17 Aralık Operasyonu’nda 14 kişi tutuklandı

17 Aralık Operasyonu’nda 14 kişi tutuklandı

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen aralarında İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan

 AKP iktidarına yönelik “17 Aralık Operasyonu” kapsamında gözaltına alınanlar arasında yer alan ve adliyeye getirilen 49 kişi savcılık sorgusunun ardından tutuklanmaları talebi ile mahkemeye sevk edilmişti. Nöbetçi mahkemede yargılanan şüphelilerden 14′ü tutuklandı. Tutuklananlar arasında; İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve iş adamı Rıza Sarraf da bulunuyor.

Yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında dün 8 kişi tutuklanmıştı. Mahkemenin tutuklama kararı ile birlikte soruşturmada tutuklu sayısı 22 ‘ye çıktı.

Ali Ağaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 22 kişi 20 Aralık’ta serbest bırakıldı. Oğuz Bayraktar’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi ise 21 Aralık saat 01.00’de serbest bırakıldı.

Yurt dışına çıkış yasağı

Radikal’in haberine göre mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi: “İsnat edilen suç vasfına, delil durumuna, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların, tutuklamayı gerektirecek şekilde bulunmaması, bu aşamada delilleri yok etme, karartma ve gizleme ihtimali görülmediği, sabit ikametgâh sahibi olmaları kaçma şüphelerini uyandıran somut olguların bulunmaması, keza ileride suç vasfının değişme ihtimalin bulunması nedeniyle ileride mağduriyetlerine sebep olmaması bakımından tutuklama talebinin reddine karar verildi.”

Hakim, şüphelilere yurt dışına çıkış yasağı koyarak, şüphelilerin haftanın cumartesi günleri olmak üzere ikametgahlarına en yakın karakolda imza vermelerine hükmetti.

“Adalete güveniyoruz. Biz imanlı itikatlı insanlarız”

Adliye önünde bekleyen şüpheli yakınları, kararın ardından sevinç gösterisinde bulundu. Karardan hemen sonra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndan çıkan Abdullah Oğuz Bayraktar, adliye önünde kendisini bekleyen otomobile bineceği sırada basın mensuplarına açıklama yaptı.

Abdullah Bayraktar, “Adalete güveniyoruz. Biz imanlı itikatlı insanlarız. Adalet başka bir şey yok. Aklamaya çalışıyoruz. İftira da yok ortada. Hiçbir şey anlamadık. Allah yardımcımız olsun. Biz her şeye hazırdık zaten. Bu saatten sonra her şeye hazırdık” diye konuştu. Konuşmanın ardından Bayraktar’ın çevresini saran kalabalık tekbir getirdi.

3 ayrı dosyada  8 ayrı suçlama

Hürriyet’te yer alan habere göre 3 ayrı dosyada 8 ayrı suçlama var.

- TOKİ dosyası: Ağaoğlu ile Oğuz Bayraktar’ın yer aldığı dosyada 23 şüpheli bulunuyor. Soruşturmayı savcılar Mehmet Yüzgeç, Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol yürütüyor.

Suçlamalar: Örgüt kurmak ve yönetmek, örgüt üyeliği, nüfuzu kötüye kullanmak, resmi belgede sahtecilik, imar kirliliği.

- Fatih dosyası: Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte 27 şüpheli var. Dosyaya savcılar Celal Kara, Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol bakıyor.

Suçlamalar: Rüşvet vermek ve almak. Başkan Demir’in kardeşi Sebahattin Demir’in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

- Kara para dosyası: Rıza Sarraf,  Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın da bulunduğu dosyada 21 şüpheli var.

Suçlamalar: Altın kaçakçılığı, karapara aklama, rüşvet.

Toplam 94 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Kara’nın talimatıyla, 3 ayrı soruşturma için 17 Aralık’ta düzenlenen operasyonlardaki toplam gözaltı sayısı, emniyetteki işlemlerin tamamlanmasıyla netleşti. Operasyonlarda toplam 94 kişi gözaltına alındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.