YALAKALIK VE DALKAVUKLUK İŞLERi

Oldum olası yalakalıktan hiç hoşlanmam, bu yüzden de gazetecilik mesleğini yaparken gerçekleri yazıp söylediğim için kimilerine ters düşer, kimileriyle takışır, kimileriyle de bozuşurum. Ama bundan da hiç rahatsız olmam.

Çünkü bu mesleği yaparken hiç bir zaman birilerinin hoşuna gideyim, birileri sırtımı okşasın, birileri beni sevsin diyerek hareket etmedim. Düşüncem hep şuydu; ben doğru olursam, ben yanlış yapmazsam, ben objektif ve tarafsız haber yazarsam insanlar zaten beni sever ve saygı duyar. Bundan da hoşlanmayan olursa kendi bilir zaten. Herkes kendi yolunda gider.

Bu nedenle hiç kimseyi hak etmeden övmedim, hiç bir şeyi kötüyse iyi göstermedim, hiç bir şeye yanlışsa doğru demedim.

Bu meslekte yıllardır koşturuyorum, gazeteciliğin her dalında haber yazdım. İşimi yaparken öyle çok dalkavuk, yalaka, iş bilmez, kanı ciğeri beş para etmez adam gördüm ki..

Ve bazen kendi kendime soruyorum, “bazıları ellerinde böyle önemli ve güçlü bir meslek varken bazıları neden yalakalık, dalkavukluk yapar?” diye..

Cevabını, gazeteciliği nasıl yaptığıma bakarak yine kendim veriyorum.

Ne yaptığı işte başarı kazanmış, ne kendini ispatlayabilmiş, ne de kişisel olarak para kazanma dışında kendine ya da topluma faydalı bir iş yapabilmişler..

Bu yüzden yalakalığa, dalkavukluğa, birilerinin sırtını okşayıp, gönlünü hoş etmeye ihtiyaçları var...

Üzülüyorum böylelerine. Ne yaptıkları bir şeye benziyor, ne de kendileri.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.