürümüzde vardır. Bu bölgelerden evlilik ve hısımlıkları artırarak, devletin de teşvikiyle sorunların aza ineceğine ve çözüleceğine inanıyorum” sözlerine ağır bir dille karşılık verdi.

Kışanak, Bakırcı’nın, suç işlediğini savunarak, “Irkçı, ayırımcı, cinsiyetli, çağdışı, Kürtleri ve kadınlarını aşağılayan bir söylem. AKP hemen bu kişiyi ihraç etmeli, Savcılar harekete geçmeli, İçişleri Bakanı gereğini yapmalı. Yoksa gereğini biz yaparsak, altından kalkamazlar” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Kışanak, ANKA’ya yaptığı açıklamada, “Hısımlığın gelişmesi için bir ülke gerçeği olan ikinci eşlerin, Doğu'dan alınması” önerisini getiren AKP’li Belediye Başkanı Bakırcı’ya sert tepki gösterdi ve AKP’yi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ı ve yargıyı göreve çağırdı.

AKP İHRAÇ ETSİN

Açıklamayı, “ırkçı, ayırımcı, bir halkı aşağılayan bir söylem" olarak niteleyen Kışanak şöyle devam etti:

"Aynı zamanda bu söylemin kendisi sadece ırkçı bir söylem değil, kadınları da aşağılayıcı bir söylem. Cinsiyetli bir söylem. Irkçı ve gerici bir söylem. Açık ve net bir şekilde ırkçı bir dil kullanan böylesine çağdışı bir önermede bulunan kişiye cevap vermeye kalkarsak ancak hakaret ederiz. Söylediği söylemleri kendisine iade ediyorum. AKP’yi derhal bu kişi partisinden ihraç etmeye davet ediyorum. Buna cevap vermeyi bize bırakmasınlar. Bırakırlarsa anladığı dilden cevap vermek zorunda kalırız, bu da bize yakışmaz. AKP bunun gereğini yapmalı ve bu kişiyi ihraç etmeli.”

BAKANI GÖREVE ÇAĞIRDI

Kışanak, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Kavaf’ı göreve çağırarak, “Sayın Kavaf’ta eğer zerre kadar cins bilinci varsa, partisinin yetkili kurumlarını harekete geçirmesi gerekir” dedi.

İçişleri Bakanı Atalay’ın, bu sözleri içine sindirmemesi gerektiğini savunan Kışanak, “Kadınları ve Kürtleri ikinci sınıf gören, bedenleri ve kimlikleri üzerinden konuşan o kişi kentte belediye başkanı olursa orada bulunan halkı zehirler. Cinsiyetçi ve ırkçı yapar. Bu zihniyette halkı temsil etme sıfatını taşımaması gerekir” diye konuştu.

AKP ÖNLEM ALMAZSA

AKP’nin bu kişi hakkında önlem almadığı durumda gerekenleri kendilerin yapacağını belirten Gültan Kışanak, “Ola ki AKP bu kişi hakkında önlem almazsa, ihraç etmezse, o zaman gerekli önlemi biz alırız. O zaman altında kalırlar. Şimdilik bu kişiye gerekli cevabı vermek istemiyoruz” dedi. Kışanak, Savcıları da göreve çağırarak şöyle dedi:

“Savcılar, kimsenin suç duyurusu beklemeden soruşturma başlatmalı. Irkçılık suç değil mi? İkinci eş önermelerde bulunma suç değil mi? Bu ülkenin yasaları herkesi koruyorsa bizim de haklarımızı korumak bu ülkenin yetkililerinin görevi değil mi? Bu ülkede biz bir şey söylesek savcılar harekete geçmiyor mu? Adam ırkçılık yapıyor, eğer savcılar harekete geçek soruşturma başlatırsa o zaman biz anlayacağız ki, bu ülkede yasalar eşit kullanılıyor. O zaman biz anlayacağız; bu ülkede yasalar eşit kullanılıyor. Soruşturma açılmadığı sürece yasaların eşit olarak uygulandığı tespit olacak. AKP’yi, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanını, İçişleri Bakanını ve savcıları göreve davet ediyorum. Yoksa bu kişiye haddini biz bildirmek zorunda kalacağız. Sözlerini geri almasını ve kadınlardan özür dilemesini istiyoruz. Aynı yöntemlerle sözlerini kendine iade ederiz o zamanda hoş olmaz. Altından kalkamazlar. Kendisine cevap vermek istemiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.