1. HABERLER

  2. SOKAĞI BİLMEYEN ,SOKAĞIN SESİNİ MECLİSE TAŞIYAMAZ…
SOKAĞI BİLMEYEN ,SOKAĞIN SESİNİ MECLİSE TAŞIYAMAZ…

SOKAĞI BİLMEYEN ,SOKAĞIN SESİNİ MECLİSE TAŞIYAMAZ…

CHP Esenler ve İl Kadın kolları başkanlığı yapan Tuğba Ütebay CHP 2 bölge Milletvekili aday adayı oldu. 12 Haziranda yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri hakkında çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

A+A-
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,“Hep birlikte mücadele edeceğiz. Kadınlarımız korkmayacak. Parlamentoda kadının gücü var mı?  Erkek egemen bir meclisimiz var. Kadın vali var mı?  Bine yakın kaymakamdan 15 tanesi kadın. 76 yılda aldığımız mesafe bu. Size söz veriyorum, memur Kemalin, işçi Kemalin, emekli Kemalin, çiftçi Kemalin sözünü veriyorum, CHP iktidarında kadınları hem bürokraside hem üst yönetimde hem siyasette etkin olarak göreceksiniz” diyen Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan güç aldığını söyleyen, Tuğba Ütebay sokağı bilmeyen sokağın sesini meclise taşıyamaz dedi.
Tuğba Ütebay İstanbul Hukuk fakültesi mezunu olup Serbest olarak Avukatlık ve Noterlik yapmaktadır kendi deyimi ile üniversite yıllarından beridir gönüllü olarak görev aldığı CHP teşkilatında İstanbul İl Kadın kolları Başkanlığı, Esenler İlçe kadın kolları Başkanlığı ve birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışmıştır. Kütahya iflas idaresinde memur olarak çalışmış olan Ütebay aynı zamanda CMK ve Adli yardım avukatlığı yapmıştır. Tuğba Ütebay evli ve bir kız çocuğu annesidir.
Neden Milletvekili olmak istiyorsunuz?
Milletvekili olmak istiyorum çünkü,50 milyon seçmenin yarısı olan kadınların sesinin meclis de duyulmadığını,9.1 kadın milletvekili oranının TBMM ye yakışmadığını ve toplumun herkesimizden kadının sesinin duyulması gerektiğini ve meclise kadın gerektiğini düşünüyorum.Bununla birlikte gerek Esenlerde gerekse İstanbul da hayata geçirdiğimiz projelerde kadınların hayatın emekçisi olduklarını ve toplumun her katmanında söz sahibi olmaları gerektiğini bunun da uygun politikalar üretilerek yapılacağını düşünüyorum.Hem gönüllü hem de profesyonel hayatında hukukçuluk yapan bir avukat olarak da Başarlı olacağımı memleketime ve kadınlara verebileceğim şeyler olduğunu düşündüğüm için daha çok hizmet etmek için anneyim aydınlık bir gelecek için daha çok çalışmak istiyorum ,kadın milletvekili sayısının artması gerektiğini meclis’te ki ödünç koltuklarımızı erkeklerden almak için milletvekili olmak istiyorum.Çünkü biz milyonlarız ve meclise kadın eli değmeli.
Bu zamana kadar CHP de yaptığınız faaliyetler nelerdir?
CHP Üyesi olmaktan onur duyduğum partimin her kademesinde çalıştım,tam 11 senedir üniversite yıllarından bu yana iktidar aşkıyla CHP gönüllüsü olarak çalışıyorum. Stantta broşür dağıtmaktan,kapı kapı gezmekten,ev ziyaretinden tutunda esnaf ziyaretinden,Esenler İlçe Kadın Kolu Başkanlığı,İstanbul İl Kadın Kolu Başkanlığı zamanında hastası olana geçmiş olsun,düğünü olana hayırlı olsun,cenazesi olana başınız sağolsun demeye kadar birçok faaliyetim oldu ve de devam edeceğim,Hiç usanmadan Partimin hangi kademesinde olursa olsun da çalışmaya devam edeceğim.Halk için çalışmak altın kuraldır.Bu sebeple de iddia ediyorum ki Sokağı bilmeyen Sokağın sesini  meclise taşıyamaz.Eğer siz iş saati minibüse bindiğinizde trafikte kalmışsanız ,o sıkışıklığı toplu taşımadaki sorunu bilmiyorsanız,Eğer siz marketlerin önünde bozuk artık sebzeleri eşeleyip evine götürmeye çalışan kadını görmüyorsanız,Eğer siz iş hayatında ezilenleri,sigortasız çalışan ve bir anda kapının önüne koyulan işçileri,taşeronlaşmayı bilmiyorsanız,Eğer sizEsnafın mahalle bakkalının siftah yapmadan gün geçirdiğini görmüyorsanız,Eğer siz Çocuğunu bırakacak yeri olmadığı için çalışamayan eğitimli kadının evde oturduğunu ve çalışmak istediğini görmüyorsanız ,Eğer siz geçinebilmek için tek öğün yemek yiyen ve doğalgaz parası yüklü gelmesin diye kat kat giyinip battaniyelere sarınan emeklinin mağduriyetini görmüyorsanız ,Eğer siz Eğer siz konfeksiyonda iplik toplayıp keşke okusaydım ,keşke meslek sahibi olabilseydim belki sigortalı çalışırdım diyen milyonların çığlıklarını duymuyorsanız siz milletvekili olmamalısınız.
Esenler İlçe Kadın Kolu ve İstanbul İl Kadın Kolu Başkanlığı yapmanız sizin önünüzü açacak mı?
Partimin bana uygun gördüğü tüm görevlerde,gönüllü olarak canla başla çalıştım,asla önümü açar diye bir şey düşünmedim.Çünkü göğsümü gere gere CHP li olmanın ve görevini layıkıyla yapmanın gururunu yaşadım.Ama Ülkemizin genel siyaseti ve konjektürünü göz önünde tuttuğum için ,bir anne ,ve çalışan kadın olarak siyasette halkımız için daha çok hizmet etmek ve kadınların sesini daha çok duyurmak için milletvekili aday adaylığımı açıkladım.
Örgütün size yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?
Bence bir insana verilebilecek en büyük hediye,içten bir merhaba ve güleryüzdür.Bu anlamda beni bağrına basan tüm İstanbul örgütüne,ayrıca babacan tavırları ve gençlere yaptığı tüm destek için Esenler İlçe Başkanı Şuayip Vardar a ve ismini sayamadığım tüm destekleyenlere,partimizin yayınladığı genelgeden sonra milletvekilliği aday adayı olmam için ısrar eden tüm İstanbul İl-İlçe Kadın Kollarına bu vesileyle teşekkürü bir borç biliyorum.
 
Karadenizlilerin size desteği nasıl?
Trabzon’un 93. kurtuluş yıldönümünde Karadenizli hemşerilerimle kucaklaştık büyük bir coşku, destek ve sevgi vardı. Ancak siyasetin bölgesel ayrımı olmaz, hepimiz bu toprakların insanıyız, Edirne’den kez Kars’a tüm yurttaşlarımızın, özellikle kadınların sorunu bizim için önemli özel ve çözülmeye değerdir. Hepsinin sıkıntısını anlayan ve anlatmak için milletvekili aday adayı olmuş birisi olarak milyonların sesi olacağımı bir kez daha yinelerim.
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum