Trafik Ekiplerinden "Takograf" Denetimi

Trafik Ekiplerinden "Takograf" Denetimi

Trafik ekipleri, ticari amaçlı yük ve yolcu taşıyan araçlarda trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla zorunlu hale getirilen "dijital takograf" denetimi yaptı.

 TEM Otoyolu Mahmutbey gişelerde, yük ve yolcu taşıyan araçların karıştığı kazaları en aza indirmek amacıyla zorunlu hale getirilen dijital takograf denetimi yapıldı. Trafik ekipleri, durdurdıkları araçları emniyet şeridine çekerek, takograf denetimi yaptı. Yolcu otobüslerini de durduran polis, yolculara durumu anlatarak araçlarda denetimlerini gerçekleştirdi. Bir mıknatıs yardımıyla hile yapan sürücülere yönelik detaylı inceleme yapan polis, yeni sistemle ilgili de bilgi verdi. Uygulama kapsamında durdurulan araçlarda, uzun yolda olan şoförlerin hız kontrolü, kaç saat çalıştığı ve kaç kilometre yol yaptığı denetlenerek, olası kazaların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

YENİ UYGULAMA İLE TAKOGRAFA MÜDAHALE ZORLAŞTI

Dijital takograf sistemine müdahale etme olayının en aza indirdiğini belirten Şehit Şakir Koç Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amiri Müslüm Apaydın, “Sayısal takograflarda şöyle bir şey var, dijital takograflara müdahale etme olayı çok daha zorlaştı. Ancak burada yeni bir müdahale olayı ortaya çıktı. O da mıknatısla müdahale. Bu mıknatıs olayı da şanzımana giden soket üzerinde çarkların gönderdiği sinyali engellemek için mıknatıs koymaya başladılar. Bu mıknatısı soketin üstüne koydukları zaman takograf dediğimiz, sürücülerin, çalışma ve haftalık dinlenme sürelerini bildirdiği sistem devre dışı kalıyor. Sürücü 15 saat araç kullansa dahi bunu göstermiyor. Ya da 300, 500 ya da bin kilometre yol kat etse dahi onu göstermiyor. Biz bu raporları okuduğumuz zaman bunun müdahaleli olup olmadığını anlayabiliyoruz” dedi.

YENİ SİSTEM TRAFİK POLİSLERİNE ANLATILIYOR

81 ayrı ilden gelen personellerin uygulamalı olarak eğitildiğini söyleyen Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “Bu haftada emniyetimizin 81 ilinden değişik personel geldi. 75 kişiye 1 haftalık bir eğitim verdik. Bu eğitimin amacı şu, takograf cihazlarıyla ilgili yapılabilecek manipülasyonlar, bunların okunması, değerlendirilmesi bu manada eğitim çok önemli. Burada eğitim alan arkadaşlarda daha sonra kendi illerinde bulunan diğer arkadaşlara eğitim verecekler” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.