CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 20 TEMMUZ DARBESİNİN SONUÇLARINI 9 MADDEDE AÇIKLADI

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 20 TEMMUZ DARBESİNİN SONUÇLARINI 9 MADDEDE AÇIKLADI CHP Genel Başkanı Kemal ..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 20 TEMMUZ DARBESİNİN SONUÇLARINI 9 MADDEDE AÇIKLADI
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 20 TEMMUZ DARBESİNİN SONUÇLARINI 9 MADDEDE AÇIKLADI 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz ’kontrollü darbe girişiminden’ sonra, 20 Temmuz’da gerçek darbe yapıldı. 20 Temmuz’u hiç kimsenin unutmaması lazım. Parlamento’dan OHAL yetkisinin alındığı tarihtir." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 20 Temmuz’un ardından Türkiye’de yaşananları 9 madde halinde sıraladı:

  1. TBMM OHAL kararnameleriyle devredışı bırakılmanın ötesinde parlamentonun vermediği yetkilerde OHAL kararnameleriyle düzenlenmiş ve düzenlenmeye de devam edilmektedir. Bu anayasa dışı uygulamaya TBMM Başkanı gözyummuş, hükümete uyarı yapma görevinde dahi bulunmamıştır. 
  2. Bu süreçte kolektif suç yaratılmış, açıkça evrensel hukuk kuralları çiğnenmiş, Türkiye’nin itibarı ile oynanmıştır. 
  3. OHAL ile muhalif medya susturulmak istenmiş, gazeteler, televizyonlar, radyolar kapatılmış, hapishanelerinde 150’ye yakın gazeteciyle Türkiye dünyadaki kara listeye girmiştir.
  4. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez hükümet Birleşmiş Milletlere başvurarak OHAL uygulamalarıyla adil yargılamayı rafa kaldırdığını, tutulanlara insanca davranmayacağını, yani işkence yapacağını bütün dünyaya ilan etmiştir. 
  5. Darbe girişiminde bulunanlarla mücadele hukuk zemininden çıkarılmış, mücadele adeta bir kişinin kin ve öfke nöbetlerine teslim edilmiştir. 
  6. İş dünyası, sivil toplum örgütleri, sendikalar konuşamaz noktaya getirilmiştir. Şuanda Türkiye’de hiç kimsenin ama hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur.
  7. Kanun Hükmünde Kararnamelerle bilim üretim alanı olan üniversiteler susturulmuş, darbe girişimiyle hiçbir ilgisi olmayan yüzlerce akademisyen ya hapse atılmış ya da görevlerine son verilmiştir. 
  8. Yaratılan atmosfer nedeniyle suçlu suçsuz demeden, araştırmadan hakim her önüne geleni tutuklamıştır. Çünkü tutuklamasa FETÖ terör örgütüyle irtibatlandırılacağı endişesine kapılmıştır. Üzülerek ifade edelim ki, Anayasa Mahkemesi de açıkça bu atmosferin etkisinde kalmıştır. 
  9. Türkiye bir hukuk devleti olmaktan çıkmış güçler ayrılığı ilkesi fiilen rafa kaldırılmıştır. Açıkça söylemek gerekirse Türkiye bugün totaliter bir istihbarat devletine dönüşmüştür. Son yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle bu düşünce daha da pekişmiştir. 

Kaynak: chp.org.tr
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER