1. HABERLER

  2. "Terörle mücadele hükümetin konusu"
"Terörle mücadele hükümetin konusu"

"Terörle mücadele hükümetin konusu"

Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuştu Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç habercilerin sorularını yanıtladı.

A+A-

 

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un Uğur Dündar'a yaptığı açıklamarın sorulması üzerine Arınç, şunları kaydetti:


"Bu konuşma ve bu konuşmanın sonuçları üzerine herhangi bir görüşme yapılmadı. Şahsi düşüncelerimi başka bir zamanda yapmayı yeğlerim. Şunu iyi bilmemiz gerekir ki terörle mücadele hükümetimizin konusudur. Sadece güvenlik ve silahlı kuvvetler boyutundan bakmakla meseleyi görmek mümkün değildir. Bu konuda hükümetimizin hiçbir zaafı yoktur. Sayın Genelkurmay Başkanı'nın sadece güvenlik boyutuyla yaptığı değerlendirmeler bir yönüyle eksik kalabilir. 


İşin diplomasi boyutu da fevkalade önemlidir. Suriye'nin son zamanlarda terör örgütüne yaptığı operasyonları hiçbir zaman gözardı edemeyiz. Aynı zamanda İran'ın da yaptıklarını gözardı edemeyiz."


LİDERLERİN GÖRÜŞMESİ

Arınç, liderlerin görüşüp görüşmeyeceği ve Meclis Başkanı Şahin'in "Evde buluşsunlar" önerisiyle ilgili soruya da şu yanıtı verdi:


"İşin iyice karikatürize edilmesine üzülürüm. Herkes 'şurada buluşsunlar' derse bu işin sonu nereye varır? Bakanlar Kurulunda bu konu görüşülmedi. Sayın Başbakan, 'Ben de gidebilirim, onlar da gelebilir' demişti. Bu samimi ve Türkiye'nin gerçeklerine uygun bir davranıştır. Sayın Bahçeli görüşmeyeceklerini ifade etti. Sayın Kılıçdaroğlu da 'Biz gitmeyelim, o gelsin' dedi. Diğer partilerden ses çıkmadı. Daha sonra Sayın Bahçeli, bence çok yakışıkşız, 'Şunlardan şunlardan vazgeçersen...' şeklinde, aslında bir cevap değil, iç politikaya yönelik tutarsız bir tutumda bulundu. Böylesine küçültücü, aşağılayıcı sözlerde bulunmasını Bahçeli'ye yakıştıramadım. AK Parti, yaptıklarıyla ülke gerçeklerine uygun hareket ettiğini bilerek yapıyor. Gerekirse parti olarak da bedel ödemeyi göze alıyor. Sayın Bahçeli 'Görüşmeyeceğim' diyor. İnsanların kulaklarını kızartacak ithamlarla siyaset yapmaya devam ediyor. 


Biz MHP ile görüşmeyi talep etmiştik ancak kabul etmemişlerdi. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu'nun durumu öyle değil. Sayın Baykal'ı Başbakanımız ziyeret etmek istemişti, kamera talebi gelmişti. Biz buna gülmüştük. Bu görüşme o zaman gerçekleşmedi. Sayın Kılıçdaroğlu daha sorumlu bir davranış içinde. Bu görüşme genel başkanımızın başbakan sıfatıyla davetiyle mi olur, ziyeretle mi olur çok önemli değil. Bu görüşme yapılmalıdır. Elbette Sayın Başbakanımız birkaç içinde bununla ilgili açıklamada bulunacaktır."

"EVDE BULUŞSUNLAR" ÖNERİSİ

Bu, Sayın Sezer'in cumhurbaşkanlığı sırasında bize de söylenmişti. Belki ev ziyaretleri, çay içimleri hatta siyaset dışında konuşmalar da çok faydalı olabilir. Şu görüşmeler yapılsın, ondan sonra ev ziyaretlerine de sıra gelir." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.