1. HABERLER

  2. YSK şoku: 12 bağımsıza veto
YSK şoku: 12 bağımsıza veto

YSK şoku: 12 bağımsıza veto

6'sı BDP'nin de içinde yer aldığı Emek, Özgürlük, Demokrasi Bloğu adaylarından olmak üzere 12 bağımsızın adaylıkları iptal edildi...

A+A-
Yüksek Seçim Kurulu, aralarında Ertuğrul Kürkçü, Şerafettin Elçi, Hatip Dicle, Leyla Zana, Sabahat Tuncel ve Gülten Kışanak’ın da bulunduğu 6'sı BDP'nin de içinde yer aldığı Emek, Özgürlük, Demokrasi Bloğu adaylarından olmak üzere, 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.

Kurul, bağımsız milletvekili adayları ile siyasi partilerin milletvekili geçici aday listeleri üzerindeki incelemelerini bugün tamamladı. Bağımsız milletvekili adaylarının adli sicil kayıtlarını inceleyen YSK, 12 bağımsız milletvekilinin sabıka kayıtları bulunduğunu tespit etti.

Kurul, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetlerinin bulunduğu gerekçesiyle aralarında Ertuğrıl Kürkçü, Şerafettin Elçi, Hatip Dicle, Leyla Zana, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in de bulunduğu bu kişilerin milletvekili adaylıklarının iptaline karar verdi.

Hatip Dicle ve Leyla Zana ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in milletvekili adaylığını engelleyecek eski mahkumiyetleri nedeniyle sabıka kayıtları bulunduğunu tespit eden Kurul, Sebahat Tuncel'in ''geçen seçimde milletvekili seçildiği tarihten hemen sonra adli sicilinin kayda girdiğini, bu nedenle bir önceki seçim döneminde yapılan incelemede sabıkasız olarak görüldüğünü'' tespit etti.

Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak'ın ise adli sicil kaydında kızlık soyadıyla arandığında milletvekili seçilmesini engelleyecek sabıka kaydı çıkması nedeniyle milletvekili adaylığının iptal edildiği öğrenildi.

"Gerekirse seçimden çekiliriz"

YSK'nın 6 adayın adaylığını eski mahkumiyetleri nedeniyle veto etmesinin ardından Aysel Tuğluk, HABERTÜRK'e konuştu.

"Bu karar hiçbir şey kazandırmayacak bir karar. Bir kez daha Kürtler'e mesaj verildi." diyen Tuğluk, "Kürt sorununun Meclis zemininde çözümü için çaba sarf eden kişilerin veto edilmesi çok vahim bir durumdur. Biz bunu sıradan bir karar olarak görmüyoruz. Siyasal bir karardır." şeklinde konuştu.

Gülten Kışanak'ın şu anda milletvekili olduğunu anımsatan Tuğluk, "O zaman vekilliği için sorun yoktu da, şimdi ne oldu?" dedi.

Kararın çatışmalara da zemin hazırlayacak bir karar olduğunu kaydeden Tuğluk, "Bu durumu değerlendirmek zorundayız. Gerekirse seçimde çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız. Sağduyu içinde bir değerlendirme yapmaya çalışacağız." dedi.

SERT TEPKİLER GELİYOR

BDP milletvekili bağımsız aday Hasip Kaplan kararı "Skandal bir karar, sosyal ve siyasal sonucu ağır olabilir" şeklinde değerlendirdi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, YSK kararına çok sert çıktı. Demirtaş devlet eliyle BDP'nin tasfiye edilmeye çalışıldığını iddia eden Demirtaş, 'Bu bir siyasi tasfiyedir. Bölgeyi AKP'ye teslim etme operasyonu' dedi.

BDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan: Skandal bir karar sosyal ve siyasal sonucu ağır olabilir...

BDP Şırnak Milletvekili Sırrı Sakık: Siyasi bir karar, hukuk devletinde olmaz..

Bağımsız Aday sırrı Süreyya Önder: Bu bir siyasi operasyondur. Ne diyeyim artık, söylesinler bakkala ekmek de vermesinler. Benim şahsi görüşümdür; eğer böyle olacaksa seçime de girmemek gerek.

Ahmet Türk: Seçime girip girmemeyi düşünüyoruz..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.