Kağıthane'nin başkanı Fazlı Kılıç'ile "Veda Ropörtajı"

İstanbul Ses Gazetesi 2009 yılında yayın hayatına başladığında ilk röportajı Kağıthane belediye başkanı Fazlı Kılıç ile yapmıştı.

Kağıthane'nin başkanı Fazlı Kılıç'ile "Veda Ropörtajı"

31 Mart yerel seçimlerinde 3 dönem kuralına takılan  Başkan Fazlı Kılıç ile veda röportajı yaptık.

İşte o röportaj

Soru: Kağıthane'de 15 yılda neler değişti? Aklınızda kalan, Kağıthane adına yapamadığınız bir şey var mı?

Göreve ilk geldiğimiz 2004 yılından bugüne verdiğimiz tüm sözleri tuttuk. O günden bugüne neyi planlamışsak hepsini hayata geçirdik. Bir zamanların terk edilen ilçesi Kağıthane, bugün tercih edilen bir ilçe oldu.

Park Sayısı 49'dan 333'e Çıktı

Kentsel dönüşüm oranımız %67. Bu süreçte 27 bin aile tapusuna kavuştu. İlçemize modern bir görünüm kazandırırken tarihi eserlerimizin tamamını da restore ettik. Eskiden yollarımız çamur içerisindeydi, yağmur suyu kanalları ve dere ıslah çalışması olmadığı için sürekli sel baskınları yaşıyorduk. Şimdi bütün yollarımızı caddelerimizi yeniledik, asfalt ve parkeyle kapladık. 100’ün üzerinde prestij cadde yaptık. Toplamda 40 bin araçlık otopark alanı oluşturduk. En önemli yatırımlarımızdan biri de parklar. Göreve geldiğimizde 49 olan park sayısını bugün 333’e çıkardık. Parklarımızı internet ağları ve güvenlik kameralarıyla donattık. Hasbahçe gibi ilçemize 5 yeni mesire alanı ve hobi bahçesi kazandırdık.

Kağıthane'de Hava Kalitesi AB Standarlarının Üzerinde

Eskiden Kağıthane havası en kirli ilçelerden biriydi. Gecekondulardan ve şehir merkezindeki sanayi alanlarından etrafa duman saçılırdı. Şimdi hepsini kaldırdık. On binlerce ağaç dikerek de Kağıthane’yi İstanbul’un havası en temiz ilçelerinden biri yaptık. Hatta AB standartlarının üzerinde temiz bir havaya ulaştık.

Eğitim alanında da birçok yatırımımız var. Okullarımızın %90’ını yeniledik. Bilim merkezi, 21 tane anaokulu, yaşam beceri atölyeleri ve kütüphaneler inşa ettik. İlçemizde eskiden hiç kültür merkezi yoktu. Bugün ücretsiz tiyatro, söyleşi, film, konser ve sergilerin düzenlendiği toplam 9 kültür merkezimiz var. Dahası gerek etkinliklerle gerekse şehir dışı gezilerle kültürümüzü koruyor ve yaşatıyoruz. Yakın geçmişe kadar Kağıthane’nin tarihini kimse bilmezdi. İlçemizin antik çağlardan günümüze geçmişini anlatan birbirinden farklı toplam 64 kültürel eser yayınlayarak adeta tarihi yeniden yazdık.

Futbola gönül vermiş eski bir sporcu olarak; ki hala sporu bırakmış değiliz: Sporda Kağıthane’yi bambaşka bir noktaya taşıdık. Türkiye’de ilk Amatör Spora Destek Yönetmeliği’ni biz çıkardık. İçinde olimpik yüzme havuzları olan 2 dev spor tesisini biz kurduk. Her yıl 100 binden fazla vatandaşımız tesislerden ücretsiz faydalanıyor. 13 kapalı spor salonu, 8 çim saha, özel sahalar, buz pisti, amatör futbol takımlarımıza ve ferdi spor kulüplerine ayni ve nakdi yardımlar; yine bu geçen 15 yıllık sürede gerçekleşti.

Mahalle Konakları Hayatı Kolaylaştırıyor

Mahalleli komşularımızın hayatını kolaylaştırıcı içlerinde otopark, aile sağlığı merkezi, İSMEK, PTT, muhtarlık, spor salonu, yaşam beceri atölyesi, toplantı salonları olan 16 mahalle konağı inşa ettik. Son derece modern 6 sosyal tesis kazandırdık.

İhtiyaç sahiplerini de unutmadık. Sosyal Mağazamızdan dileyen istediği kıyafeti, ayakkabıyı, oyuncağı ücretsiz alabildi. Aşevimizle ihtiyaç sahiplerinin kapılarına kadar her gün 2 öğün yemek götürdük. Kadın sığınma evi kurarak zor durumda olan kadınlarımıza kol kanat gerdik. Yaşlılar Evi inşa ederek yaşlılarımıza hayatın içinde bir yaşam sunduk. Engellilerimiz için sayısız projeyi hayata geçirdik. Onlar adına meclisler kurduk.

Hayvan Ambulansı Can Dostlar İçin Göreve Hazır

Sokaktaki can dostlarımızın daima yanındayız. Hayvanseverler Meclisi kurduk. Kedi ve köpek evleri, kuş yuvaları yaptık. Hayvan Ambulansı’nı hizmete soktuk. Tam teşekküllü bir hayvan rehabilitasyon merkezimiz var. Aşılama, kısırlaştırma, muayene, numaralandırma ve sahiplendirmeyi burada yapıyoruz.

Kısacası sadece insan odaklı değil, 15 yılda tüm canlı cansız her şeyi kapsayıcı bir yönetim anlayışı sergiledik. Elbette ki hayat devam ediyor. Gün geçtikçe yeni ihtiyaçlar hasıl oluyor. Bugüne bakarsak, Kağıthane’de modern bir şehirde olması gereken her şey mevcut.

Kağıthane Belediyesi Mali Yönden Çok Güçlü

Kağıthane Belediyesi olarak Türkiye'de birçok belediyenin aksine hiç borcumuz bulunmuyor. Yanıbaşımızdaki ilçe belediyeler plansız harcamaları yüzünden şu an personeline maaş bile ödeyemiyor hale geldi. Bizse son 15 yılda altyapıdan üstyapıya, eğitimden sağlığa, kültür merkezlerinden spor komplekslerine milyarlarca liralık yatırm yapmamıza rağmen borçlanmadık. Bunu da kaynaklarımızı doğru ve verimli şekilde kullanarak gerçekleştirdik.

Bütçemizi mümkün olduğunca tasarruflu kullanmaya özen gösteriyoruz. Vatandaşımızın gerçek ve öncelikli ihtiyaçları neler, bunları vatandaşımızın ayağına kadar giderek öğreniyor ve yatırım planlarımızı buna göre belirliyoruz. Adeta kılı kırk yararak, tüyü bitmemiş yetimin hakkını gözeterek çalışıyoruz.  Önemli olan israfı önlemek ve gerçek ihtiyaçları belirlemek.Belediyemiz bir milyar liralık eski ifadeyle bir katrilyonluk taşınmaz (bina) kazandırdık.

'Kağıthanespor ve Tüm Kulüplerimiz Bizim Gözbebeğimiz'

Kağıthanespor ve tüm kulüplerimiz bizim gözbebeğimiz. Galibiyetiyle seviniyor, mağlubiyetiyle üzülüyoruz. Ama yense de yenilse de her zaman Kağıthanesporumuzun ve tüm kulüplerimizin yanındayız. Kağıthanespor’a bugüne kadar birçok destekte bulunduk. Sağolsun oyuncuları ve yönetim kadrosu da bu desteklerimize hep ter dökerek, daha çok çalışarak karşılık verdi. Kulüplerimize öncelikle Hasbahçe’de kendilerine yakışır güzel bir saha tahsis ettik. Ardından çim sahalarımızı 8’e çıkardık. Antrenman ve maçlarını orada yapıyorlar. Taraftar bölümlerinin de ayrıca düzenli bakımlarını yapıyoruz. Her yıl tüm spor kulüplerimize olduğu gibi Kağıthanespor’a da ayni ve nakdi desteklerde bulunuyoruz. Maça veya kampa gidecekleri zaman araç tahsis ederek ulaşım ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ayrıca tüm bunların yanında kulüp binaları için yer de tahsis ettik. Buradan kendileri gelir de elde ediyorlar. Soyunma ve dinlenme odaları da yine burada. Kısacası Kağıthanesporumuzun ve tüm kulüplerimizin hep daha yukarılara çıkması için elimizden gelen gayreti gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz.

Dünya'ya İlham Veren Büyük Bir Proje Kağıthane'de Yükseliyor

Biz göreve gelir gelmez Kağıthane Merkez'de belediye binamizi yıkarak, Daye Hatun Cami önündeki dükkan ve lavaboları kaldırarak meydan oluşturduk. Ardından Büyükşehir Belediyemiz büyük bir alanı kamulaştırarak meydana ilave etti. Bölgede belirli oranda alanı kamulaştırarak meydana ilave ettik. Kağıthane'de oturmayanlar, burada hiç yaşamamış olanlar bunları bilmezler.

Buna ilave olarak şimdilerde de İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve Bakanlıklarımızla yürüttüğümüz koordineli çalışmalar neticesinde, dünyaya ilham olacak bir proje Kağıthane Merkez’de hayat bulacak. Toplam 1 milyon metre kare alan üzerinde Kâğıthane Deresi boyunca yürüme ve bisiklet yolları olan Cendere Vadisi Dönüşüm Projesi çalışmaları hızla devam ediyor. Kağıthane Merkez ve çevresinde bio çeşitliliğin ve su kalitesinin artırılması, yaya erişiminin sağlanması, tarihi varlıkların yaşatılması, ekolojik döngüye katkı sağlanması, sürdürülebilir bir çevre oluşturulması için çalışmalar devam ediyor. Söz konusu alanda 2 yeni metro projesi bitmek üzere. Gayrettepe-Kagıthane Merkez-Istanbul Havalimanı Metro Hattı ve Mahmutbey-Nurtepe-Kagıthane Merkez-Çaglayan-Mecidiyeköy Metro Hattı çalışmalarında sona gelindi. Bu projenin bitimiyle birlikte İstanbul muhteşem bir yaşam alanına daha kavuşmuş olacak. Hayalleri süsleyen büyük bir proje.

Haber Kaynağı: Kasım AYDIN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner411