2019’un yol haritası

2019’un yol haritası

“Cumhurbaşkanı adayını üyelerimiz belirlesin”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu imzasıyla örgütlere gönderilen mesajda CHP’nin 9-10 Mart’ta, “Tüzük değişikliği ve kurultay yönetmeliği değişikliğini görüşmek üzere”, Ankara’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde kurultayın gerçekleştirileceği duyurmasının ardından tüzük kurultayı öncesinde öneriler doğrultusunda Sarıyer’in usta siyasetçisi Op. Dr. Cengiz Alp’den “Örgütümüze güvenelim üyelerimiz karar versin” önerisi geldi.

CHP’nin kurultayından sonra en yüksek karar organı parti meclisidir. Parti meclisi üyelerimizin özgürce tabanda aldıkları düşünceleri sorunlara yönelik çözüm önerilerini rahatça söyleyebilmelerinin yolu, bu görevi yaparken genel merkez atamasıyla, milletvekili olamayacaklarını bilmeleri gerekiyor. Bununda tek yolu CHP tüzüğüne yani anayasasına milletvekili, belediye başkanı seçimleri ön seçimle belirlenir ifadesinin değişmez bir şekilde konulmasıdır böyle olduğunda parti meclisi üyelerimiz daha sağlıklı sorgulayıcı özgürce çözüm odaklı öneriler sunabilecektir.

ÜYELERİMİZ BAŞIMIZIN TACIDIR

Cumhuriyet Halk Partisine üye olmak başlı başına bir fedakârlıktır. OHAL yasalarının uygulandığı, tek adamın olduğu bir parti devleti rejiminin bulunduğu bir dönemden geçiyoruz. Partili doktor olmak, gazeteci olmak, memur olmak, sendikalı çalışan olmak ya da başka bir mesleğin mensubu olmak kolay mı? Sınavlara girerse başı belaya girer, işe başvursa bile alınmaz yani üye olmak çok zordur yani göz altına alınmaktan hapse girmeye kadar bir yığın zorluk sizleri bekler böyle bir iklimde bize müracaat etmiş, ilçe binamıza girmiş üyelerimizi başımızın üstüne koymalıyız Sadece para vererek üyelik hukuku oluşamaz bazılarına bu ortamda para versen bile üye olmaz. Üyelere saygı duyacağız asla hor görmeyeceğiz üyelerimizi baş tacı yapacağız. Üye aidatı sembolik 1 TL bile olabilir çoğunluk para vermez ama emekleri ile paranın üstünde katkı sağlayabilir. Üyeleri aktif halde tutmak, çalışmalara katmak yöneticilerin görevidir” dedi.

BEŞ YILLIK BİR YOL HARİTASI ÇİZMELİYİZ

Tüzük tartışmalarının gündemimize gelmesi son yapmış olduğumuz CHP'nin 36'ncı tarihi Olağan Kurultayı’nda yaşanan olaylardandır. Kurultaylar çok adaylı yarışlar ile demokrasi şölenine çevrilmeli dolayısıyla yüzde 10’luk başkan aday olma barajı makul bir seviyeye çekilmelidir. Geçen dönemlerde yaşadığımız Cumhurbaşkanı adayını belirleme sıkıntılarını da üyelerimize güvenerek çözebiliriz” dedi.

ÜÇ AY ÖNCEDEN ADAYLAR BELİRLENMELİ

Tüzük değişikliğinde en önemli madde;  Belediye Başkanlığı, Meclis Üyelerinin seçimleri ile Milletvekili seçimlerinin ön seçimle olmasıdır. Tüm seçimlerin üyeler ile yapılması taraftarıyım, bu tüzüğümüze konulmalıdır eğer bu ön seçimle belirlenmeyip Ankara’da belirlenmeye kalkılırsa ve bunları belirleyecek kişiler PM Üyeleri ve MYK Üyeleri olunca da bir takım sıkıntılar yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Genel merkez binası yetkili kişilerin kapılarında rica, minnet etkili kişi bulma arayışları Cumhuriyet Halk Partisine yakışmamaktadır.

Genel merkezdeki karar vericiler kafasında Milletvekili, Belediye Başkanı olma düşüncesi olunca  rahat karar veremeyeceklerdir. Genel merkezin kontenjan kullanması sınırlı olmalıdır nerede kaç tane kontenjan kullanacağı önceden belirlenmelidir bu oranın genel olarak yüzde beşi geçmemesi lazım yani 8 Milletvekili çıkan yerde 4 tane değil 1 tane olmalıdır ve kontenjan da mutlaka o şehirde yaşayan sevilen siyasetçilerden oluşmalıdır” dedi.

ETİK KURULU OLUŞTURMALIYIZ.

Ön seçimlerinin, seçimden üç ay önce yapılmalı ve sonuçlandırılmalıdır kısa bir zaman dilimine sığdırılan seçimlerde üyelerimiz kargaşaya düşüyor diyen Op. Dr. Cengiz Alp, “ Siyasi parti yasalarını değiştirmeye kendi oy oranımız yetmiyor ama genel başkanımızın dışarıda kamuoyuna vermek istediği siyasi ahlak, siyasi etik yasaları önerileri var.  Bunu öncelikle kendi partimizden başlatmamız lazım mutlaka bir etik kurulu kurmamız lazım. Bölgelerdeki çalışmaları kontrol eden herhangi bir aksaklıkta,  olumsuzlukta hemen müdahale ederek üst makamlara bildiren otokontrol görevini üstlenen, akil insanlardan oluşan bir kuruldan bahsediyoruz” dedi.

ÜYELERİMİZİN ÇOK DEĞERLİ OLDUĞUNU HİSSETTİRMELİYİZ

Kurultayda aday olma sistemi değişmelidir dönem sınırlandırılması konulmalıdır. Seçilmiş organları 2 ya da 3 dönem ile sınırlandırma yapmalıyız bunu yaparsak kadrolarımız daha çok zenginleşecek ve alttan geleceklere kadro olarak yer açılacaktır diyen Op. Dr. Cengiz Alp, “Üye sayısını arttırmamız lazım mevcut üyelerin yazılıp dosya içerisinde kalmaması lazım bunları çoğaltmak, aktif yapmak seçilenlerin görevidir. Üyelerin aktif- pasif olarak ayrıştırılması tartışılıyor ben bu tartışmaya hiç katılmıyorum. Bizim partide en masum olan kişiler üyelerimizdir. Üyelerimiz çok zor şartlarda çalışıyor ve partimize destek veriyorlar tüm parti çalışmalarına katılmaya çalışıyorlar ama unutmamak gerekir ki tüm üyeleri her tür etkinliğe katma görevleri ilçe ve il yönetimlerinin sorumluluğu içindedir. Onları motive etmek, çağırmak, panel düzenlemek en önemlisi parti üyesi olduğu için çok değerli olduklarını hissettirmek gerekiyor. Seçim günü gel oy kullan demekle olmuyor.” Dedi

CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZI ÖRGÜTÜMÜZ BELİRLESİN

“Tüm seçimlere çarşaf liste ile girilmelidir” maddesi tüzükte yer almalıdır ve değiştirilemez hükmü teklif bile edilemez maddesi konulmalıdır diyerek sözlerine devam eden Op. Dr. Cengiz Alp,” Cumhurbaşkanı adayımızı mutlaka üyelerimiz seçmeli bu ağır sorumluluğu sadece parti meclisi ve MYK paylaşmamalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni sağduyulu, yurtsever ve ülke geleceği dışında hiçbir şey düşünmeden en doğru kararı verecektir. Önümüzdeki seçim çok kritik diyerek çeşitli bahaneler üreterek tartışma kültüründen vazgeçmemeliyiz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.