CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, ANKARA’DA DÜZENLENEN "İL VE İLÇE BAŞKANLARI ORTAK TOPLANTISI"NDA KONUŞTU

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, ANKARA’DA DÜZENLENEN "İL VE İLÇE BAŞKANLARI ORTAK TOPLANTISI"NDA KONUŞTU- "Cu..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, ANKARA’DA DÜZENLENEN "İL VE İLÇE BAŞKANLARI ORTAK TOPLANTISI"NDA KONUŞTU
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, ANKARA’DA DÜZENLENEN "İL VE İLÇE BAŞKANLARI ORTAK TOPLANTISI"NDA KONUŞTU

- "Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı olduğunda, cumhurbaşkanını kim temsil edecek illerde? Vali mi temsil edecek, üyesi olduğu partinin il başkanı mı temsil edecek? Diyorlar ya ’Çift başlılık olmaz’, buyurun size çift başlılık daha işin başında. Daha illerde başladı, bırakın merkezi, daha illerde çift başlılık çıkacak"
- "Bir siyasi partinin genel başkanı hakim tayin ettikten sonra bu düzen olmaz, bu düzen dikiş tutmaz, yanlış olur. Hakimin tarafsızlığına gölge düşmüş olur. Bir partinin genel başkanı Anayasa Mahkemesine, HSYK’ya hakim atayamaz, yanlıştır, böyle bir örnek yoktur"
- "Benim tayin ettiğim hakim beni yargılayacak, böyle bir şey olur mu? Bana söyleyin dünyada hangi devlette böyle bir uygulama var. ’Ben bakarım, birisi aleyhime bir şey dediyse 3 gün sonra görevden alırım, yeni birisini atarım.’ Tek kişi hükümran olamaz, doğru değildir. Demokrasilerde denge, adalet, insan sevgisi, düşünce özgürlüğü vardır"
"Yeni değişiklikle gelen anayasa Suriye anayasasının aşağı yukarı aynısı. Güçlü bir demokratik parlamenter sistemden güçlü tek adam rejimine geçiyoruz. Bir tek kişiye bütün yetkileri veriyoruz. Bu, tek adam rejimine geçmektir. Devlet yapısını ve işleyişini değiştiriyorsunuz"
- "Anayasa değişiyor, bir tek hukuk fakültesi çıkıp konuşamıyor. Buradan da anlaşılıyor ki getirilen değişiklikler bizim hayrımıza değil, bu ülkenin hayrına değil. O nedenle hayırlı, güzel sonuç bekliyorsak, birlikte yaşama irademizi ortaya koyacaksak hayırlı bir iş yapmalıyız"
- "Olayı A partisi, B partisi meselesi haline sakın kimse getirmesin. Bu iş parti meselesi değil, birlikte yaşama, bayrak, vatan, demokrasi meselesi. Cumhuriyet, demokrasiyle taçlanırsa güçlü olur. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırırsak dünyada saygınlığımız olur"
- "Gezerken, konuşurken bilgiye dayalı konuşacağız, ezbere değil. İnanarak, sevgiyle konuşacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, kim olursa olsun, demokrasiden yanaysa, başımın üzerinde yeri var, hangi partiden olursa olsun. Önce şu demokrasiyi bir kurtaralım, önce bu ülkeye bir demokrasi getirelim"
- "(Anayasa değişiklik paketi) Bu olay bir CHP olayı değildir, bir MHP olayı değildir, bir AKP olayı değildir, bir HDP olayı değildir, bir Saadet Partisi, Vatan Partisi, Büyük Birlik Partisi olayı değildir. Bu olay bir Türkiye meseledir. Olaya böyle bakacağız. Biz ’CHP bayrakları taşınmayacak’ diye niye diyoruz, mesele CHP meselesi değil ki. Seçim yapmıyoruz ki mesele vatan meselesi, demokrasi meselesi, bayrak meselesi"
- "Bu Meclis, Gazi Meclis. Bu Meclis, Kurtuluş Savaşı’nı yöneten Meclis. Bu Meclis, 15 Temmuz darbe girişimini püskürten Meclis. Şimdi bu Meclis, ikinci sınıf bir meclis haline geliyor. Vatandaşlara sorun, ’Sizin vicdanınız bunu kabul ediyor mu?’ Benim ne vicdanım, ne ahlakım, ne inancım, ne de demokrasiye saygım bunu kabul etmiyor"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen "İl ve İlçe Başkanları Ortak Toplantısı"nda  yaptığı konuşma şöyle: Kaynak: chp.org.tr
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER