İbrahim Erdem KARABULUT

İbrahim Erdem KARABULUT

SİGARA TİRYAKİLERİ DİYOR-Kİ

Biz 40 yıllık sigara tiryakileri sigaranın tek dal olarak satıldığı dönemleri hatırlıyoruz-da sigaranın hiçbir zaman tek dalının bir lirayı geçtiğini hatırlamıyoruz...

Ne 70 li yılların sonunda her yerden ambargo yediğimiz dönemde, ne paradan 6 sıfır atılmadan önceki dönemlerde, bir dal sigara bir liranın üzerinde tekdal olarak satılmamış-tı.

Ülkemizdeki sigara fabrikalarında üretilen Bitlis, Birinci, Doğu, Bafra sigaraları şimdi ateş pahası olan sigaralardan daha keyifli ve daha sağlıklı tükettiğimiz bizim kendi ürettiğimiz sigara türlerindedi.

Filtreli tabir edilen Samsun ile Maltepe ise şimdilerde içilen çok uluslu şirketlerin ürettiği binbir çeşit sigaralardan çok daha kaliteli ve iyiydi.

Sağlık için bu verilere bakıldığında geçmiş dönem sigaradan sağlığını kaybedenler ile şu an günümüzdeki dönemler kıyaslandığında bu fark net ortaya çıkacaktır.

Bir kamu spotu olarak yayınlanan "Ülkemizde satılmakta olan sigaralardan çok uluslu şirketler kasalarına milyar dolarlar koyarken ülkemizde yılda bu kadar insan hayatını kaybediyor" ifadeleri ile sigaranın zararları anlatılırken sigara tüketicilerine bu radyo ve tv reklamları gülünç geliyor.

Ülkemizde üretilen altın sarısı tütünler üreticilerin yüzünü güldürürken sigara tiryakileri mutlaka bütçelerine göre bir sigara bulduğu gibi çok uluslu bu şirketlerin kasasını-da bilmem kaç milyar dolar doldurmayacak-tı.

Bölgemizde üretilen altın sarısı tütünler ve ülkemizdeki tekel sigara fabrikalarında kaliteli sigara üreterek bu çok uluslu şirketlerin kasalarını dolarlarla dolduracağımıza kendi devletimizin kasasını doldurmak neden engellendi?

Bu çok uluslu şirketler adeta tiryakilerin kanını emecek derecede zam üstüne zam yaparken kendi üretmediğimiz sigaralar yüzünden tiryakileri miz isyan etmekte-dir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bireysel olarak sigara karşıtı olması ve cebinde sigara gördüğü vatandaşından söz alarak paketini alması ile sigara tiryakilerinin sigara alışkanlıklarından vazgeçmesi mümkün değildir.

Ülkemiz kendi ürettiği belkide dünyanın en iyi tütünü ile dünya ülkelerine sigaranın en kalitelisini üreterek satmayı hedeflemek yerine tekel fabrikalarını kapatarak sigarada çok uluslu şirketlere muhtaç olmayı hiçbir sigara tiryakisi anlayamıyor.

Herkesin ismini çok iyi bildiği bütün dünyada bir numara olarak satılan sigara ülkemizde bir zamanlar üretilen Samsun 216 markalı sigaraya eş dahi tutulamaz-ken bu sigara ve benzeri türden sigaranın kalitelisini üreterek Bütün dünya olmasada şuan ülkemize kaçak olarak resmi sigara kadar Irak, İran, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan gibi ülkelerden girmesi yerine bizim bu ülkelere sigara ihraç etmemiz çok mu yanlış olurdu?

Ülkemizde sigara üzerine üretilen politikayı ne tiryakiler ne sigara bayileri anlamamakta-dır.
Sigara politikası tekrar ele alınmalıdır.

Sigaranın paketlerinin karartılması, zam üstüne zam görmesi vatandaş için bir iyilik olarak düşünülüyorsa bu düşüncenin sigara tiryakileri ve sigara satışı yapan bayilerde bir karşılığı yoktur.

Müsade edilmiş istisna tütün üreticileri kendi ürettikleri tütünleri sarma sigara tabir edilen sigarayı yapıp içerken dahi kaçak sigara kullandı muamelesinin gösterildiği ülkemizde, sigara tekrar ele alınmalı ve tüketicilerin hakları gözetilerek ekonomiye verdiği zarar ve getireceği kar tekrar gözden geçirilmelidir.

Kalın sağlıcakla..
İbrahim Erdem Karabulut

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.