BUDAK: “KREDİ KUYRUĞU ESNAFIN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİZİN KANITI”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK: “KREDİ KUYRUĞU ESNAFIN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİZİN KANITI”-“KREDİLER HANGİ ÖL&C..

BUDAK: “KREDİ KUYRUĞU ESNAFIN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİZİN KANITI”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK: “KREDİ KUYRUĞU ESNAFIN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİZİN KANITI”
-“KREDİLER HANGİ ÖLÇÜT VE ÖNCELİKLERE GÖRE VERİLECEK?”
-“DESTEK PAKETLERİ İSTİHTAM VE ÜRETİM ARTIŞINA KATKI YAPMALI”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, esnaf ve KOBİ’lere yönelik getirilen 50 bin TL sıfır faizli kredi için başvuru sürecinin iyi planlanmaması nedeniyle uzun kuyruklar oluştuğunu ve kredi kontenjanının çok çok üstünde başvuru alındığını belirterek, “Her başvurana 50 bin TL sıfır faizli kredi olanağı veriliyor gibi bir algı oluşturuldu ve 300 bini aşkın başvuru yapıldı. Binlerce esnaf kredi alamayacağı halde saatlerce uzun kuyruklarda bekletildi. Süreç esnafı kuyruklara düşürmeyecek şekilde planlanmalıydı. Bu tablo esnaf ve KOBİ’lerin içinde bulunduğu krizin kanıtı. Kontenjan arttırılarak, gerçekten iş yapan, üretim yapacaklara bu destek verilmeli” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, KOSGEB aracılığıyla verilen sıfır faizli 50 bin TL’lik krediye başvurulabilmek için esnaf ve KOBİ sahiplerinin uzun kuyruklar oluşturduğuna dikkat çekti. Budak, “Başvuru süresinin kısalığı ve KOSGEB internet sayfasının düzenli hizmet verememesi, esnaf ve KOBİ sahiplerini saatlerce il müdürlükleri önünde beklemek zorunda bırakmıştır. Kredi kontenjanı 15 bin olarak açıklanmasına rağmen, toplam başvurunun 300 bini geçtiği bildirilmektedir. Kredilerin yılbaşından önce verileceği belirtiliyor. Bu kadar kısa sürede nasıl inceleme yapılacak? Ayrıca başvuru sayısının yüksekliği, esnaf ve KOBİ’lerin finansman ihtiyacının da bir göstergesi niteliğindedir” dedi.

KREDİ ALACAK 15 BİN NASIL BELİRLENECEK
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” için başvuru sayısı ve illere göre dağılımı konusunda bilgi isteyen Budak, “Başvuru süresinin, esnaf ve KOBİ sahiplerini, KOSGEB il müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturmasına yol açacak şekilde düzenlenmesinin gerekçesi nedir?” dedi. Krediye başvuran 300 bini aşkın kişiden, krediye alacak 15 bin kişinin nasıl belirlendiğini de gündeme taşıyan Budak, şöyle devam etti:

“Kredi değerlendirme ve tahsis öncelikleri nedir? Değerlendirme ölçütleri ve koşullar, başvuru öncesinde açıklanmış mıdır? Sicil sorunu nedeniyle kredi alamayan esnaf sayısı nedir?Kredilerin yılbaşından önce verileceği açıklandığına göre, 300 bini aşkın başvuru bu süreçte nasıl değerlendirilmiştir?

Değerlendirmeler sonucu kredi alma olanağına kavuşan 15 bin esnaf ve KOBİ’nin illere dağılımı nedir?

ÜRETİM VE İSTİHDAMA KATKI OLMALI
2017 yılında daha fazla esnaf ve KOBİ’nin 50 bin TL sıfır faizli kredi olanağına kavuşması mümkün olacak mıdır?
Söz konusu desteklerin üretim ve istihdam artışı sağlayıp sağlamadığı konusunda bir inceleme yapılmakta mıdır? Yapılması sağlanacak mıdır? Bundan önceki paketlere ilişkin analiz sonuçları nedir?”
Kaynak: chp.org.tr
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER