Turan Hançerli: İnsanlığı var eden kadınlar baharı da getirecek

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Avcılar'da miting düzenleyen Turan Hançerli, "Bütün insanlığı var eden kadınlar, baharı da getirecek. Avcılar'da bahar martın sonunu beklemedi." diye konuştu.

Turan Hançerli: İnsanlığı var eden kadınlar baharı da getirecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Avcılar Belediye Başkan Adayı Avukat Turan Hançerli, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ilçede miting düzenledi. Her yaştan binlerce kadın ve erkekle Havuz Meydanı'na gelen Hançerli, her alanda kadın erkek eşitliğine koşulsuz destekten yana olduklarını söyledi.

Marmara Caddesi'nden başlayan yürüyüşe katılım oldukça yoğun olurken, kadınlar ve erkekler omuz omuza yürüyerek "kadın-erkek eşitliği" üzerine slogan attı. Havuz Meydanı'na kurulan platform üzerinden hemşehrilerine seslenen Turan Hançerli, "Ülkemizde kadın erkek eşitliği için ilk adımlar Gazi Mustafa Kemal döneminde atıldı. Türkiye, o yıllarda Avrupa'nın önündeydi. Şimdi ise kadının erkek ile aynı şartlara sahip olmasından rahatsız olanlar, eşitlik mücadelesine engel olmaya çalışıyor." diye konuştu.

"EN TEMEL VAADİMİZ HER ALANDA EŞİTLİK"

Avcılar'da ayrımsız eşit bir yönetim sözü veren Hançerli, kadınlara yönelik projelerini sıraladı:

"En temel vaadimiz eşitlik oldu. Kadınların yüzlerce yıl süren mücadelesi eşitlik arayışı. Ülkemizde kadın erkek eşitliği adına yapılan çalışmalar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’sinde Avrupa’dan önce geldi. Ancak eşitliği kabul etmeyen ve kendini üstün görenler bu mücadeleye engel olmaya çalışıyorlar."

"Çocuk yaşta gelin istiyorlardı. Direndiniz, püskürttünüz. Siz eşitlik için mücadeleye devam sözü veriyorsanız, ben bu mücadelede her daim yanınızda olmaya söz veriyorum."

HER MAHALLEYE KADIN EVİ

"Her mahalleye mutlaka bir kadın evi açacağız. Kadınlarımızın sosyal hayatı çocuklarını okula götürüp getirmekten ve çarşı pazardan ibaret olmayacak. Kadın evlerinde çaylarımız ücretsiz olacak. Çocuklarımızın doğum günlerini kadın evlerinde kutlayacağız."

"Kadın Kooparatifimizi kuruyoruz. Kadınların iş yaşamına aile ekonomisine katkı sunmaya başlamalarına az kaldı. Kadın emeği pazarları sadece Avcılar’da olmayacak, ürettiğiniz ürün ve hizmetler Türkiye’de ve yurtdışında satılacak."

"Kreş sadece çalışan annelerin ihtiyacı değil. Kreş çalışmayan annelerin ve çocukların ihtiyacı. Dar gelirli ailelerin çocukları da kreşlerden yararlanacak. Her mahallede mutlaka bir kreş açacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun."

İSTANBUL’DA YAŞAYAN KADINLARIN YARISI BOĞAZ’I GÖRMEDİ

"Bir araştırmaya göre İstanbul’daki kadınların yarısı İstanbul Boğazı’nı görmemiş. Avcılarlı kadınlara söz veriyorum. Boğazı da göreceksiniz. Boğaza karşı çayınızı da içeceksiniz."

Haber Kaynağı: İstanbul Ses

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2019, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner411