Zeynel Keskin: Zeynel Keskin, “ Saadet Partisi Referandumda Hayır Diyecek”

Saadet Partisi İstanbul il başkan yardımcısı Zeynel Keskin, “Saadet partisi bir dava partisidir. Saadet partisinin söylediği her şey doğru çıkmıştır. Bir yetki bir kişide toplanır mı tabi ki toplanmaz. Biz Saadet partisi olarak bu sisteme şu anki haliyle Hayır diyoruz” dedi

Saadet Partisi İstanbul İl başkan yardımcısı Zeynel Keskin, İstanbul Ses Gazetesine referandumda hayır çıkması için çalışma yapacaklarını, Hayır’dan hayır çıkacağını söyledi. Zeynel Keskin yaptığı açıklamada, “Siyasi arena da mücadelemiz 35 yıllara dayanıyor. Mücadelemiz bir partinin iktidara gelmesi mücadelesi değil, inandığımız tüm insanların insan gibi yaşadığını ayrımdan yana olmayan, doğrudan yana ve zulme karşı tepki gösteren bütün insanlarla beraber mücadele ediyoruz. Saadet Partisinin ya da Milli Görüş partilerin mücadeleleri zaten böyle devam ediyor” dedi.

Biz Saadet partisi olarak başkanlık sistemine karşı değiliz diye açıklama yapan Zeynel Keskin, “ Başkanlık sisteminin, içeriği önemli. Bizim olmazsa olmaz 3 şartımız var : “Yasama, Yürütme ve Yargı “  bu üç unsur tamamen bağımsız olması lazım. Tek çatı altında iki dudak arasında olursa burada bir adalet olmaz. Biz bundan dolayı bu işe evet diyemiyoruz. Niye diyemiyoruz muhterem genel başkanımız Temel Mollaoğlu,  bütün siyasi partilerinin başkanlarına ve başbakana mektup yazdı hatta Sayın Cumhurbaşkanını ziyaret ederek kendisini bu yeni başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerimizi ifade etti. Bizi öyle bir noktaya getirmeye çalışıyorlar. Erkan Yolaç’ın 80'li yılların nostaljik TV programı Evet mi Hayır mı’ya döndü. Peki,“ Neye Evet neye Hayır” Bu ülkede evet veya hayır diyecek olan Türkiye Cumhuriyetinin devletinin vatandaşları neye evet, neye hayır diyeceğini bilme oranı var mı? Soruyorum size neye “ Evet” diyorsunuz neye “Hayır” diyorsunuz. İçeriği bilen yok işte durum ortada” dedi.

Bir kişinin her zaman doğru kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Zeynel Keskin, “ O diyorsa doğrudur. Hayır efendim bizim anlayışımız da böyle bir şey yok. Bizim evet diyeceğimiz konular vardır, hayır diyeceğimiz konular vardır. Biz düşünürüz aklımız ile karar veririz. Siyasi partiler kanunu değiştirmiyorsunuz bir baraj sistemi ortada duruyor, Demokrasiden bahsediyorsunuz, insan haklarından bahsediyorsunuz, hukuktan ve adaletten bahsediyorsunuz. 15 yıldır iktidardasınız neden kaldırmıyorsunuz bunu. Diyorsunuz ki partili Cumhurbaşkanı bu ülke de sadece AK Partililer yaşamıyor. Diğer siyasi partilerinde taraftarları var seçmenleri var, üyeleri var. Peki, o zaman nasıl adaletli davranacaksınız? Tarafsızlık ilkesine ayrı değil mi, hem partinin başında olacaksınız hem başkan olacaksınız hem de Cumhurbaşkanı olacaksınız burada bir yanlışlık var.  “Ben bakanları dışarıdan atarım” peki tamam atadınız meclis de gensoru vardı, şimdi onu da kaldırıyorsunuz. Meclisi fes etme yetkisi var diyelim, fes ettiniz bende seçilmiş milletvekiliyim ve meclise girdim, bir konuda başkanla bir terslik oluştu tezatlık oluştu ve diyorsunuz ki meclisi fes ederim. O zaman nasıl olacak o iş,  barış nasıl sağlanacak? Sizi kim denetleyecek? Birde şuna bakmak gerekiyor Türkiye bir kişiye endekslenir mi? siz 2002 den beri bu ülkeyi yönetmiyor musunuz yoksa? Paralel konusunda, Ergenekon konusunda, balyoz konusunda, dış politika, Suriye politikasında biz haklı çıktık. Diyorsunuz ki biz kandırıldık e bir daha kandırılmayacağınız ne malum” dedi.

Zeynel Keskin, “Biz istişare ederiz düşünürüz ve karar veririz, doğru ise destekleriz doğru değilse şu konularda çekincelerimiz var bunları düzeltin, o zaman konuşalım. Ama hayır! Ya evet diyeceksiniz ya hayır böyle bir şey demeye kimsenin hakkı yok. Bize öyle bir ağır itamda bulunuyorlar ki CHP ile HDP müşterek hareket ediyorsunuz gibisinden. Ne alakası var! HDP ile Dolmabahçe de ofiste pazarlığı biz mi yaptık. Barış sürecinde masaya biz mi aldık.

İstanbul Ses Gazetesi / Kağıthane

banner411